ВОДОПАДИ НАД ГРАД ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Атанас ПАНЧЕЛИЕВ
Водопадите са рядко красиви природни творения, примамливи през всички сезони на годината. През пролетта те смайват с многоводието си поради буйния речен отток, предизвикан от топенето на снеговете и значителните валежи. Очарователни са през лятото, когато привличат с хладината си и ситните водни пръски нежно галят лицата на приближаващите ги. Наесен сребристите им води чудно хармонират с жълтокафявите корони на близките дървета, а зиме и рано напролет до водния стълб се образуват причудливи ледени колони и висулки, които им придават особен чар.
Любителите на природни красоти от гр. Гоце Делчев имат прекрасната възможност да посетят и се възхищават на няколко близки до града водопади, разположени на рекичките, които се спускат от Южен Пирин. Самият град се слави и с това, че в обсега на жилищната му площ навлизат три пирински рекички. Това са Добротинска река и Тупавишка река, които се вливат една в друга в западната част на града. След още около 2 км., в централната част на града, към тях се присъединява Делчевска река. И се образува Гоцеделчевска река, която преминава през няколко градски квартали, навлиза в Гоцеделчевското поле и се влива в р.Места.
Недалеч от града тече и Мосомищка река, на която има няколко бързеи и водопади, най-близкият от които е и най-внушителен. От центъра на града до него се отива за около 1 час и 30 минути. Водната маса на този водопад пада от височина 11 м. и разпръсква на голямо разстояние дъждовен воал. В основата му се образува идеално закръглено живописно езерце. Стоите и съзерцавате със захлас това природно чудо, бучащо в букова гора и търсите подходящи думи, с които да изразите възхищението си. Рядко посещаван поради трудността при спускането при него, този водопад заслужава да се популяризира и види от повече природолюбители.
Няколко водопада има на р. Делчевска, която навлиза в града откъм югозападния му край.Маршрутът до най-големия от тях – около 1 час и 30 минути – е твърде разнообразен. Тръгвате по шосето за с. Делчево. След напускането на града минавате през разредената гора от питомни кестени – единствена по поречието на р. Места. – и за общо 40- 50 минути пристигате на манастира „Св. Богородица“. Може да запалите свещ и да се запознаете с интересното му историческо минало. Продължавате по шосето и след 5-6 минути при големия завой го напускате. Тръгвате вляво по широк черен път в южна посока, по левия долинен склон на реката. След 10- 15 минути пристигате над първия водопад и над него голям бързей в подножието на историческата местност Момина кула. Оттук без път през гора и храсталаци по левия долинен склон на реката за около 25 минути пристигате на най-големия водопад в местността „Големия орех”. Водният стълб е висок около 14 м. и пенливата вода пада с трясък в основата му, където е оформено голямо езерце. И този водопад е съвсем труднодостъпен поради липса на пътеки до него.
На другите две рекички – Тупавишка и Добротинска – също има водопади, като най-внушителен е един от тях на р. Тупавишка в местността „Средния прелез” между обезлюдените села Драгостин и Средна. Водопадът е висок около 15 м., също е на труднодостъпно място и се отива от града до него все срещу течението на реката за около 1 час и 40 минути – 2 часа.
Освен емоционално въздействие и естетическа наслада, установено е, че при разпръскване на водата при водопадите се повишава йонизацията на въздуха, което оказва от своя страна благоприятно физиологическов ъздействие върху човешкия организъм. Ето защо препоръчваме на туристите по-често да посещават водопадите, а на ръководството на Туристическо дружество „Момини двори” – гр. Гоце Делчев, и градските власти да ги направят по-достъпни за посещение чрез създаване на екопътеки до тях.
Be the first to leave a review.