Нелегитимно управление и злоупотреби: „Минипарламентът“ в Сандански избира постоянен управител на „УВЕКС“. Цирк или фарс в очакване на неизбежния фалит?!
Сандански за пореден път е изправен пред горчивата истина: „УВЕКС“ не просто затъва – той е умишлено потопен под мълчаливото съгласие на местната власт.
„Минипарламентът“ в Сандански трескаво търси постоянен управител за общинското дружество „УВЕКС“, което се бори с тежко финансово състояние и дългове в размер на 700 хиляди лева. Временната комисия, набързо сформирана на последното заседание днес, вече е в ход, но изборът може да се окаже по-предвидим от очакваното.
Председател на комисията е съветникът Юлиян Ефендийски, а членове са Николай Шаламандов, Ивелин Терзийски, представител на общинската администрация, секретарят Панчо Панчев, главният експерт Иван Гюров и юристката Валя Костадинова.
Единодушно бяха приети изискванията към кандидатите: 5 години управленски стаж, висше инженерно образование, липса на собственост във фирма и чисто съдебно минало. Дали тези строги критерии ще доведат до спасението на „УВЕКС“ от финансовата бездна обаче? Едва ли..
Интересен обрат в ситуацията е фактът, че за временен управител през април м.г. бе назначен инж. Димитър Димитров, чийто договор изтече в началото на май, но сега той отново поема кормилото за срок до шест месеца. По всичко личи, че инж. Димитров ще бъде и сред основните претенденти за постоянния пост.
В кулоарите се шушука, че завръщането на „стария“ временен управител може да е знак за липса на алтернативни решения или за опит за запазване на статуквото въпреки сериозните финансови проблеми на дружеството. Въпросът е дали човек, заемал вече временно поста, ще има необходимата свежа визия и решителност да извади „УВЕКС“ от дълговата криза, или това е просто отлагане на неизбежното.
Че Санданското дружество по водоснабдяване и канализация – „Увекс“ ЕООД е в тежко финансово състояние, съобщи самият управителят Димитър Димитров, още в края на миналата година.
Причината е задължение в размер на 700 хиляди лева, което в момента дружеството погасява. „Когато постъпих на работа преди три години направих разчет на финансите в дружеството. Имахме натрупани задължения към Басейнова дирекция около 700 хиляди лева и общински съвет ни разреши да изтеглим кредит от 700 хиляди лева, с който погасихме задълженията към Басейнова дирекция. Имахме натрупани лихви около 80 хиляди лева, които сме изплатили вече. Половината и повечето от кредита също сме погасили. Тогава кръгозорът беше добър. Допреди две, три години се справяхме. Но в края на 2023 година като направихме равносметка се оказа, че финансовото състояние на дружеството се влошава“, обясни тогава Димитров.
Той добави, че през 2010 г. е определена цена на водата от 86 стотинки. От събраните приходи от населението се реализират основните приходи на дружеството. „Сами разбирате, че 2010 г. всички неща, които сме закупували са били много по-евтини. Хлябът беше стотинки. Когато поех управлението на дружеството, заплатата беше около 700 лева в дружеството, а сега след Нова година се предвижда минималната работна заплата да бъде 1077 лева. Самите материали, разходите, които правим са се увеличили изключително много“, добави в края на миналата година управителят УВЕКС-Сандански.
Най-фрапиращо, по думите му, е увеличението на цената на течния хлор, с който се хлорира и пречиства питейната вода. Цената на препарата се е увеличило 300 пъти. Направено е запитване към доставчика, който е единствен за България. Първоначално обяснението е било, че увеличението се дължи на ковид пандемията, но днес цената остава същата, поясни Димитър Димитров и добави, че течният хлор се внася от Румъния.
„Аз използвам възможността да благодаря на колегите си, че остават на работните си места въпреки недостатъчното възнаграждение, което получават и полагат усилия, за да бъде водоподаването на града качествено. Ние не искаме от населението да заплаща висока цена на водата. Нашето искане е за минимално увеличение от 1,30. КЕВР обаче не прие нашето предложение, защото не членуваме в Асоциация. Ние не можем да се издържаме с тези пари“ категоричен бе управителят на дружеството.
Той се опасява, че тази година дължимата вноска към басейнова дирекция, която е в размер на около 250 хиляди лева няма да бъде изплатена. „Единият вариант е да рефинансирам кредита, за да заплатим задължението, но ако тази година недостига е 250 хиляди, другата година ще е 500 хиляди лева. Трябва да се намери трайно решение“, смяташе Димитър Димитров, като тогава посочи, че фирмата няма задължения към доставчици, НОИ или за изплащане на работни заплати.
„Ние сме протегнали ръце към общината, към общинските съветници. Усилия се полагат достатъчно. Намираме разбиране и помощ от общината. Вярвам и съм сигурен, че общинските съветници ще намерят някакво решение, за да може да се дофинансира дружеството за този преходен период. Нашето желание е да си доставяме на хората услугата, която предлагаме качествено, своевременно да реагираме, но за всичкото това нещо трябва да сме материално обезпечени. От януари месец алармирам за тези проблеми. Какво може да се случи реално. Ако не заплатим задълженията от 250 хиляди лева, сметките на дружеството ще бъдат запорирани и няма да мога да платя дори и работните заплати на служителите“, обясни управителят на Увекс ЕООД.
