АДФИ спипа в смайващи нарушения боклукчийската фирма на спортната легенда Наско Търев и кмета на Велинград!
Това, за съжаление, не е изключение. Напомняме, че преди четири години, бяха разкрити множество нерегламентираните сметища в страната.
Сякаш злоупотребите в публичния сектор и по-специално в община Велинград нямат край. Нов доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ ) разкри поредни тревожни констатации именно в тази община, славеща се все по-често със своите нарушения отколкото с даденото й име преди години- СПА столицата на Балканите.
Сред установените нарушения изпъква фрапиращ случай, свързан с възлагането на обществена поръчка към фирма „КМД“ ЕООД. Инспекцията е установила, че въпросната фирма не е притежавала необходимите разрешителни за извършване на дейността, за която Община Велинград й е възложила изпълнението. Този случай повдига сериозни въпроси относно контрола и законосъобразността при изразходването на публични средства.
Това обаче, както писахме и по-горе далеч не е първият подобен случай, нито за общината, нито за приближената според запознати до Таки боклукчийска фирма „КМД“ ЕООД.
Нарушенията започват още през 2021 година, когато бе открито незаконното сметище и между Велинград и село Драгиново. Върху място, което бе дом на риби и птици. Река Чепинска също бе високо замърсена, както и река Искър. И до днес, според запознати, на мястото шофьори с камиони продължават да разтоварват боклуци, въпреки наличието на регламентирани сметища.
“ КМД “ ЕООД – компания за събиране и транспортиране на отпадъци е фирмата, на която община Велинград плаща за сметосъбиране. Същата частна фирма се занимава със сметоизвозване и в Пловдив. Компанията е собственост на европейския шампион в овчарския скок – пловдивския мастит бизнесмен Атанас Търев.
Парадоксално, но „КМД“ ЕООД бе сред разкритите нарушители, изхвърлящи тонове отпадъци на нерегламентираното сметище. След като кметът на Велинград Костадин Коев се запозна с видеоматериал относно нарушение, той обеща да извърши проверка, и при установено нарушение – да последват наказания. Оказа се обаче, че по няколко пъти на ден тази фирма продължава да изхвърля боклуци на нерегламентираното сметище. Подаден бе и сигнал до РИОСВ – Пазарджик.
Последваха санкции за фирмата, нарушаваща закона, но и за градоначалникът на Велинград. Явно обаче, нарушенията и наложените в последствие санкции не плашат нито Коев, нито скандалната фирма.
Според проверката на АДФИ за законосъобразност относно спазване на нормативната уредба в областта на обществените поръчки на възложена през 2024 г. обществена поръчка с предмет „Събиране и транспортиране на битовите отпадъци на община Велинград, поддържане чистотата на териториите за обществено ползване, почистване на нерегламентирани струпвания на отпадъци, зимно поддържане и снегопочистване на улици, които не са четвъртокласна пътна мрежа на територията на община Велинград“ с УНП 00156-2024-0002, са установени множество нарушения.
Извършена е и проверка за законосъобразност относно спазване на нормативната уредба в областта на обществените поръчки на възложена през 2024 г. обществена поръчка с предмет „Събиране и транспортиране на битовите отпадъци на община Велинград, поддържане чистотата на териториите за обществено ползване, почистване на нерегламентирани струпвания на отпадъци, зимно поддържане и снегопочистване на улици, които не са четвъртокласна пътна мрежа на територията на община Велинград“ с УНП 00156-2024-0002.
Самата Финансовата инспекция се извършила за 21 работни дни, като започнала на 27.02.2025 година и приключила на 03.04.2025 година. Направените констатации обхващат задачите, поставени в заповедта за възлагане и отразяват обективно установените факти и обстоятелства.
