Потомъкът на бежанци от Егейска Македония, дупничанинът Й. Пляков
Й. Пляков: В Каракьой родителите ми имали ниви, добитък, дядо бил кмет на селото, в Дупница с дни гладувахме, през 1943 г. на Гергьовден един фелдфебел ни подари ябълков мармалад, такъв празник беше…
Йордан Пляков е роден на 13.11.1934 г. в град Дупница. Потомък е на бежанци от Егейска Македония. Родителите му, както и баба му и дядо му са родени в село Каракьой, Драмско. Йордан ПляквВ е завършил Учителския институт в Дупница, специалностите „География“ и „Биология“. Бил е учител и директор на училището в село Диамандово. Завеждал е Партиен кабинет в Градския комитет на БКП. Бил е председател на дружество по физкултура и спорт „Марек“, член на управителния съвет на Профсъюзния дом на културата „Васил Демиревски“. Носител е на няколко ордена. Награден е с медал за бойни заслуги към Българската армия за изпълнение на бойни задачи в мирно време.
Йордан Пляков е щастлив баща с двамата си синове Родион и Красимир, снахите Гергана и Ваня и внуците Нина, Йордан и Михаил.
– Г-н Пляков, Вие сте потомък на бежанци от Егейска Македония. Вашият баща Иван Пляков е участник във военните действия в Смирна, сега Измир. Разкажете за вашия град?
– Аз съм потомък на бежанци от Егейска Македония. Родителите ми, както и баба ми и дядо ми са родени в село Каракьой, Драмско, до Зърнево. Чисто българско село. Село Каракьой е разположено в полите на Али ботуш, една котловина с хубава букова гора. Наброявало е 280 къщи с 1860 българи, нито един турчин, нито един българомохамеданин, нито един грък – чисто етнически българи. Село Каракьой е било център на Серския революционен окръг. В него са отсядали Яне Сандански, Гоце Делчев, Атанас Тешовски, Таската Серски, Ильо Бродалията и много други.
През 1903 г. през януари в село Каракьой отсядат три чети с около 80 души четници и там прекарват студените зимни дни. Те са били настанени в домовете на хората. Когато става сражението в село Баница, Серско, в което загива Гоце Делчев, войводата Димитър Гущанов и още двама четници. Гоце Делчев е трябвало да отиде в село Каракьой в пещерата Капе и там да проведе инструкцията с войводите от Серския революционен окръг. Плакал съм, когато моите родители са ми разказвали, че когато започва Балканската война, Българската армия освобождава родното село Каракьой и цялата Драмска околия. Всички войници, влезли в селото, са дарени с ризи и кърпички, а подпоручикът и фелдфебелът са окичени с лаврови венци, направени от младите. Войниците са били настанени в домовете.
През 1912 г., когато селото е освободено от българските войници, кметът на селото е разпоредил да се заколят 13 овена и в центъра на селото да се приготвят 13 казана с храна за освободителите. Същата година, когато започва Балканската война, се сформира Драмската доброволческа опълченска дружина. Дядо Никола Бакъров имал пет деца, но оставя семейството си и се включва в Драмската опълченска дружина, която наброявала около 200 души. Участва в установяването на българската власт в Одринска Тракия, след като Българската армия освобождава цяла Източна Тракия. Той до последния си дъх получаваше опълченска пенсия.
След като започва Междусъюзническата война, тези изконни български земи отново попадат в Гръцко съгласно Букурещкия мирен договор и започва първото гонение на българите от Егейска Македония. Особено тежко става положението на нашите братя българи след Ньойския договор, след април 1920 г. Баща ми ми е разказвал: „Синко, въведоха гръцките гарнизони в Сяр, Валовище, Демир хисар, Лъгадина, Драма, Правище, Ксанти, Дюмюрджина, Деде Агач. Започна гонението на българите… Всички българи, годни за военна служба, бяха мобилизирани в 9-та рота в Драма на 9-и Каламатски гръцки полк. От Драма ги изпращат в Янина, а като започна войната между Гърция и Турция през 1922 г., ги качват на бойни кораби и акостират в Мала Азия. Оттам се отправят в околностите на Смирна, сега Измир. Всички българи, които са мобилизирани, са били в първите ешелонни позиции.
