ВЕКОВНИ ТРАДИЦИИ И СЪВРЕМЕННИ ИНОВАЦИИ: СУ „СВ. Климент Охридски‘‘ с. Слащен отбеляза юбилея си с ново футболно игрище, осъществено с фирма „ ПРЕСТИЖ БИЗНЕС-93“
Средно училище „Св. Климент Охридски“ в живописното село Слащен отбелязва забележителния си 100-годишен юбилей – век, изпълнен с неуморен стремеж към знание, всеотдайност към образователното дело и дълбоко вплетен в летописите на българската просвета.
Средно училище „СВ. Климент Охридски“ в китното село Слащен тържествено отбелязва своя забележителен 100-годишен юбилей – век, посветен на неуморния стремеж към знание, всеотдайната служба на образователното дело и дълбокото вграждане в историята на българската просвета. В навечерието на тази славна годишнина, вчерашният ден бе белязан от още едно изключително значимо събитие за училищната общност.
Директорът на училището г-н Валери Шкодров, имаше честта, заедно един от най-уважаваните предприемачи, меценати и човек с голямо сърце в региона – г-н Георги Шапков собственик на строителната фирма „Престиж Бизнес-93“, лично да прережат лентите на новото, модерно футболно игрище. Това съоръжение ще предостави отлични условия за спорт и физическа активност на учениците, символизирайки стремежа на училището към развитие и осигуряване на най-добрите възможности за своите възпитаници, благодарение на изключителната подкрепа и ангажираност на г-н Шапков, чиято фирма изпълни успешно проекта.
Под мотото „100 ГОДИНИ ПРОСВЕТИТЕЛСКА ТРАДИЦИЯ! 100 ГОДИНИ ЧАСТ ОТ ИСТОРИЯТА НА БЪЛГАРСКОТО ОБРАЗОВАНИЕ! 100 ГОДИНИ ОТ СЪЗДАВАНЕТО НА СРЕДНО УЧИЛИЩЕ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“! УЧИЛИЩЕ С ТРАДИЦИИ, УЧИТЕЛИ С ПРИЗВАНИЕ, УЧЕНИЦИ С БЪДЕЩЕ!“, училището празнува вчера своята богата история, белязана от вдъхновение, безброй успехи и незабравими моменти, през които са изградени не само знания и умения, но и са възпитани непреходни ценности, създадени са здрави приятелства и са вдъхновени безкрайни мечти. Днес, повече от всякога, общността на училището изразява своята гордост от постигнатото и гледа уверено към бъдещето.
ПРИВЕТСТВИЕ ОТ ДИРЕКТОРА: ЕДИН ВЕК СЛУЖЕНИЕ НА ЗНАНИЕТО И ДУХА
По случай славния 100-годишен юбилей, директорът на Средно училище „Св. Климент Охридски“, село Слащен, Валери Шкодров, отправя сърдечно приветствие към цялата училищна общност и нейните приятели. С дълбоко вълнение и неподправена гордост, той се обръща към уважаемите учители, скъпи ученици, грижовни родители, уважавани бивши възпитаници и всички, които са свързани със съдбата на това свято място на знанието, духа и традициите. Той подчертава, че е изминал цял век, изпълнен с множество предизвикателства, заслужени успехи и неугасващ стремеж към светлината на просветата. Сто години, в които поколения всеотдайни и вдъхновени учители са градили устоите на бъдещето, предавайки своите знания и мъдрост на хиляди млади хора. Сто години, през които безброй ученици са поемали по пътя към увереност и знания, за да се реализират успешно в различни сфери на обществения живот.
Г-н Шкодров акцентира върху факта, че училището не е просто образователна институция, а жива история, хармонично съчетание на вековни традиции и иновативни подходи, средище, където се възпитават зрели личности, подготвени да посрещнат предизвикателствата на новото време. Той изразява своята дълбока благодарност към всички учители, ученици и партньори, които през годините са влагали своя труд и любов в изграждането и утвърждаването на авторитета на училището. Тяхната всеотдайност и неуморна упоритост са основната причина днес да се чества този забележителен юбилей с високо вдигната глава. В този тържествен момент, когато се отбелязва вековната годишнина, директорът призовава да не се забравя завета на онези, които са положили първите камъни в основите на това училище. Той изразява надеждата, че училището ще продължи да гради знание, да вдъхновява младите хора и да води напред идните поколения. В заключение, г-н Шкодров поздравява всички с юбилея и пожелава училището да пребъде и да продължи своята благородна мисия.
