Три години от опустошителното наводнение в Бисер
В тези дни, когато половин България е отново във воден ад, на 6 февруари се връщаме отново в трагичната 2012 година, когато на този ден водната стихия заля село Бисер и коства живота на 11 наши сънародници, пише БГНЕС.
Още незапочнала 2015 година наводнения отново поставиха на изпитания хиляди българи, за съжаление отново има жертви. А 2014 г. ще остане в паметта на българите като годината на природните бедствия. Особено тежки се оказаха наводненията, които заляха много градове и села в различни части на страната, унищожавайки домовете и поминъка, отнемайки човешки животи. От Мизия и Берковица през Велико Търново и Килифарево до Варна и Бургас, та чак до Южното Черноморие стихията не подмина никого. Където мина водната стихия, животът на хората се промени, стана по-тежък.
На 6 февруари се навършват три години от потопа, взел 11 жертви при наводненията в Южна България, четирима от които от село Бисер и оставило без дом няколко.
Сутринта на 6 февруари 2012 година се скъса стената на язовир Иваново, няколкометрова вълна заля Бисер, което се намира на около 10 километра надолу по течението на изтичащата от язовира река Бисерска. В резултат на това десетки домове са наводнени, много домашни животни се удавят, а 11 души загиват.
По-късно от разкритията в медиите става ясно, че по стената на яз. „Иваново“ е имало пукнатини още през 2006 г., но не са предприети мерки заради спорове относно собствеността на язовира и прехвърляне на отговорност между Министерството на отбраната, община Харманли и областната администрация в Хасковско. Но най-тежко бе положението в село Бисер.
След трагедията бяха организирани редица благотворителни кампании и събития за набиране на средства, с които да се подпомогнат пострадалите. В банковата сметка на Българския Червен кръст (БЧК) постъпиха общо 2 320 715 лева, като 1000 000 лева от тях са дарение от ПП ГЕРБ, 294 291 лева са набрани от кампанията на Българската национална телевизия, а 1 026 424 лева са дарени от корпоративни и индивидуални дарители.
БЧК инициира създаването на Обществен съвет за разпределение на даренията, в който участваха представители на държавните институции, министерствата, местната власт, медиите и мобилните оператори. Общественият съвет към БЧК за управление на финансовите средства взе решение да се построят къщи за най-пострадалите от наводнението. На 26 юли 2012 г. бяха изградени първите десет къщи в село Бисер. В момента 32 нови къщи в селото са готови, построени с набраните от БЧК средства.
Институциите обаче не си направиха изводите и наводненията от миналата година и тези, които сега заляха къщи, улици и земи в Източна и Южна България. Останаха само кампанийните обещания за промени в закони, за въвеждане на нови държавни контролни структури, но така и никой не пое отговорността и нямаше наказани виновници.
E79 News
Be the first to leave a review.