Програма: Правителството ще интегрира изоставащите райони

108556-programa-razvitie-na-balgaria

Сериозно внимание в управленската програма на правителството „Борисов“, която се очаква да бъде публикувана до края на деня, е отделена на регионалната политика и конкретно на развитието на Северозападна България и Странджа, Родопите и други погранични планински и полупланински слаборазвити райони, съобщава БГНЕС.

Програмата на практика продължава плановете на кабинета „Орешарски“, който стартира изработването на Стратегия за развитие на Северозапада и прилагане на подхода на „водено от общността“ местно развитие в региони като Смолян.

По модела на предходната власт, която стартира 2014-та година с амбициите да разпредели 500 млн.лв. под формата на инвестиции в общински проекти, така и настоящите управляващи залагат „разработване на Инвестиционна програма за целенасочено интегрирано развитие на изоставащите райони в България“. Преди точно година днешните управляващите от ГЕРБ, РБ, ПФ и АБВ критикуваха бившето правителство, че ще раздава пари за футболни игрища във високопланински кметства и села, до които няма дори асфалтов път, но по всичко изглежда тази практика ще бъде продължена.

Управленските намерения се припокриват и с приоритетите на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020, по която стана ясно, че около 1/3 (около 920 млн.лв.) от парите ще отидат за инвестиции в десетте най-големи български градове.

Кабинетът обещава, че най-накрая ще бъдат изработени, съгласувани, приети и актуални общи устройствени планове за всички общини.

Идеята на премиера Бойко Борисов за реконструкция на хълма Царевец е залегнала и в управленската програма, макар обектът да не се споменава. Инвестициите във възстановяване на крепости от древността са упоменати като „повишаване на туристическото предлагане на паметници на културата от национално и световно значение“. Наред с добрите примери като възстановената с европейски пари крепост „Цари Мали град“ край Белчин, от стария програмен период има и негативен пример – реконструкцията на крепостта „Кракра“ край Перник, при която за реконструкция са използвани пластмасови изделия.

Все по-засилващото се обезлюдяване на българските села ще бъде „борено“ от управляващите с изработването, обсъждането и приемането на Стратегия за българското село.

E79 News

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search