Според доклада, КОНСТАТАЦИИТЕ са следните:
„Със Заповед № 1022/29.06.2020 г. на кмета на общината, на основание чл. 244, ал. 1 от ЗОП, са утвърдени Вътрешни правила за управление на цикъла на обществените поръчки в Община Велинград, а със Заповед № 1919/31.12.2020 г. същите са актуализирани. На основание чл. 7, ал. 1 от ЗОП, със Заповед № 1700/14.11.2023 г. на кмета на Община Велинград. зам.-кмет на общината е упълномощен да организира и възлага обществени поръчки по реда, определен в ЗОП, и да сключва договори и/или рамкови споразумения за тяхното изпълнение. 1. Проверка за законосъобразност относно спазване на нормативната уредба в областта на обществените поръчки на възложена през 2024 г. обществена поръчка с предмет „Събиране и транспортиране на битовите отпадъци на община Велинград, поддържане чистотата на териториите за обществено ползване, почистване на нерегламентирани струпвания на отпадъци, зимно поддържане и снегопочистване на улици, които не са четвъртокласна пътна мрежа на територията на община Велинград“ с УНП 00156-2024-0002.
С Решение № F492669 от 06.03.2024 г. на зам.-кмета на Община Велинград и упълномощено лице по чл. 7, ал. 1 от ЗОП съгласно Заповед № 1700/14.11.2023 г. на кмета на общината, на основание чл. 73, ал. 1 от ЗОП, е открита процедура за възлагане на обществена поръчка, чрез „открита процедура“, с предмет: „Събиране и транспортиране на битовите отпадъци на община Велинград, поддържане чистотата на териториите за обществено ползване, почистване на нерегламентирани струпвания на отпадъци, зимно поддържане и снегопочистване на улици, които не са четвъртокласна пътна мрежа на територията на община Велинград“.
Обект на обществената поръчка е предоставяне на услуги, съгласно чл. 3, ал. 1, т. 3 от ЗОП с обща прогнозна стойност – 11 709 171 лв. без ДДС. Актуалната прогнозна стойност на поръчката е определена в съответствие с изискванията на чл. 21, ал. 11, т. 2 от 3ОП, Индекс на потребителските цени за периода 02.2022 г. – 01.2024 г., съгласно Калкулатор на инфлацията на НСИ и завишен обем на работа, изразяващ се в удвоена кратност на обслужване на някои от маршрутите, като документацията на поръчка са описани изчисленията, които са направени за формиране на стойността. „
B Стойността на обществената поръчка попада в праговете по чл. 20, ал. 1, буква „б от ЗОП – над 273 812 лв., за които възложителите имат задължение да приложат процедурите по чл. 18, ал. 1, т. 1-11 от ЗОП. В случая е проведена открита процедура съгласно чл. 18, ал. 1. т. 1 от 30П.
Решението за откриване на процедурата съответства на изискванията задължително съдържание, посочени в чл. 22, ал. 5 от 3ОП. В съответствие с чл. 22, ал. 5, т. 6, букви „а“, с решението е одобрено обявлението, с което се оповестява откриването на процедурата и документацията.
Одобрената от възложителя документация за обществената поръчка отговаря на изискванията за съдържание, регламентирани в чл. 31, ал. 1 от ЗОП, и включва техническа спецификация, методиката за определяне на комплексната оценка на офертата, образци на документи и указания за подготовката им, и проект на договор. Обществената поръчка е възложена въз основа на икономически най-изгодната оферта, определена на база критерия „най-ниска цена“, съгласно разпоредбата на чл. 70, ал. 2, т. 1 от ЗОП, като избраният критерий е посочен в обявлението и в документацията. Дейностите, за които участниците предлагат конкретни цени, както и тяхната тежест, са посочени в Методика за оценка (Приложение № 2) към документацията за участие, при спазване на чл. 70, ал. 7 от ЗОП. В описанието на предмета на поръчката е посочено годишното количество на смесените битови отпадъци; на другите отпадъци и отпадъците от почистване на улици, както и типа на необходимите съдове за смет и тяхната вместимост.
