Вълшебството на Мелник
Момчил ЛАЗАРОВ
Град Мелник, обявен за природен и културно-исторически резерват, се намира на 20 км от град Сандански (Югозападна България) сред живописни и причудливи по форма пясъчни скали, приличащи на пирамиди върху склоновете на Пирин планина. Той е най-малкият град в България и един от най-ярките паметници на българската средновековна и възрожденска култура. Също така е обявен за град-музей и е част от стоте туристически обекта на България.
Мелник е един от най-ярките паметници на българската средновековна и възрожденска култура.
В древността местността около Мелник е била населявана от тракийски племена. По-късно, през VI в.н.е., там идват славяните, които дават на селището името Мелник (от думата мел – бяла глина). По времето на княз Борис І, през 864 г., градът влиза в границите на българската държава. През периода на Второто българско царство – в началото на XIII в., управителят на Западните Родопи Алексий Слав (племенник на царете Асен, Петър и Калоян) се обявява за независим владетел. Той откъсва земите си от България и обявява Мелник за своя столица, превръщайки го в непристъпна крепост и в богато културно средище. През XIV в. за известно време Мелник е включен във владенията на Хрельо войвода (изградил Рилския манастир).
След падането на Мелник под турска власт през 1395 г. градът запада, но през епохата на Българското възраждане той отново изживява възход и благоденствие. Основна причина за това са производството и търговията с прочутото мелнишко вино, което се изнася в цяла Европа.
През ХVІІІ-ХІХ в. културната и просветната дейност в Мелник получават нов тласък. Градът се превръща в голям търговски център с около 1 300 къщи, над 70 църкви, 4 манастира, 3 мъжки училища и едно девическо. Мелник има също много богата библиотека. След Освобождението на България от турско владичество (1877-1878 г.) градът остава в пределите на Османската империя и отново запада.
По време на Балканските войни Мелник е освободен на 17 октомври 1912 г. от четата на известния воевода Яне Сандански, но голяма част от него е опожарена. Гръцкото и турското му население се изселват. От 12 000 жители през 1921 г. са останали само 721, а в 1934 г. – 512. Днес населението на красивото българско градче Мелник е още по-малобройно и се състои от едва 240 души, като неговият основен поминък са винопроизводството, тютюнопроизводството и туризмът.
През последните години от живота си тук намира подслон големият български воевода Яне Сандански, който е погребан в близост до Роженския манастир.
С богатата си архитектура, с впечатляващата си възрожденска атмосфера и с винарските си изби Мелник привлича посетители от цял свят. Сред най-забележителните сгради в Мелник са:
Кордопуловата къща – построена през 1754 г. от заможен гръцки търговец. Тя е най-голямата запазена сграда на Балканския полуостров от епохата на Възраждането. Притежава изключителни стенописи, стъклописи и резби. В нея е уредена изложба на мелнишка изба, издълбана във вид на тунел в скалата, в която могат да се съхраняват до 300 тона вино.
Болярската къща – ценен архитектурен паметник от Средновековието и най-старата запазена къща в България.
Пашовата къща – построена през 1815 г. Понастоящем тя е превърната в градски исторически музей, в който се съхранява богата сбирка, представяща градския живот и бит през Възраждането.
На 6 км североизточно от Мелник се намира Роженският манастир „Рождество Богородично“. Той е основан през 1217 г., като в последствие неколкократно е опожаряван и ограбван. Сегашната манастирска сграда е от XIX в., а църквата е от 1600 г., като е обновена през 1732 г. Църквата съхранява уникални стенописи, стъклописи и дърворезби. През последните години от живота си тук намира подслон големият български воевода Яне Сандански, който е погребан в близост до манастира.
Мелник е известен с легендарната си история, старинните къщи, невероятната природа и обграждащите го особени скални образувания, наречени Мелнишките пирамиди. Те представляват приказни природни скулптури с най-различни форми и размери.
Мелник е прочут с гъстото и ароматно вино, което се съхранява в издълбани в скалите изби. Мелнишкото вино има богат вкус и аромат. Климатът там е подходящ за отглеждането на различни сортове грозде, като един от уникалните сред тях е „широка Мелнишка“.
Възможностите за настаняване в Мелник са многобройни. Градчето има своите разкошни семейни хотели, гостоприемни хотели с механи и частни квартири. На името на град Мелник е именуван Мелнишкият хребет (Melnik Ridge) и връх Мелник (Melnik Peak) на остров Ливингстън от архипелага Южни Шетландски острови, Антарктида.
Be the first to leave a review.