ПЪТЯТ НА СУ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ПРЕЗ ДЕСЕТИЛЕТИЯТА: ОТ НАЧАЛОТО ДО СЪВРЕМНОСТТА
Началото на светското образование в село Слащен е поставено на 01.03.1925 година. Първият учител, Истилиян Кръстев, брат на началника на граничния участък, полага основите на просветното дело. Скоро след това, на 15.12.1925 година, със заповед на Министерството на просвещението, е назначен Михаил Тошев от град Кюстендил, който става и първият директор и учител на училището. Първоначално учебните занятия се провеждат в частна постройка, собственост на Трудови Неделчов, върху която по-късно е надстроена джамия – факт, който говори за ранните трудности и приспособяването към наличните условия.
Едва през 1930 година училището се сдобива със собствена сграда – едноетажна постройка, изградена изцяло с безвъзмездния труд на местното население, което показва силната ангажираност на общността към образованието. Тази сграда първоначално е задоволявала нуждите на учебното дело, но с нарастването на броя на учениците след 1970 година става крайно недостатъчна, тъй като паралелките от I до VIII клас вече са двойни, а в някои случаи и тройни. Необходимостта от по-голяма и модерна сграда довежда до строителството на настоящата училищна сграда по типов проект, приет от просветната организация „Благоустройство“, в периода от 1975 до 1979 година. Първоначално училището функционира като начално (I-IV отделение), а през 1960 година за пръв път отваря врати и V клас. През учебната 1960/61 година е завършен първият випуск на VII клас, а през 1962/63 година – първият випуск на VIII клас. Следва важна стъпка в развитието на училището през учебната 1989/90 година, когато е разкрита и първата паралелка IX клас, превръщайки го в ЕСПУ (1-ХІ клас) през учебната 1990/1991 година, когато завършва и първият гимназиален випуск. През учебната 1992/1993 година в гимназиалния етап се въвеждат профилирани паралелки – хуманитарна и общообразователна, което дава възможност на учениците да насочат своите интереси и да получат по-специлизирана подготовка. Кулминацията в разширяването на образователния обхват настъпва през 2003 година, когато със заповед на Министерството на образованието и науката е открит и XII клас.
Данните от учебната 2017/2018 година красноречиво говорят за съвременното състояние на училището – в него се обучават 230 ученици, а учебно-възпитателният процес се осъществява от 27 висококвалифицирани учители. Изключително показателен е фактът, че над 70 възпитаници на училището са получили висше образование в различни престижни области като икономика, право и много други професии, което недвусмислено доказва, че СУ „Св. Климент Охридски“ се утвърждава като еталон сред училищата в Гоцеделчевския район. Високите постижения и отдадеността към образователното дело са официално признати на 22 май 1985 година, когато с Указ № 1642 на Държавния съвет на Народна република България училището е удостоено с почетното звание „Образцово училище“ и е наградено с престижния орден „Кирил и Методий“ I степен.
ДИРЕКТОРИТЕ – ВОДАЧИ НА ПРОСВЕТНАТА МИСИЯ ПРЕЗ ВЕКА
Ръководството на училището през неговата столетна история е поверено на редица забележителни личности, всеки от които е допринесъл за неговото развитие и утвърждаване:
* 1925 г.: Истилиян Кръстев * 1926/27 г.: Методи Тонев * 1928 г.: Иванка Цекова от с. Врачеш Ботевградско * 1929 и 1931/32 г.: Петър Йосифов Манев от гр. Кюстендил * 1930 г.: Христо Бончев от гр. Горна Оряховица * 1933/39 г.: Иван Аврамов * 1940 г.: Илия Сирмин * 1942/44 г.: Георги Димитров Стоянов * 1944/45 г.: Садидин Сюлейманов Махмудов от с. Слащен * 1946/49 г.: (няма сведения) * 1949/51 г.: Костадин Ангелов Папанов * 1951/53 г.: Методи Николов Тошков * 1953/58 г.: Иван Стоянов Вакареев от Гоце Делчев * 1959/61 г.: Васил Илиев Илински с. Крайници Дупнишко * 1961/66 г.: Атанас Тинев гр. Гоце Делчев * 1968 г.: Илия Филипов Попбожиков * 1968/70 г.: Юсуф Маджаров с. Вълкосел, и настоящият директор: Валери Шкодров.