Описан е също така редът и условията, при които се събират и транспортират битовите отпадъци, за разполагане на съдовете и за транспортирането им, включително посочени са местата на транспортиране, поставени са изисквания към съдовете и към изпълнението на работата. В В предметния обхват на обществената поръчка се включва изпълнение на следните 5 дейности: събиране и транспортиране на битовите отпадъци на община Велинград, осигурени от изпълнителя съдове; поддържане чистотата на териториите за обществено ползване – машинно и ръчно метене, машинно и ръчно миене; почистване на нерегламентирани струпвания на отпадъци включително около съдовете за ТБО дезинфекция на съдовете за събиране на битови отпадъци и дейности по зимно поддържане и снегопочистване.
В обявлението и документацията са поставени следните критерии, които се отнасят Годност (правоспособност) за упражняване на професионална дейност (участниците следва да притежават валидна регистрация за изпълнение на дейности по събиране и транспортиране на отпадъци, издадена съгласно чл. 35, ал. 3 от ЗУО по реда на Глава пета, раздел I от ЗУО, или еквивалентен документ, издаден от компетентен орган на държава членка на Европейския съюз или на друга държава-страна по споразумение за Европейското икономическо пространство); Икономическо и финансово състояние (участниците да са реализирали за последните три приключили финансови години минимален общ оборот в размер не помалко от 22 000 000 лв., както и да са реализирали за последните три приключили финансови години минимален оборот в сферата, попадаща в обхвата на поръчката – не помалко от 11 000 000 лв.); Технически и професионални способности (изискване за наличие на специализирани автомобили за събиране и транспортиране на битови отпадъци и поддържане чистотата на териториите за общинско ползване – 17 бр., изброени в 8 позиции; изискване за наличие на специализирани автомобили за зимно поддържане – 6 бр., описани в 4 позиции; изискване за наличие на съдове за събиране на битови отпадъци – 3 типа, с определен брой за всеки тип, както и изисквания за: внедрена система за управление на качеството с обхват, включващ дейности от предмета на поръчката съгласно стандарт EN ISO 9001:2015 или еквивалентно/и, внедрена система за опазване на околната среда с Ниво на класификация: [TLP 4
Съгласно чл. 46, ал. 1 от ЗОП в оперативната самостоятелност на възложителя е да прецени възможността за разделяне на обществената поръчка на обособени позиции, като в случай на нецелесъобразност на разделянето на обществената поръчка на обособени позиции, същият следва да посочи причини за това в решението за откриване на процедурата. В т. IV.7 „Мотиви за невъзможност за разделяне на поръчката на обособени позиции“ на решението за откриване на процедурата, възложителят е посочил, че предметът на поръчката представлява комплекс от взаимосвързани и взаимозависими дейности, които следва да бъдат извършени в определена обвързаност и последователност. Необходимо е да се осигури синхронизация в изпълнението на различните дейности като единна и цялостна концепция за изпълнение на предмета на поръчката. Именно поради това, възлагането на поръчката на един изпълнител е оптималния вариант от техническа и организационна гледна точка и минимизира значително риска от недостатъчната координация на различни изпълнители да доведе до неправилно, забавено или некачествено изпълнение.
Според възложителя, неразделянето на обществената поръчка на обособени позиции не води до нарушаване на принципите на равнопоставеност и недопускане на дискриминация, свободна конкуренция, пропорционалност, публичност и прозрачност, както и не би довело до необосновано предимство или необосновано ограничаване на участието на стопански субекти в обществената поръчка.
Финансовият инспектор не приема за основателни мотивите на възложителя и счита, че предметът на поръчката е делим, т.е. същият не представлява комплекс от взаимосвързани и взаимозависими дейности, които следва да бъдат извършени в определена обвързаност и последователност, като няма пречка сметосъбирането и сметоизвозването на битови отпадъци да се извърши независимо от зимното поддържане, което е отделна дейност, подчинена на друга нормативна уредба и технически правила, касаещи поддържането на пътища, като дейността, свързана със зимно поддържане на пътища и улици за разлика от другата дейност не се осъществява регулярно, а само през определен сезон.
