Учебният предмет "Добродетели и религии" няма да се води от свещенослужещи дори професионалните програми. Началните учители ще преминат допълнителна квалификация.

МОН представи концепцията за учебният предмет „Добродетели и религии“- Красимир Вълчев: Не предлагаме задължителна религия, а час по възпитание и добродетели

Да стане ли задължителен часът по религия и добродетели в училище е тема, която през последните седмици предизвика полярни мнения у нас. Министърът на образованието днес представи концепцията.

 

Учебният предмет „Добродетели и религии“ няма да се води от свещенослужещи дори професионалните програми. Началните учители ще преминат допълнителна квалификация. 

Това заяви просветният министър Красимир Вълчев, който представи концепцията на МОН за изучаване на предмета.

С уговорката, че не представя окончателен проект, а основа за обсъждане, Вълчев отговори на някои от най-често обсъжданите в общественото пространство въпроси свързани с темата.

Допълнителният час ще бъде въвеждан поетапно и ще бъде за сметка на общия брой часове на учениците, каза той.

Новият учебен предмет в концепцията на МОН е представен в под общия знаменател „Добродетели/етика“, а алтернативните учебни програми са „Религия – православие“ и „Религия – ислям“.

В началния курс – от 1. до 4. клас, отбеляза Вълчев, има по-голяма маневреност, в горните класове не чак толкова, но няма да има увеличаване в общия брой часове.

Министърът съобщи, че МОН предвижда цялостна реформа в учебните планове, но тя ще изисква повече време.

„Говорим за бавно и предпазливо въвеждане на часа по „Религия и добродетели“, заяви Вълчев. В момента МОН няма състав на работна група, която да изготви програмата по добродетели.

Обучението няма да възпитава култура на разделение. Напротив, то ще направи децата по-търпеливи и толерантни едно към друго.

Например в 1. клас възпитанието ще е ориентирано около въпросите за добро и зло, доверието и вярата, щедрост, приятелство и др.

Във 2. клас, например, ще е насочено към честност, доброта, уважение, прошка и приемане.

В 3. клас може да се надгражда около въпросите за правилното и грешното, страха и тъгата, вземането на решения и т.н..

В 4. клас, МОН предлага акцентът може да е върху справедливостта и смелостта, различията и толерантността, силата да се отказва, влиянието на медиите.

Децата, които и сега са включени във факултативен учебен час „Религия“ са по-добри, имат по-малко зависимости, по-малко пороци, дори им се повишават образователните резултати, открои Вълчев, и посъветва хората на обратното мнение да попитат ChatGPT или друг изкуствен интелект.

В прогимназиалния етап възпитанието по новия предмет ще се фокусира върху последиците от действията на отделния индивид, върху предимствата на разбирането на различията между хората (културни, религиозни и лични), върху религиозните норми и етичните правила в съпоставителен план, върху прилагането на добродетелите в ежедневието, като се работи и интегрирано през различни учебни предмети и предметни области.

В гимназиалните етапи, където се изучават учебните предмети философия и гражданско образование, обучението в областта на добродетелите може да надгражда основни етични теории (антична етика, християнска етика, съвременни етични теории) и разбиране как те могат да помагат при решаване на морални дилеми, на проблеми на етиката в дигиталната ера, на развитие на личната идентичност и ценности.

Вълчев съобщи, че този месец МОН ще предложи промени в Закона за предучилищното и училищно образование. В него ще бъде засегнат и въпросът с оценяването на учениците, както и учебният час добродетели и религии.

Утре, 8-ми  май предстои среща на МОН с педагогическите факултети, по време на която ще бъде обсъдено как да се подготвят учители с хибридни квалификации.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search