Каракачански кучета гинат в Западен Пирин
В района над Кресна зачестяват случаите на отровени четириногие
В Западен Пирин, в района над Кресна от повече от седмица се регистрират случаи на изтровени пастирски кучета, както и на диви животни.
На 6 март 2015 г. Сдружение за дива природа „Балкани“ подава официален сигнал до Министерство на околната среда и водите (МОСВ), Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) – Благоевград и Районна дирекция по горите (РДГ) – Благоевград за наличие на отровени вълци и пастирски кучета в района над живописното планинско градче. Информацията е подадена в Сдружението от тукашни животновъди и местни жители.
На 10 март 2015 г. пастирските кучета на Сидер Седефчев, който отглежда в село Влахи голямо стадо овце от рядката порода Каракачанска овца, не се връщат от пасището с добитъка. Това е нетипично поведение за добре обучените работни кучета и означава, че има сериозен проблем. При нормални обстоятелства те пазят стадото от хищници и не се отделят от него. Животновъдите споделят, че в район, обитаван от вълци и мечки, един пастир може да разчита единствено на добри работни кучета за охрана на стадото си.
В сряда сутринта три от четириногите пазачи са намерени мъртви на пасището. След подаването на сигнал на телефон 112 във Влахи пристига служител на РИОСВ, който едва към обяд успява да стигне пеша до пасището, тъй като планинският терен е достъпен само с високопроходим автомобил. Целта му е да констатира дали са поставяни отрови.
Междувременно Сидер Седефчев открива мъртва лисица, както и хвърлено парче месо, което вероятно е напоено с отрова. Това е съобщено на полицаите, дошли на място, но те не предприемат мерки за отстраняване на източника на отрова. Месото е събрано от Седефчев, за да се предотврати отравяне на други животни.
С голяма вероятност в района вече има пострадали и други представители на дивата фауна, освен намерената лисица. Хищните птици са сред първите, които намират мърша. Повечето от тези хвъркати са редки и защитени видове. Само на броени километри на север от това място от няколко години се полагат усилия за реинтродуциране на белоглавия лешояд – вид, който е изчезнал в голяма част от страната ни именно поради масовото използване на отрови през 50-те години на миналия век.
В района на Западен Пирин от години съществува проблем с поставяне на отровни примамки в природата. Природозащитниците неведнъж са изпращали за анализ проби от намерени в този край мъртви вълци и резултатите показват, че животните са били отровени. Всяка година умират и част от пастирските кучета на местни животновъди.
От сдружение „Балкани“ настояват да се обърне адекватно внимание на проблема и да се предприеме разследване, тъй като освен домашни и диви животни, жертва на отровните вещества могат да станат също и хора. Те се опасяват, че както и в други случаи, и сега отговорните институции може би ще се активизират едва след като пострада човек. Нещо, което е страшно дори да си помислим, че може да стане, но на практика реално съществува опасност да се случи.
Be the first to leave a review.