Дейностите, свързани със сметосъбиране и сметоизвозване и др., касаещи почистването на територии, изискват непрекъсваемост и са нормативно установени задължения на общината, регламентирани в Закон за управление на отпадъците. Именно поради обстоятелството, че посочените дейности могат да бъдат осъществявани независимо една от друга и не са подчинени на една и съща нормативна регулация, синхронизацията и координацията в изпълнението им не е необходима, като няма пречка визираните различни услуги да бъдат изпълнявани по различно време и от различни изпълнители.
Наред с това услугите, включени в предметния обхват на обществената поръчка се финансират от различни източници, като дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и други, свързани с почистване на отпадъци, се финансират от собствени средства на общината, формирани от таксата за битови отпадъци, която се заплаща за извършване на дейностите съгласно чл. 62
Интересен според проверката е и казуса на самата обществена поръчка:
„Във връзка с чл. 51, ал. 8 от ППЗОП, след узнаване на участниците, членовете на комисията са подписали декларации по чл. 103, ал. 2 от ЗОП. При разглеждане на документите по чл. 39, ал. 2 от ППЗОП за съответствието им с изискванията към личното състояние и критериите за подбор, поставени от възложителя, от комисията не са установени непълноти и неточности в подадената оферта. Комисията е приела, че офертата на участника отговаря на изискванията за лично състояние и критериите за подбор, поради което на основание чл. 56, ал. 2 от ППЗОП е допуснала до разглеждане техническото предложение на участника.
Комисията е пристъпила към разглеждане на Техническото предложение, при което е установила, че същото е изготвено в съответствие с приложения образец към документацията и съобразно изискванията на възложителя, като е представена и декларация, че при изготвяне на офертата са спазени задълженията, свързани с данъци и осигуровки, опазване на околната среда, закрила на заетостта и условията на труд. Ниво на класификация: [TLPOLR 7
Поради неприложимост на чл. 57, ал. 2 от ППЗОП, комисията единодушно е решила да продължи работата си с отваряне на ценовото предложение на 18.04.2024 г. в 11:00 часа в работната среда на ЦАИС ЕОП. Извършените от комисията действия, описани по-горе, са обективирани в Протокол № 1/17.04.2024 година. В съответствие с чл. 57, ал. 3 от ППЗОП на 17.04.2024 г., чрез автоматично генерирано съобщение на платформата, участникът е уведомен за датата и часа на отваряне на ценовото предложение. Декриптирането на ценовото предложение от кандидата е извършено на 17.04.2024 г. в 11:20 часа, при спазване на сроковете съгласно чл. 9л, ал. 4, т. 2 от ППЗОП. На обявената дата в автоматично генерираното съобщение, председателят на комисията е декриптирал съдържанието на ценовото предложение на участника в системата ЦАИС ЕОП и е обявил предложената от участника единични цени на машиносмяна за специализираната техника и машини и единични цени за един работен ден на един работник за ръчни дейности, изброени в 14 позиции.
Съгласно чл. 2376, ал. 1 от ЗОП (Изм. и доп. – ДВ, бр. 88 от 2023 г., в сила от 01.01.2024 г.) възложителите на обществени поръчки осигуряват предварителен контрол за законосъобразност на обществена поръчка, за която е изпълнено едно от следните условия: 1. прогнозната стойност на поръчката е равна или по-голяма от 5 000 000 лв.; 2. прогнозната стойност е равна или надвишава 10 на сто от последния одобрен бюджет на възложителя. В настоящия случай, прогнозната стойност на поръчката е по-голяма от 5 000 000 лв., т.е. възложителят е задължен да приложи цитираната и следващите се разпоредби относно осъществяването на предварителен контрол за законосъобразност на обществена поръчка. При спазване на чл. 2376, ал. 5 от ЗОП, предварителният контрол за законосъобразност е изпълнен в обхват и съдържание съгласно указание на министъра на Финансите.
