Д-р Теменужка Любенова: Децата ни станаха подарък на дилърите
Ерол ЕМИЛОВ
Д-р Теменужка Любенова е родена в Благоевград на 14 февруари 1956 година. Завършила е Медицинската академия в София. Има дългогодишен стаж като педиатър. От 16 години ръководи Общинския съвет по наркотични вещества в Благоевград. Тя гостува в рубриката „Честно в очи“, за да разкаже за дейността на ОбСНВ, за личните си мотиви да стане част от него и за това какво кара младите хора да посягат към наркотиците.
– Д-р Любенова, нека да започнем оттам – какво наложи създаването на Общински съвет по наркотични вещества в Благоевград?
– Общински съвет по наркотични вещества – Благоевград е част от общинските съвети по наркотични вещества в цялата страна. Тяхното създаване е свързано със Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите. Трябваше да бъдем създадени по изискване за приемането на страната ни в Европейския съюз като наши консултанти и първосъздатели са представители на Великобритания, които отговаряха за приемането на България в ЕС в частта „Правосъдие, вътрешен ред и сигурност“. Ние се запознахме с тях като идваха в Благоевград. Много компетентни мъже. Аз съм се възхищавала от тях, защото Общинските съвети по наркотични вещества са създадени именно от англичаните. От техните служби за сигурност. Информацията, която идва до нас е изключително разнородна и абсолютно точна.
– Какъв беше Вашият личен мотив да поемете Общинския съвет по наркотични вещества?
– Като детски лекар съм виждала израстването на едно дете от бебенце до голямо дете. Вече прекалено голям опит имам и много години се натрупаха. Бях ужасена и се чувствах изключително унизително когато видях как част от децата започнаха да вземат наркотици и се молеха на едни за мен елементарни същества, за които не искам да давам определения, защото ще бъда груба или цинична. И тези деца с треперещи ръце аз лично ги видях как чакат да им дадат дрога. Интелигентни деца. Заедно с родителите им не сме спали, за да ги спасим. Борили сме се за животите им. Имало е и такива ситуации когато е бил малък е и бил на ръба на смъртта. Сега когато сме му спасили живота той става плячка на нечовешки условия и ситуации, и на прости и елементарни хора. И това ми подейства убийствено. В един момент се почувствах безпомощна, с висшето ми образование, с желанието ми да помогна не само като лекар, а и като човек на тези хора. Всичко това ми се стори толкова маловажно. Целият ми живот ми се стори нищожен пред един полуграмотен полуидиот, който продаваше наркотици.
– Занимавате се с млади хора, правите беседи с ученици в училищата. Какви са Вашите впечатления – проявяват ли те интерес към тази тематика?
– Да, огромен. В началото когато започнахме те нямаха абсолютно никаква информация за някои от видовете наркотици, а сега благодарение на интернет и на тези, които правят реклама на наркотици имат такава информация. Но независимо от всичко стараем се да бъдем от една страна актуални (да отговаряме на въпросите на деня) и същевременно да бъдем атрактивни и затова много се радвам, че можем да работим с компютри, които сме получили от Община Благоевград и като дарения от неправителствени организации. Още когато стартирахме, англичаните дадоха изключително висока оценка като начин на работа и като тематиката, която засягаме. И тогава за първи път в страната ни подариха пълно офис оборудване. Така че още в началото стартирахме с възможности – да влизаме в интернет, да качваме наши материали и да черпим необходимата информация. За да стигнем до днес, когато имаме две страници в интернет, чрез които достигаме до учениците, независимо от това дали са в Благоевград или в страната. Интересното е, че децата, които са били на наши дискусии и наши бивши доброволци продължават да посещават страниците ни независимо, че вече не са в България. В началото имахме интернет платформа, която нарекохме „Интернет вестник“ и чрез нея провеждахме интересни занятия по превенция в часовете по информатика. Децата са примерно в Банско или Петрич, или в още по-малки населени места и са пред компютрите, задават ни въпроси и ние отговаряме. Атрактивни сме и с мултимедийните презентации с картина и звук. Представяме историите на младите хора реално. Показателно е, че по време на презентациите цари гробна тишина, след това 1-2 минути децата са сякаш във вакуум.
– По Ваши наблюдения пада ли възрастовата граница на хората, употребяващи наркотици?
– Пада. Не само пада. Най-трагичното развитие за проблема с наркотиците за нас е, че момчета и момичета в 6.-7.клас продават наркотици и се изживяват като национални герои. Понеже имаме огромно несъответствие между това, което трябва да бъде дадено през образованието, за да окаже своя възпитателен ефект за развитието на една личност и пътищата за нейната
цата запълват тази празнота с пошлост и с неща, които са опасни за техния живот и здраве. Затова казваме, че човек се развива психически, физиологически. Децата се възпитават вкъщи от семейството, хранят се, учат се кое е добро и кое – зло. А когато в училище не могат да разграничат доброто от злото те приемат злото, което е по-агресивно за норма. И ето – факт е, че имаме ученици, които продават дрога на свои съученици. Има и такива, които продават и на по-възрастни. Вероятно това е и начинът, по който да се избегне осъждането на дилърите, които ако продаваха вътре в училищата щяха да получат съответните наказания. Докато при децата, знаете, законодателството е по-различно. И другото нещо, което благоприятства – това е, че в България нямаме реално лечение на наркозависимостите. Лечението не е да хвърлиш едно хапче или някаква инжекция и с това то да приключи. Не, зависимостите са описани като рецидивиращо. Това означава, че то периодично се обостря и се нуждае от лечение. За да бъде успешно това лечение трябва да има една стълбица, която да започне от Спешната помощ и да стигне до ресоциализацията. Ние нямаме такава стълба и това е предпоставка да се използват повече наркотици.
