Внимание!!! Най – голямата пирамида за пиене на сиромашка кръв стъпи в град Гоце Делчев!!! ВИЖТЕ УЖАСЯВАЩАТА ИСТИНА!
Те откриват жертвите си безпогрешно. Също както телефонните измамници нацелват при 90 на сто от позвъняванията. Фирмите за „бързи кредити“/“бързи пари“/“пари до заплата“ се нароиха също като казината и заложните къщи. Затова ги и откривате в близост до тях. Към момента броят им е 163.
Никой не ги контролира
Нито БНБ, нито Комисията за финансов надзор, нито Комисията за защита на потребителите. Те хем са извън закона, хем не са незаконни.
На регистрационен режим са в БНБ, което ще рече, че просто отиват и подават някакви листа, с които документират съществуването си като „небанкова финансова институция“. Дори не са на разрешителен режим.
Сега управляващите са обзети от законодателен устрем да… ги узаконят – изцяло, и даже да наложат таван на лихвата. Доколкото разбираме, основополагащият въпрос е дали да е 20 или… 60% годишно.
През 2009-а държавата се зае да регламентира лихварството, което развиваха заложните къщи. Приета беше наредба, която закова тавана от до 3% лихва, която могат да слагат, което правеше годишното оскъпяване най-много до 43%.
Това стана в момент, в който заложните къщи отпускаха заеми при лихви от по 20% и повече на месец. През 2009-а банките все още не бяха затегнали съвсем режима на отпускане на кредити – в частта потребителски, но смразяването на пазара вече се усещаше. И в същата 2009-а БНБ определи, че режимът за фирмите за бързи кредити ще е регистрационен.
Бизнесът се оказа дотолкова добър, че идват и чуждестранни фирми – от съседна Румъния например
Институциите ни успешно заметоха под килима основния въпрос – какъв е произходът на парите, които използват въпросните фирми за бързи кредити. Дали парите, с които работят, са изрядни, не са от укрити доходи или не става въпрос за пране на пари? Капиталовите изисвания, наложени от БНБ, са за 50 000 – 250 000 лева, в зависимост от обхвата им, което е смешно ниска сума. Но никой в България не задава въпроса: „Откъде са парите?“
Какво показват данните на БНБ, която води статистика. 163 са дружествата, специализирани в кредитиране, които към март т.г. са раздали кредити за 2.570 млрд. лева, докато през юни м.г. раздадените заеми са били за около 2 милиарда лева.
Освен сериозния им ръст, преглед на кредитите, раздадени от банките, показва нещо впечатляващо. Към юни 2015 г. в сегмента кредити до 1000 лева на „нефинансовите предприятия, домакинства и НТООД“ са били отпуснати 439. 245 милиона лева, а заемите от 1000 до 2500 лева са за 706.464 милиона лева. Дори да прибавите към тях заемите в евро и в друга валута, отпуснати до тавана от 2500 лева, пак няма да стигнете „бързите кредити“.
Така че банките отстъпват територията на микрокредитите – до 400 лева, 1000 лева или малко повече, на фирмите за бързи кредити, тъй като явно са сметнали, че администрирането им (събирането, обслужването и др.) не си струва разходите.
Така те обръщат гръб на тези 2.3 милиона пенсионери, потенциален контингент на фирмите за бързи кредити (но и на телефонните измамници – че и на БСП :)), както и на тези 600 000 българи, или 27.5% от работещите у нас, които са получавали нетна заплата под 352 лева през 2012 г.
Всички те нямат шанс да получат каквито и да било заеми от банки
Но пък техните „спасители“, които ги карат да се подпишат на празен лист хартия, са готови и на крака да им дойдат.
Има такава предвидена услуга, прочели сте в разлепените обяви, при която консултантът идва вкъщи. Всъщност тази „любезност“ е с цел да огледа жилището и да прецени платежоспособността, кредитабилността, както я наричат още, на клиента. Разбира се, тук има и психологически трик – възрастните хора биха били много по-спокойни в домашната си обстановка, отколкото в един офис, в който при това не проникват слънчеви лъчи.
А в последните дни из улиците на град Гоце Делчев има разлепени и обяви, които са съвсем таргетирани: кредит за 1500 лева за хора над 65 години. Така че ограничението, което искат да въведат законодателите само за заеми до 400 лева, е смехотворно.
Както и в случая с телефонните измамници, най-добре да посъветвате родителите, бабите, дядовците, възрастни роднини, да не сключват такъв заем, преди да се консултират с близък човек.
Защо ли? Защото наред с опасностите, които дебнат в договора, който така и не виждат – или не четат, съществува съвсем реалната опасност, ако са в третата възраст, да умрат – и да оставят дълговете си като наследство на наследниците си. И измъкване няма. Вероятно скоро ще се появят и обяви от типа – 1000 лева за хора над 75. И ще има и за внуците – наред с панелката и фикуса.
През септември Комисията за защита на потребителите, без да назовова име, съобщи, че е забранила на небанкова финансова институция да прикрива съществена информация за основните параметри по предоставян кредит, а именно – крайна цена, погасителния план, Общите условия и годишния процент на разходите (ГПР).
Оказва се, че фирмата ги казвала, но… след подписване на одобрението за съответния заем. Така че дори и да иска да се откаже, след като ги чуе, вече е късно. Горкият потърпевш получил информация единствено за размера на месечната си вноска, което е в разрез с разпоредбите на Закона за потребителските кредити.
Ако не си прочетете договора, няма да знаете какво ви очаква в случай на неплащане
Наскоро двама събирачи на дългове от близък нам град бяха обвинени за нанасяне на средна телесна повреда на длъжник на фирма за бързи кредити. Човекът просрочил връщане на заем от… 400 лева. С лихвите трябвало да върне 720 лева на 6 вноски, но до юни погасил само две вноски по 120 лева и спрял да плаща, защото останал без работа.
Така го набили, че му счупили няколко ребра – и контузия на белия дроб. Побойниците са и служители на кредитната фирма Кеш КРЕДИТ. ОТ СКОРО ВЪПРОСНАТА ФИРМА ИМА ОФИС В ГРАД ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ. Ето защо ние от Топ Преса съветваме всички наши читатели за мнителност. когато имате нужда от парти подбирайте внимателно, хората или фирмата от които ще ги вземете. Да не плачете после…
Be the first to leave a review.