Министърът на финансите, със Заповед № 3МФ-1229/20.12.2023 г., е утвърдил Указания за осъществяване на предварителен контрол за законосъобразност на обществените поръчки съгласно чл. 2376 от ЗОП, които са достъпни на сайта на Агенцията за обществени поръчки. Целта на Указанията е да регламентират обхвата, съдържанието и реда на документиране на извършения предварителен контрол за законосъобразност на основание чл. 2376 от ЗОП и да подпомогнат отговорните длъжностни лица при изпълнение на задълженията им в тази връзка. Съгласно указанията всеки етап от процеса на извършване на предварителния контрол за законосъобразност, в т.ч. възлагането, извършването на проверки и представянето на резултати, следва да се документира. В т. ІІІ. 3.1. на Указанията са посочени документите, които подлежат на преглед, а в т. 3.2. регламентиран минималният обхват на проверките.
При спазване на Указанията, лицето осъществило предварителен контрол за законосъобразност е изготвило 2 бр. Контролни листове от 19.04.2024 г. за осъществен предварителен контрол, в т.ч. за извършен преглед на обстоятелствата, свързани с подготовка и откриване на обществената поръчка и за извършен преглед на доклада по чл. 103, ал. 3 от ЗОП, ведно с протоколите на комисията и цялата документация по обществената поръчка. Въз основа на изготвените контролни листове, в регламентирания в чл. 2376, ал. 3 от ЗОП срок, лицето е представило на възложителя доклад от 19.04.2024 г. за резултатите от осъществения предварителен контрол за законосъобразност по чл. 2376 от ЗОП. в който е изразило мнение за законосъобразност, т.е. че всички решения и действия на комисията са извършени в съответствие с нормативната уредба.
При спазване на чл. 36, ал. 1, т. 20 от ЗОП (нова – ДВ, бр. 88 от 2023 г., в сила от 22.12.2023 г.) докладът за резултатите от предварителния контрол за законосъобразност по чл.2376, ал. 3 от ЗОП е публикуван в РОП на 19.04.2024 година. На основание чл. 22, ал. 1, т. 6, чл. 106, ал. 1, ал. 3, предложение първо и ал. 6 от ЗОП, от упълномощеното по чл. 7, ал. 1 от ЗОП лице е издадено Решение № D32619943 от 19.04.2024 г. за определяне на изпълнител на обществената поръчка. С т. І на Решението за определяне на изпълнител, е утвърден
Доклад от 18.04.2024 г. и приложените към него Протокол № 1 и Протокол № 2 от работата на комисията, с което е спазвен чл. 106, ал. 3 от ЗОП. С т. II на решението е обявено класирането, съгласно одобрения доклад и протоколи от работата на комисията, а с т. III на решението е определен изпълнител на обществената поръчка – „КМД“ ЕООД, гр. Пловдив. Изложени са мотиви за избора на изпълнител, като е взел предвид резултатите от работата на комисията и разпоредбата на чл. 109 от ЗОП. Решението за определяне на изпълнител е изпратено на участника чрез съобщение на потребителския му профил в платформата на 19.04.2024 г. и на същата дата, заедно с протоколите на комисията и доклада, е публикувано в ЦАИС ЕОП и профила на купувача, при спазване на разпоредбите на чл. 22, ал. 10 от ЗОП и чл. 19а, ал. 2, т. 1 и т. 4 от ППЗОП.
В КЗК е депозирана жалба с вх. № ВХР-728/29.04.2024 г. от „ВТМ ХИТ ЕООД срещу Решение № D32619943 от 19.04.2024 г. на зам.-кмета на Община Велинград за обявяване класирането на участниците и определяне на изпълнител на обществената поръчка.
Be the first to leave a review.