Месечният доход, който дружеството реализира е около 180, 190 хиляди лева. През настоящата година, приходите са се увеличили с 13 процента, но на фона на увеличената цена на материали, препарати и консумативи и очакваното повишение на минималната работна заплата, тези приходи са крайно недостатъчни, смята Димитър Димитров. Във фирмата работят 70 човека.
Не стана ясно само, защо така умело инж. Димитър Димитров скри факта, че заплатите на работниците на фона на такова тежко финансово положение са се вдигнали с 45%?!
Както и, според думите му след като ДКЕВР е само КЕВР, то не е държавен регулатор (може би частен?) и неговите решения не важат за територията на държавата. Защо го питате за цената на водата?
От друга страна, според източници, които ще си позволим да цитираме: „ Причините за тежкото финансово състояние е поредното оправдание на кмета на град Сандански за безпомощното състояние на семейната му фирма, защото такова бездарно управление никога не е имало във ВиК дружеството. Защото обществена тайна са злоупотребите, които стават във ВИК дружеството, а господин кмета нищо не прави.“
Всъщност, скандалите около това общинско дружество са от край време- почти от както е създадено то. Един от най-големите скандали обаче, бе на поредното редовно заседание на Общински съвет Сандански през октомври 2017 година.
Освен загадъчното отсъствие на тогавашният Председатея на Общинския съвет – Георги Синански и на Кмета на Общината – Кирил Котев, които бяха замествани от зам. председателя Николай Шаламандов и зам. кметът Вангел Анталавичев, интересни сцени се разиграха още в началото на заседанието. По време на точка Питания, общинският съветник адв. Георги Батев зададе редица въпроси, свързани с моментното управление на общинското дружество „УВЕКС“ ЕООД.
Батев тогава попита, как Общински съвет Сандански без конкурс определи лицето Крум Аргиров за временен управител за срок от 5 месеца и означава ли това, че когато се назначават управители на общинските дружества за срок от 3 години, което също е срочен договор, трябва отново да става без конкурс.
Според него, в закона и в общинската наредба ясно и точно е регламентирано, че управител на общинско дружество се избира само след проведен конкурс, независимо от срока на договора. Отделно от това, Батев попита защо към момента, след като има нов избор на същото лице за управител, но този път е определен от Общински съвет и има сключен нов договор между Кирил Котев и Крум Аргиров, което означава, че са налице нови обстоятелства, те не са вписани в Търговския регистър.
Според прависта, правопораждащи действия при избор или освобождаване от длъжност след решение на Общото събрание на едно търговско дружество, настъпват след вписване в Търговския регистър. Батев заяви и, че граждани му задават въпроса какво е възнаграждението, което получава към момента временния управител, но той нямаше как да даде отговор, тъй като Общински съвет до онзи момент бе в неведение относно Договора за възлагане на управление, сключен между Кмет и Управител. Договор, който според Батев е трябвало да бъде предложен за обсъждане и съгласуване още на предходната сесия.
Тогава, Крум Аргиров така и не отиде на сесията, за да обясни какво се случва в Дружеството и да даде обяснения за новите назначения, които са направени. Предвид факта, че едно нелегитимно управление на местното В и К, би довело дружеството до огромни проблеми и до откриване на производство по несъстоятелност. Така и стана…
Една година по-късно-2018г. гръмва скандала, че Общински съветници кадруват с назначения в същото общинското дружество УВЕКС ЕООД, управлявано от вр.и.д. Крум Аргиров. Според сигналите тогава, никой не е питал кой контролира назначенията, извършени от лобитата на общински съветници, след като точно ОбС е органът, който избира управителите на общинските дружества и следи за работата в тях.
Според твърденията на подалите сигналите от 78 души щатен персонал в рамките на една година, след като управлението поел Крум Аргиров, численият състав в дружество УВЕКС е скочил на 120 души. Синът на съветника д-р Звездан Гацев – Димитър, който е бил редови служител, е бил началник на пречиствателната станция, която е на пряко подчинение на управителя К. Аргиров.
Потърсен за коментар по повод сигнала на санданчани за новите назначения в УВЕКС, вр.и.д. Крум Аргиров тогава заяви: „В момента в дружеството са назначени на щат 84 служители, те са на трудов договор. 3-ма са назначени от Бюрото по труда, чиито договори са сключени преди да встъпя в длъжност. Още 2 служителки, които са в отпуск по майчинство, са в щатното разписание. Силвия Мавродиева е назначена като технически секретар по време на моето управление. Златко Баладжанов е назначен на шестмесечен договор като общ работник по поддръжка за почистване в Катунски район. На З. Баладжанов договорът изтича през март. Кристина Костова е назначена за инкасатор. Кристина Шуркова пък е ползвана в УВЕКС за консултант за приключване на финансовия отчет на годината. Тя е без трудов договор. Люси Николова не фигурира в щатното разписание”, заяви Кр. Аргиров.
И така, на фона на тези безобразни разкрития, безотговорното управление и съмнителни финансови практики, Сандански за пореден път е изправен пред горчивата истина: „УВЕКС“ не просто затъва – той е умишлено потопен под мълчаливото съгласие на местната власт.
Въпросът вече не е кой ще бъде новият управител, а кой ще понесе отговорност за това безогледно разхищение и кога „сипващите се структури алтернативни“ ще се намесят, за да спрат това финансово кръвопускане и да върнат надеждата на гражданите? Или и този път скандалът ще бъде потулен, а виновните ще останат ненаказани, докато „УВЕКС“ окончателно рухне под тежестта на собствената си корупция и безхаберие?
Be the first to leave a review.