Апостол Апостолов – кмет на община Симитли, пред ТОП ПРЕСА: Миналата година бе обра за Симитли, тази ще бъде още по-добра!
Симеон ВАЛЕНТИНОВ
Апостол Апостолов – кмет на община Симитли. Роден е на 10 май 1960 г. в Симитли. Женен, с три деца и с две внучки. Завършил е Висшия икономически институт / сега УНСС/ в София, специалност „Финанси и кредит“. Работил е като специалист по приходите в бившия Окръжен народен съвет в Благоевград и в отдел „Държавен финансов контрол“. По-късно се занимава с частен бизнес. От 2003 г. е кмет на община Симитли вече трети пореден мандат.
- Г-н Апостолов, добра година ли изпрати община Симитли?
- Наистина за община Симитли 2014-а бе добра година. И аз се връщам на деня, когато деца дойдоха в кметството като коледарчета. Към традиционните пожелания за здраве и успехи те прибавиха – и повече европейски пари. Това е нещо, което е неразривна част от живота ни през последните години. Трудно може да се инвестират средства в големи инфраструктурни проекти, като се има предвид, че капиталовите разходи в община като нашата са от порядъка на 400-500 хиляди лева на година.
- Какъв е общинският бюджет и колко европейски средства са „влезли“ в общината през последната година?
- Бюджетът е около 10 млн. лева, а имаме европейски проекти със сключени и подписани вече договори за около 25 млн. лева. Една част от тях, някъде около три милиона лева, са предимно по Програмата за трансгранично сътрудничество България – Гърция, останалото е свързано с инфраструктурни проекти.
За мен може би най-значимият е проектът за подмяна на водопровода и канализацията на двете села – на Долно Осеново и на Полето. Другият е за голямата спортна база, която ще започне да се строи в Симитли на мястото на сега съществуващата. Почваме ремонт и на три читалища – в Симитли, в Полето и в най-голямото ни село – Крупник.
- През 2012-та село Черни- че бе обявено за евросело на годината заради многото реализирани проекти по европрограми, там случва ли се нещо ново?
– Един от най-значимите договори, които подписахме през декември, е на стойност два милиона лева за изграждане на пречиствателна станция за отпадни води в Черниче. С този проект завършваме целия цикъл, който включва подмяна на водопровод и канализация, асфалтиране на всички улици, подмяна на тротоарите.
- Как се отразяват всички тези проекти реално върху живота на хората в общината?
- Аз мисля, че се отразяват много положително на хората. Прави впечатление, че в нашата община хората не ходят с наведени глави, напротив, ходят с вдигнати глави, усмихнати, със самочувствие. Още повече ние обръщаме много голямо внимание на частните инвеститори. Преди да стана кмет думата „бизнесмен“ в общината беше нещо като мръсна дума, сега нещата са съвсем други. Ние сме подали ръка на бизнеса не само от Симитли и района, но и от Европа, защото имаме вече инвеститори и от Холандия, от Италия, от Русия. Холандската фирма прави шлюзове за инсталации за отпадни води. Руската фирма в момента започва производство на лампи за т. нар. Лед-осветление. Италианците, които са от седем-осем месеца в нашата община, усилено подготвят едно предприятие за пелети, а също така и предприятие за подправки за пици. Много от хората, които инвестират в Симитли, работят по европейски програми. Ние им помагаме при подготовката на проектите, в установяването на контакти с консултантски фирми.
- Вече има индикации, че са на път да се решат и някои от дълги години отлагани проблеми – за моста над Струма в Симитли, свлачището над кв. „Ораново“…
- Почти решен е проблемът с моста, който свързва централната част на Симитли с квартал „Ораново“, строен от германци през Втората световна война. Временно до същия мост ще бъде монтиран друг, също така железен. Но искам да кажа, че имаме готов работен проект за напълно нов мост. На наша територия ще бъдат построени още два моста догодина, като започне изграждането на лота от автомагистрала „Струма“. Така че, ако сега няма един мост, след три години ще има три моста на територията на община Симитли над река Струма. Започна работата и по свлачището, надвиснало над кв. „Ораново“, което се оказа може би най-голямото в България. То ще погълне доста средства, но новото правителство ни подаде ръка и вече има фирма ,която е започнала геодезическото заснемане на обекта.
- Споменахте за нова спорт- на база в Симитли, като бивш спортист е известно, че поддържате спорта и темата ви е много близка.
- До година и половина най-вероятно ще имаме може би най-добрата спортна база в нашата община. Изграждаме един страхотен спортен комплекс в село Крупник. Отделно от това в общинския център ще започне изграждането на многофункционална зала за всякакви видове спорт с места за около 1500 зрители. Ще бъде направено обновяване на футболния стадион, като се направят всички екстри – с осветление, козирки на трибуните и т. н. Ще има и басейни, тенискортове на самия комплекс, въобще всичко, което може да се направи в един модерен европейски спортен център. Ще кандидатстваме следващата година пред Министерството на младежта и спорта за изграждане и на един покрит плувен басейн. Това се надявам да се случи през 2014 г.
- А какво се прави за духовното развитие и културния живот в общината?
- Отдаваме голямо внимание на работата в читалищата и самодейните състави. Знаете, имаме голям кукерски фестивал, който правим ежегодно всяка втора събота на януари месец. Тази година, той е вече под патронажа на Министерството на културата.
Всички храмове в общината в по-големите населени места, а вече и в по-малките, са осветени. Освен това са добре поддържани, за което влагаме доста средства, Наскоро довършихме една нова черква в село Железница, където нямаше храм. Строи се още една черква с уникална каменна зидария в село Тросково. В рамките на шест-седем година построихме над 40 параклиса в нашата община и всичко това ни кара да се сравняваме с една малка Света гора. Аз виждам едно добро бъдеще за община Симитли.
Be the first to leave a review.