– А тези млади хора търсят ли контакт с Вас или Вие с тях?
– Да, и от наша страна и от страна на семействата с наркозависими има такъв контакт. Много е тежко положението в такива семейства. Няма къде да бъдат настанени. Не говорим за този първи период, през който ще преминат през психиатричните отделения или през Спешния център, за да се овладее това положение. Не искам и не пожелавам на никого да има в дома си наркозависим. Безизходицата е почти такава като при болните от рак. В тези семейства, при които има много здрава връзка с вярата няма пристрастени към наркотиците.
– Липсата на вяра ли е основната причина за пристрастяването към наркотиците?
– За мен е духовността като цяло. Част от духовността и вярата. Примерите за подражание. Какви примери за подражание утвърждава обществото в момента? Те преминават през чалгата, през външния вид, през това, което е нетрайно. Всеки един млад човек е красив, но остарява, и външността му остарява. Това е нетрайно, важна е духовността и от нея зависи какви ще са интересите на детето. И представете си едно дете, което примерно гледа филмчето „Спондж Боб“. Той в един момент пуши марихуана и е много красив, много чаровен и много весел. И това 4,5, 6-годишно дете гледа. Защо да не опита след това? А едно дете, което е възпитавано с личностите от българската история ще иска да стане добър. Ще иска да стане добър ИТ специалист или учител. А този, който има за пример Спондж Боб – какво може да очакваш от него? Едно дете, което има за пример Христо Ботев или Гоце Делчев, никога няма да посегне към наркотиците. Сега децата ни станаха подарък на дилърите.
– От дълги години се коментира темата дали марихуаната да се легализира за лечебни цели. Какво е Вашето мнение за това?
– Засега няма данни за сериозно лечебно въздействие. Говорим за медицински, не за популистки. Когато един човек иска да рекламира нещо, той твърди, че е много велико и добро. И мога да ви кажа: хората, които имат сърдечно-съдови заболявания – добре е да не ядат маргарин, защото той им вреди на здравето. Знаете много добре в колко реклами се казва, че той е много полезен. Нека говорим истината. Аз съм лекар и ме интересува здравето на хората, а не продажбата на продукти. Много реклами се дадоха на марихуаната, но тя е страшна. Ние имаме деца от нашия регион, които вече са с шизофрения вследствие от пушене на канабис. Ето това е резултатът. Никакъв канабис. Има достатъчно български билки. Например за раковите заболявания – корените от глухарче, куркума и много други. Преди време един голям японски фармацевт каза, че ако в Япония имат такива билки като нашите там почти няма да има болни хора.
– Какви са по-тежките последствия вследствие на използването на наркотици, регистрирани в Благоевград?
– Ето това, което казах – отключване на шизофрения. Увреждане на мозъчни клетки, увреждане на черен дроб, увреждане на кръвоносните съдове вследствие на употребата инжекционно на наркотиците и най-вече изключително увреждане на психиката. Защото трябва да се разбере – зависимостта е заболяване. Не може да се контролира. Увреденият мозък мисли само за наркотиците. Да не говорим и за рисковото поведение – много от наркозависимите са болни и от СПИН и от хепатит.
– Безсилна ли е медицината в случаите на прекалената зависимост от наркотици?
– Не, не е безсилна, трябва да се изгради една стълбица за лечението им и да има достатъчно специалисти.
– В училище какво трябва да се направи, за да не вземат децата наркотици?
– Много неща. Като се започне с гражданско образование и повече часове, в които да влизат специалисти като нас. Ето, аз ви казвам, че децата, които продават наркотици се възхищават на дилърите. За тях националните герои са бандитите. И България дава такава възможност, защото престъпниците са невинни. Те са ни оправдани. И децата виждат тази сила. За тях това е геройство. Ти си преборил държавата, съдебната система, всичко. А всъщност за всички е ясно с какво се занимава даденото лице и това е привлекателното за децата когато ние сме заличили или формално споменаваме Ботев, Левски и други национални светини. И детето съответно запълва празнотите с други ореоли.
– Митрополит Серафим е първият монах, на който сте поверили наркозависим…
– Изключително сме му благодарни. С него работим още от времето когато беше монах в хаджидимовския манастир. Той бе първият монах, на който поверихме наркозависими при положение, че също няма достатъчно добра подготовка за това какво ще стане и какво може да се очаква. Оттогава вече 10 години работим съвместно с него, заедно с ученици и студенти. Дядо Серафим стана духовен учител на всички, които сме водили при него – както наркозависими, така и момчета и момичета, които не са употребявали наркотици. Но освен това стана и много добър приятел на цялото ни семейство. Възхитени сме от него и много се радваме, че стана митрополит на нашата епархия. Много им беше трудно когато отидоха първите момчета при тях, но успяха да променят вижданията им. Въпреки че нямаха условия да се грижат за наркозависими, но независимо от това ни помогнаха. Работим много добре и с Православния център, с Мирела Кичукова. За което им благодарим.
Be the first to leave a review.