Живеем в еб*си абсурдната държава! Системата BG-ALERT, на която разчитаме да ни предупреди за опасни метеорологични явления като порои, градушки и т.н., НЯМА ВРЪЗКА с НИМХ или друга организация, която прогнозира времето! Е, за какво ни е тогава BG-ALERT?!

Български абсурд! Кметове без обучение, НИМХ без достъп: BG- ALERT- скъпа играчка без полза?! Чакаме известия от Марс!

Живеем в еб*си абсурдната държава! Системата BG-ALERT, на която разчитаме да ни предупреди за опасни метеорологични явления като порои, градушки и т.н., НЯМА ВРЪЗКА с НИМХ или друга организация, която прогнозира времето! Е, за какво ни е тогава BG-ALERT?! За извънземни ли ще ни предупреждава?!

 

Дни след водното бедствие в Монтанско се оказа, че никой от засегнатите населени места не е получил известие от системата за ранно предупреждение BG-ALERT. От вътрешното министерство заявиха, че в случаи като този, когато е засегнат само определен район, това е задача на кметовете. Оказва се обаче, че това е непосилна задача за местната власт.

Година след внедряването на системата повече от една трета от българските общини, които имат право да оперират с нея, са подали заявления за обучение на свои служители. Това обаче така и не се е случило.

Кметовете без обучение, държавата без координация

Какво се оказа обаче? Че  от Министерството на околната среда и водите трябвало да положат подпис, твърдят от пожарната и от НИМХ, за да могат да получат достъп до системата.

Събота по обед. Часове преди институциите да предполагат, че интензивни дъждове ще наводнят няколко села в Монтанско и ще отнесат пътища, в прогнозата е съобщено, че в почти цялата страна има условия за кратки, но интензивни валежи, придружени от гръмотевични бурии. Климатичните модели се оказват верни и бурята настъпва. Местните обаче не са предупредени, че е добре да се качат на високо или да не тръгват с колите си по пътищата, които ще се наводнят. Оказва се, че Националният институт по метеорология и хидрология, който постоянно следи времето, все още не е част от системата, която трябва да известява за природни катаклизми и бедствия – BG-Alert.

„За да бъдат свързани, е необходимо от съответния компетентен министър – в случая на околната среда и водите, да имаме искане за използване на тази система”, уточни директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ гл. ком. Александър Джартов пред Нова телевизия.

Опитваме да разберем кога МОСВ ще е готово, но от пресцентъра обясниха, че не техният министър, а Министерството на електронното управление е отказало да даде достъп на НИМХ до BG-Alert.

Така започва и прехвърлянето на топката.  От МЕУ пък заявиха, че никога не е имало такова желание от страна на НИМХ, от НИХМ пък отгороиха:

„Трябва първо технически, но и юридически да бъде осигурена тази дейност, като това минава през съгласуване през нашия принципал МОСВ. Това не е извършвано, защото ние и технически не сме готови. Има конкретни стъпки, които трябва да изпълним като технологии”, подчерта зам. генералният директор „Оперативни дейности” в НИМХ Орилин Георгиев.

Крайни срокове за това няма. Достъп до системата, какъвто нямат от Института, който следи времето, имат 85 общински администрации. Те са само толкова, защото останалите 180 не са преминали през задължително обучение.

„Когато става въпрос за заплахи от местно значение, компетентни са областните управители и кметовете. Такъв е случаят от общините Хайдерин и Бойчиновци. Те е трябвало да изготвят съобщения, да ги пуснат по интерфейса на системата BG-Alert, за да могат да рефлектират в изпращане на съответните съобщения до хората, които я имат инсталирана. Това не се е случило, защото въпросните кметски администрации изобщо не са изпратили хора за обучение”, заяви Митов.

Той подчерта, че кметовете трябва да погледнат много сериозно на BG-Alert и да изпратят хора, които да бъдат обучени и да влязат в списъка на компетентните лица, които могат да изпращат такива съобщения.

Сред тези 180 е и кметът на Хайредин Тодор Алексиев. „Написали са едно писмо преди година и половина. Сега отворихме кореспонденцията на общината. Това писмо е написано препоръчително и при възможност, ако искаме, да отидем на обучение”, казва той. И докато в България продължаваме да се чудим кога дъждът ще се превърне в бедствие, цели села  ще потъват! На фона на това, че между 30 мин. и час по-рано може да се предвиди, ако ще настъпи такова бедствие е недопустимо да не се обяви.

Да погледнем всъщност радарите какво показват. 21 век – сателити, радари следят постоянно всеки един метеорологичен процес в атмосферата. Ето един такъв процес в САЩ. Можем да видим, че е било ясно преди половин час, че в градчето Уолси ще мине този фронт. С изключително голяма вероятност мога да кажа, че хората са получили известие или SMS за това!

 

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search