След като Гърция претърпява поражение, баща ми остава по чудо жив – служи три години и половина в гръцката армия. Владееше перфектно писмено и говоримо гръцки и говоримо турски език. След като Гърция загуби войната с Кемап паша Ататюрк през 1913 г., баща ми е демобилизиран. Тогава се сгодил за майка ми Тинка Бакърова, чийто баща е кмет на селото от 1915 до 1924 г. През 1924 г. се ражда голямата ми сестра Елена. През този период особено жестока става гръцката пропаганда в родното ни село спрямо българите. Започва се насилствена смяна на българските имена с гръцки. На 27 юли 1924 г. дядо Никола Бакъров като кмет на селото и още седем души са арестувани и жестоко бити. Още при ареста български войници, служили в гръцката армия, ги предупреждават да направят всичко възможно да избягат, защото ще ги разстрелят. Същата вечер на 27 юли 1924 г. ги карат на разстрел в местността Черна гора, на два километра от селото. Дядо ми не е бил както трябва завързан и се отвързал. Три куршума попадат в таза му, един е бил заседнал в гръбначния стълб, но той бяга през нощта. Отива при негов братовчед овчар, който промива раните му с ракия, нахранва го
с овче мляко и му слага в една торба хляб и сирене. Дядо му казал: „Кажи на децата ми, че аз бягам в България“.
И така дядо преминава през Али ботуш, през границата и отива в България. Българските граничари в носилка върху брезент го занесли до Петрич. Но в Петрич не могат да му извадят куршума и го довеждат във Военната болница в Дупница, където изваждат куршума. Дядо беше парализиран до 1946 г., 12 години беше на легло.
След като започват гоненията на българите баща ми, като член на Гръцката комунистическа партия, бяга през Солун в България и идва в Дупница. След 1924 г. нашето правителство отправя много остри ноти до Англия и Франция за гоненията на българите. Идва Международната комисия в селото, започва масовото изселване на хората. През 19241925 г. цялото село се преселва в Сандански, село Баня, Разложко, Гоце Делчев, Дупница, Кричим… През 1924 г., след като баща ми бяга, майка ми с цедилката, със сестра ми, бебе на 6-7 месеца, прадядо Иван и прабаба Мария заедно с още 4050 души идват на Кулата, а там ги е чакал баща ми. Когато ги видял, казал: „Жив съм, жив съм!“. А те всички плачели. Прадядо е преминал границата с мулето, на което е натоварил багажа. На границата гръцките граничари искали да вземат и мулето. А дядо се обърнал към тях с думите: „Аз съм изгледал с това муле две сирачета“. И при влизането през българската граница дядо псувал гръцките граничари и на гръцки, и на български.
Когато родителите ми влизат в България, българите в село Левуново, Дамяница, Марикостиново ги посрещат и дават на майка ми храна – баница, мляко, за да нахрани детето. А родителите ми плачели. Установяват се в Дупница. Баща ми става майстор бояджия – декоратор.
Сега в село Каракьой живеят около 160 човека гърци. След 1924 г. от Мала Азия се изселват над 1 500 000 гърци и се заселват в Егейска Македония и Беломорска Тракия, включително и в нашето село.
– С какво се е препитавало Вашето семейство през тези години?
– Ние израснахме в бедно семейство. В село Каракьой са се занимавали със земеделие и животновъдство. А когато родителите ми идват в Дупница, баща ми строи къща с две стаи. Ние бяхме шест деца – четирима братя и две сестри. Голямата ми сестра Елена беше тютюноработничка, братята ми Илия и Никола бяха като баща ми бояджии, сестра ми Мария работеше в ДИП „Марек“, а брат ми Методи – в хлебната промишленост.
