Чували ли сте за: Метленски водопад Кара ин (Водопад на сътворението) в Източните Родопи?
Кра ин е сред слабо познатите, но пък интересни и необичайно изглеждащи водопади в Източни Родопи. Тук е редно да споменем, че в източните ниски части на Родопите водопадите са рядкост. При това, където ги има, те са слабо пълноводни. Ако искате да ги видите течащи, трябва да ги посещавате през пролетта или след обилни валежи.
Такъв е и Кара Ин- през по-голямата част от годината той е сух и трудно бихте го определили като водопад.
Грабващо вниманието при него са високите, наподобяващи сглобени блокове скали. Те са правилно и равно оформени, сякаш някой целно е изваял гладките им повърхности. Разбира се, в никакъв случай не можем да говорим за човешка намеса. Природата сама е сътворила необичайния облик на скалните късове. Каменните откоси на водопада Кара Ин с много близки по вид до скалите на Дяволския каньон под станата на язовир Студен кладенец.
Скалните блокове на водопада Кара Ин образуват своебразен венец.
Под него се намира ниша, която местните жители определят като пещера. Много интересно е и предназначението, с което преди десетилетия се е използвала тя. През 1958г. в района, подобно и на останалите селища в България по това време, основават ТКЗС- тата. Нямало обаче, къде да държат събраните от околните села овце, тъй като все още сградния фонд на ТКЗС- то не бил изграден. Затова многочислените стада овце, тогава наброяващи между 150 и 200 глави добитък, настанявали под свода на Кара Ин.
От тук тръгва и името му- от „ин“, използването за дупка, за пещера, и „кара“, значещо тъмен, черен, каквито на цвят са скалите. Това разказват местните жители на село Долна Кула за водопада. Никой не знае, от къде идва името „водопад на сътворението“, според някои местни, това име са го дали туристите.
Нашето лично мнение е, че трябва да се придържаме към стари, общоприети и утвърдени с времето имена и не е редно всеки да именува природни забележителности с моментни хрумки. В случая обаче, до преди няколко години водопадът не е имал определено име, а без съмнение заслужава някакво, което да отговаря на красотата и уникалността му. Дали „Водопад на Сътворението“ е най-подходящо? Вероятно не, но това име се приема от местните хора и е факт, че с него водопадът доби популярност и самото име прати доста хора да го видят.
Къде се намира Водопадът на Сътворението
Водопадът на Сътворението излива водите си край махала Метла на село Долна Кула, община Крумовград. Селото се намира на 330 километра югоизточно от София и на 51 километра от областния център Кърджали. До махала Метла се стига по тесен, но добър асфалтов път. За махалата трябва да се отклоните в северна посока от главния път между Кърджали и Крумовград при село Горна Кула. След това пътят се движи много близо до река Крумовица, на чийто бряг на места могат да се наблюдават интересни по форма скали.
В началото на махалата има уширение на пътя, което е удобно за паркинг. Може да продължите още няколко метра натам с кола и да намерите място за паркиране. Аз обаче ви съветвам да оставите колата на паркинга преди махалата, защото от една страна разстоянието от там до водопада въобще не е голямо – под 900 метра, а от друга страна, мили хора, нека запазим доколкото можем спокойствието на местните, които са ведри и любезни! Една кола из тесните улички на махалата малко или много създава суматоха сред спокойствието, което цари в махала Метла.
Маршрутът до Водопада на Сътворението
От паркинга преди първите къщи на махала Метла продължавате пеша нагоре по улицата, която след няколко метра ви отвежда до мегдана. Там трябва да поемете по улицата наляво. Насетне има червена маркировка и стрелки.
На излизане от махалата се минава по бетонни стълби, а после се върви по пътека. Недалеч от водопада по пътеката са поставени дървени парапети за опора, но и без тях не е трудно слизането към водопада. До Водопада на Сътворението се стига за 15-20 минути. Най-напред ще видите внушителния набръчкан скален венец, а след това и водната струя, ако сте там в период с вода.
Енергията на това място е удивителна. Базалтовата скала е отчупена под въздействието на природните сили и отдолу се е образувала дълбока скална ниша. В нишата може да се влезе, за да погледнете водопада отдолу.
Социализация на обекта:
Освен насочващите надписи от Долна кула към водопада, друга специфична инфраструктура, за съжаление не съществува. Има нужда от укрепване на пътеката и от парапети, особено във високата част. Необходимо е да се вземат мерки за сметосъбирането и сметоизвозването. Може би една-две информационни табели. Не на последно място трябва да се помисли и за комфорта на местните жители в Долна кула – да се обособи паркинг за туристите, които се множат и е редно този интерес да се канализира по правилния начин.
Дано община Крумовград съвсем скоро да го вземе предвид и да въведе ред.
Просто административните деления в България често не съвпадат с географските особености и туристическата логика.
Be the first to leave a review.