Този списък от директори е важна част от историята на училището, отразяваща приемствеността и лидерството, което е водило училището през различните етапи от неговото развитие.
СЛАЩЕН – ДЪЛБОКИ КОРЕНИ НА ПРОСВЕТАТА И ОБЩНОСТТА
Историята на село Слащен е многовековна и богата, а според най-ранни исторически сведения, неговото училище съществува вече шестнадесет века. Местната поговорка „училището е светиня тук, а не-ученето е грях“ отразява дълбоко вкорененото уважение към образованието в общността. Споменът на един местен човек, израснал в бедно семейство, но завършил средното си образование, хвърля светлина върху ранните трудности и стремежа към знание. Въпреки че не е имал възможност да продължи образованието си веднага, поради липса на учители в околните села и по молба на кметовете и благословията на светлейшия владика, той започва да преподава в близките мохамедански села. Въпреки официалните документи, сочещи март 1925 г. като начало на светското училище в Слащен с учителите Ислям Кръстев и Методи Ташев, съществуват преки спомени от по-възрастното население, които свидетелстват, че светско българско училище в Слащен започва още през 1924 г. благодарение на местни хора – учителката Рахила Мусова-Джамбазова и дошлата учителка Маринка Стоянова, една от малкото учителски назначения в Неврокопско по това време. По това време Слащен е общински център, което улеснява подготовката на помещенията за учебни занятия – мектебите към джамията. Първоначално е имало добри намерения да бъде назначен един обучен учител, който да преподава на децата от голямото село. Въпреки това, както християнското представителство и военните, така и родителите, се противопоставят на обединяването на двете религии в образователния процес. Последвал неуспешен опит, свързан с учителката Маринка Стоянова и управителя към тогавашната Кърджалийска околия от Слащен, който завършва с нейното уволнение.
Новата учебна 1925 година започва на 1 март с вече споменатите учители.
Началото е поставено при изключително трудни условия – липса на подходяща база за учебни занятия. Така се нижат годините до Втората световна война. Сериозни учебни занимания започват от учебната 1944-1945 година, която е и първа възродителна година с учител Салих Мустафов-Слащен. До учебната 1947-48 година училището остава начално (I-IV клас), а от учебната 1948/49 година се разкриват прогимназиални класове (5, 6, 7 клас), което води до увеличаване на броя на учениците. През 1950 година училището официално се преобразува в прогимназия. Благодарение на упоритата инициатива на девет голямoхарактерни личности от Слащен и град Неврокоп (Гоце Делчев), както и на учители, които са искали да продължат средното си образование (8-11 клас) – сред които са Илия Калайджиев, Исмаил Ибишев, Насуф Дервишев и Ибрахим Масларов – тези четирима търсят учителски специалисти и се установяват в различни селища. Те са и първите учители и общественици, които съзнателно се разделят, за да създадат училищно дело и да обогатят България, допринасяйки за развитието на образованието до днешното прекрасно училище с добре подготвени местни учители. С подобряването на материалната база, наличието на добре подготвени местни кадри и големия брой деца от селата Слащен, Туховища и Годешево, през учебната 1989/90 година училището се превръща в средно. Днес може да се каже с удовлетворение, че почти всички, които се раждат в района, преминават през училището в Слащен, а след това продължават образованието си във висши учебни заведения.
С гордост може да се заяви, че тези юбилейни години са красноречиво доказателство за липсата на неграмотност в този край и за голям брой подготвени местни кадри: учители, лекари, инженери, прависти и много други, необходими на селото, района и страната.
Село, което допреди години е търсело учители от други райони, днес се гордее със собствени кадри, които работят не само в родното училище, но и в цяла България и в различни европейски страни. Това е истински повод за гордост, за удовлетвореност и за готовност за нови бъдещи успехи. Всичко това е резултат от труда и усилията на поколения кадри през този вековен период. В годината на своя славен юбилей, СУ „Св. Климент Охридски“ отдава почит на първите и на настоящите учители, които разпръскват светлина и дават нови кълнове за бъдещето на Слащен, района и България.
Честит 100-годишен юбилей на училището!
Be the first to leave a review.