Особено тежки и незабравими ще останат военните години 1941-1944 г., когато се въведе купонната система. Гладували сме, с дни не сме хапвали хляб… Аз бях ученик в първо отделение, когато брат ми ме водеше в 22-ри полк при чичковците войници, за да ни дадат малко чорбичка и хляб… Знаехме кой дежурен офицер е добър и кой лош. Спомням си през 1943 г., на Гергьовден, на празника на войската, с батко ми Никола отидохме в казармата. Изглежда някой от фелдфебелите беше познат на нашето семейство и ни даде цял пакет с ябълков мармалад. Ядохме го дълго време. Обикаляхме поделението заедно с моите съученици Боян Георгиев, Димитър Радев, Георги Секулов, Ангел Томанов, Димитър Томанов, Михаил Янков за храна. Като деца сме помагали на нашите родители. Имахме голям двор и садяхме боб, царевица. Имахме голяма овощна градина.
– Кой е първият Ви учител и какво си спомняте от ученическите си години?
– Първата ми учителка в ОУ „Неофит Рилски“ беше г-жа Манолова. След това тя се премести в друго училище. След нея класна ни беше Надежда Бобева, майка на проф. Драган Бобев. Тя беше една изключително възпитана и високо ерудирана учителка. Завърших прогимназията и гимназия „Христо Ботев“ в Дупница. В гимназията бях заместник-секретар на ученическия комитет на Комсомола. Правили сме много ученически конференции, тържества. След гимназията отбих военната си служба в Костенец.
– По ваше време имаше ли извращения в казармата?
– В Костенец изкарах две години военна служба. Бях избран за секретар на базовия комитет на Комсомола. Награждаван съм с грамоти и книги. През 1958 г. завърших едноседмичен курс в Ихтиман във връзка с изграждането на извънредни военни съдилища, при военновременни обстановки. На 16 юни 1958 г. бях приет за кандидат партиен член в поделението, в което служех. А на 29 юни бях утвърден за кандидат от Политотдела на Първа армия в София.
В казармата нямаше извращения, имаше желязна дисциплина. Храната беше много хубава. Сутрин за закуска имахме кашкавал, сирене, за обяд месо, а за вечеря боб – любимото ми ястие. С най-хубави впечатления съм от родната казарма. Аз бях секретчик в поделението, носех секретна поща от преминаващите влакове и от централната поща в Костенец.
– Според Вас трябва ли да има военно обучение сред подрастващите?
– Аз съм изумен защо беше отменен Законът за задължителната военна служба. Българският младеж трябва да мине през поне пет-шестмесечен военен курс. И никой не може да ме убеди в противното.
– Завършили сте специалностите „География“ и „Биология“ в Учителския институт в Дупница. Разкажете за Вашите учителски години?
– В Учителския институт в Дупница бях избран за секретар на Институтския комитет на Комсомола. Имахме 12 комсомолски организации. Когато се създадоха окръзите през 1959 г., аз заедно с Миланка Грозданова, Любомир Клечков от Кюстендил и Кирил Кальонски бяхме избрани за първи членове на Окръжния комитет на Комсомола. След завършването на института в Дупница бях поканен на комсомолска работа в Кюстендил, но аз предпочетох да отида по разпределение в Кърджалийски окръг, в село Диамандово. Там бях две години учител, а третата година – директор на училището. Бях избран за заместник-секретар на партийния комитет по идеологическите въпроси. Оттам бях извикан от първия секретар на партията, аз не го познавах – Христо Станоев, който ми каза, че ще премина на партийна работа и да си подготвя една автобиография. Бях утвърден от бюрото на Градския комитет на партията и преминах на партийна работа от 1 септември 1964 г.
– Патриотичният дух на Вашето семейство какво е възпитал у вас и Вие какво предадохте на Вашите ученици?
– Аз съм много доволен от годините, които прекарах в Родопите. Работех с българо- мохамедани и турци. Изключително трудолюбиви хора. Възпитавах моите ученици в любов към своите родители и към родината България. Почти целият клас, на който бях класен ръководител, си смениха имената без насилие от турски на български. Например Катидже стана Анка, Мюмюн – Михал, Наджи – Никола, и др. Когато дойде време да си тръгвам от селото, всички мои ученици и младежи дойдоха да ме изпратят.
