Училището няма по-важна задача от успеха на отделната личност
Елена Митрева
СОУ „Св. Паисий Хилендарски” – с. Микрево е гаранция, че децата и младите хора, обучавани в училището, придобиват нагласата, знанията и уменията, които са им необходими за живота.
Най-важната задача за нас е успехът на отделната личност като голяма част от усилията на членовете на педагогическата колегия са насочени към повишаване качеството на образователно – възпитателния процес, осигуряване на широк спектър от извънкласни форми за свободното време на учениците и създаване на условия за тяхната публична изява, инициатива, творчество.
В началото на учебната година към колектива се присъединиха нови, млади и ентусиазирани учители – Мария Цикловска, Елена Филатова и Мария Ангелова, които бяха подпомогнати в работата си от колегите.
Педагогическите кадри в училището са мотивирани да повишават своята квалификация, да отговарят на нуждите на учениците и потребностите на съвременното общество. Това се вижда от постиженията и резултатите, които показват нашите ученици от участията в училищни и извънучилищни олимпиади и състезания и други дейности и мероприятия. Под ръководството на своите учители по български език и литература, музика и изобразително изкуство, учениците подготвят и участват в атрактивни празници, тържества и изложби, посветени на важни исторически, национални и традиционни за общината събития.
Нашите възпитаници, участващи в групите по народни и мажоретни танци и спортните клубове са активни участници в училищни и извънучилищни мероприятия – Откриване на учебната година, 1 ноември, Коледни тържества, 3 март , Празника на община Струмяни и др.
Едновременно с това от началото на 2014/2015 учебна година се работи за подобряване на външната и вътрешната среда на училището, участието в национални програми и проекти. От няколко години училището изпълнява ПРОЕКТ ВО051РО001-3.1.06 „Подобряване на качеството на образованието в средищните училища чрез въвеждане на целодневна организация на учебния процес“, където умело се използват добри практики, провеждат се дни на отворените врати, насърчава се работата в екип и се постига толерантна мултиетническа среда. Материално – техническото обезпечаване на дейностите в ПИГ е изцяло със средства по проекта.
Работим по няколко Национални програми за развитие на средното образование, финансирани от МОН – „Квалификация”, „На училище без отсъствия” – мярка „Без свободен час”, „Модернизация на материалната база в училище”, ИКТ в образованието” и „С грижа за всеки ученик”. Благодарение на участието ни в тези програми и полученото финансиране класните стаи са обзаведени с нови мебели и е оборудван нов компютърен кабинет.
Очакваме одобрение на проектните ни предложения „Здрав дух в здраво тяло” и „За чиста околна среда”, както и проект за сътрудничество „Солидарност” със съседните държави – Сърбия, Румъния и Македония.
Най-същественият проблем, с който се сблъскваме е ниският социален статус на семействата на немалка част от учениците, израстването им в билингвална среда и неразбиране от тяхна страна за важността от образование и ролята на училището за изграждане на граждански и ангажирани личности. Въпреки трудностите, сред нашите основни приоритети и занапред ще бъде повишаване на квалификацията и професионалното развитие на персонала, засилена работа със застрашени от отпадане ученици, създаване на мотивация за учене и възпитаване на толерантност, взаимопомощ и подкрепа.
Отличени ученици в областни и национални състезания: Мария Василева Илиева – VII б, Химия и опазване на околната среда, Биология и здравно образование, История и цивилизация и Математика; Борис Василев Петков от VI а клас – Български език и литература и Втори предварителен кръг на състезанието „Стъпала на знанието”; Светлик Кирилов Станковски от IV а, Областен кръг на националното състезание „Ключът на Музиката” и Математика; Борис Василев Петков от VI а клас – Втори предварителен кръг на състезанието „Стъпала на знанието”; Кристияна Янева от II а клас – Коледно математическо състезание.
Снимки: Стоян Петков
Be the first to leave a review.