– Имате завидна кариера в партията. Били сте и завеждащ партиен кабинет в Градски комитет на БКП – Дупница?
– В първите месеци ми беше малко трудно, но благодарение на моите колеги Никола Грънчаров и Емил Войнов бързо навлязох в партийната работа. Аз отговарях за политическата просвета и провеждането на кръжоци в първичните партийни организации. Пряко отговарях за обучението на партийните кадри по пропаганда и агитация. Незабравими ще останат проведените семинари, конференции, обмяна на опит. През 1970 г. най- добрите пропагандисти бяхме наградени с екскурзия до СССР. Посетихме Киев, Москва, Ленинград /сега Санкт Петербург/. Особено незабравими ще останат посещението на трите огромни гроба-могили, където са погребани над 950 000 мъже, жени и деца, починали от глад, и червеноармейци, загинали при блокадата на Ленинград.
Първото ми посещение беше през 1967 г. Отидохме на екскурзия до Москва, Киев и оттам в Кавказ. Стигнахме подножието на най-високия връх над 4200 метра до Приюта на единадесетте. Бях на 32 години, но за първи път видях такава вечна замръзналост. В планината Кавказ вървяхме по ледниците цял ден, докато стигнем до хижата.
– Какви качества притежаваха партийните лидери по Вашето време?
– Партийните лидери през нашето време бяха честни и отговорни хора. Никога не са злоупотребили със своето служебно положение. Така бяхме възпитавани. Ние правехме всичко възможно да помогнем на обикновения човек. През периода 19651975 г. беше създадена най- добрата материално-техническа база в град Станке Димитров /Дупница/. Ние създадохме най-хубавите екологично чисти заводи. Нямаше такива в цяла Югозападна България. Имахме недостиг на работна ръка. Търсехме инженери, технически кадри, работници… И сега се чудя как може да се стигне да се затворят толкова заводи?
– А тези качества имат ли ги днешните политици?
– С малки изключения. Повечето гледат как лично да се облагодетелстват.
– Вие сте били член на управителния съвет на Профсъюзния дом на културата „Васил Демиревски“ в Дупница. Участвали сте в дейността на дупнишкото читалище. С кои личности сте работили заедно?
– Незабравими ще останат спомените ми с Йорданка Димитрова – директор на Дома на културата в Дупница. Изключителен организатор. Веска Манолова, Гешев и др. Помагал съм на Профсъюзния дом с материални средства, чрез нашите заводи и стопански предприятия. Беше създаден нашият мъжки хор „Марек“, който има шефство с хор „Кавал“ – София. Също така съвместно с читалищните дейци се разви библиотечното дело в нашия град. Създадоха се нови библиотеки в кварталите в града.
– Според Вас днес чувства ли се липсата на такива културни институции в Дупница?
– Сериозен недостиг. Лошото е, че днес не се използват достатъчно рационално културните институции за културното израстване на младото поколение.
– Освен партиен деец Вие сте били и председател на дружество за физкултура и спорт „Марек“. Разкажете за този период от живота си?
– През 1982 г. с решение на партийния комитет бях избран за председател на дружество за физкултура и спорт „Марек“, като дългогодишен председател провеждахме състезания. Работех с много добри, интелигенти и честни хора. Заместник-председател, а преди това председател, беше Румен Сърбов. Работех с Асен Шатровски, с треньорите Станко Станков, Никола Пепелджийски, Калина Савова, Надежда Секулова, Симеон- ка Симеонова, Асен Илиев и др. Правиха ми четири ревизии, и четирите завършиха с ревизионни записи. Аз винаги съм награждавал служителите от финансово-ревизионния отдел с парични награди за строга финансова дисциплина. Особено съм благодарен на дългогодишния счетоводител на дружеството Стоил Хороигров – един честен човек
– Многократно сте награждаван.
– Да. За дългогодишна партийна и политическа дейност бях награден с орден „Кирил и Методий“ втора степен, с почетна значка „100 години от рождението на Георги Димитров“. Имам медал за бойни заслуги към Българската армия за изпълнение на бойни задачи в мирно време. Медалът ми беше връчен от армейски генерал Добри Джуров.
– Как се запознахте със съпругата си Нина?
– Със съпругата ми Нина се познавахме още в гимназията, а след това бяхме заедно и в Учителския институт. След като завършихме института, се оженихме. Тя беше учителка по математика в Дупница.
– Имате двама синове – Родион и Красимир. На кого е кръстен големият – Родион?
– Големият ми син Родион Пляков е роден през 1965 г. Той е кръстен на Родион Малиновски – министър на отбраната на СССР. Родион е завършил Висшето военно училище във Велико Търново. Той е служил в различни части на Пиринската дивизия. Стигна до чин майор След реформите в Българската армия премина на работа в Гранична полиция. Съпругата му Гергана работи във Военно окръжие – Благоевград. Имат дъщеря Нина, която завърши специалност „Международни икономически отношения“ в София, а сега магистратура по финанси в УНСС – София. Нина е красавицата на дядо. Другият ми син Красимир работи в мелницата в града. Съпругата му Ваня е завършила специалност „Химия“ в СУ „Свети Климент Охридски“ и работи като химик в ТЕЦ „Бобов дол“. Имат двама синове – Йордан, който е в 9-ти клас, и Михаил, който тази година ще бъде първокласник. Те са момчетата на дядо. Аз много обичам децата и всеки петък, събота и неделя внуците ми Йордан и Михаил ми гостуват.
– С какво се занимавате, след като се пенсионирахте?
– През 1995 г. се пенсионирах. С моите съседи се занимавахме с билки. Копаехме медицинска ружа, беряхме боровинки, гъби. Откакто почина съпругата ми Нина, закъсах малко със здравето. Благодаря на моята лична лекарка д-р Лорета Николова, която беше отлична ученичка на моята съпруга и наша съседка. Д-р Лорета Николова полага много грижи за здравето на нашето семейство. В момента отглеждам пуйки, кокошки. Помагам на синовете си. Снахата Ваня също полага много грижи за мен.
– Ходили ли сте до родното село на Вашите родители и сестра Ви?
– През 2008 г. имахме възможността със сина ми Родион и брат ми Илия да посетим родното ни село. Преминахме с лек автомобил КПП – Илинден. От моя двор набрах букет пролетни цветя и купих кутия шоколадови бонбони, за да отнеса на гроба на моите дядо и баба Илия и Елена Плякови. Плаках, когато видях, че надписът на селото е на гръцки език – Катафитон, на 5 км от границата с Гърция. Едва се успокоих на гробищата. Там също плаках за моите баба и дядо. На гробищата имаше 4-5 гьркини, аз им казах на гръцки „на патара патара“ /това е гробът на бащата на моя баща – дядо ми/. Оставих цветята на гроба и раздадох бонбоните… В центъра на селото видях чешмата от 1941 г., която я имах на снимка. В това село единственият българин е Алеко, който се оказа, че е наш роднина. Той ни показа родната махала – Пляковата махала, и нашия парцел, двете къщи, от които стояха само каменни зидове, високи по метър. И сега, когато говоря за това, се вълнувам и едва сдържам сълзите си…
– След този емоционален разговор какъв апел ще отправите към младите хора?
– Да бъдат винаги отзивчиви, дружелюбни. Да помагат на хората, които са в беда. Да обичат своята мила родина България. Да бъдат горди, че са българи. Така съм възпитал и моите деца и внуци.
– А апелът Ви към политиците?
– Да захвърлят на политическото бунище политическите ежби и други противоборства. Да работят за успеха, за социално-икономическото развитие на своя народ. Всяка година да се стремят да откриват хиляди работни места, а не нашите млади и умни българи да бягат в чужбина и да слугуват на чужденците.
Be the first to leave a review.