За първи път на бял свят! Как монтиран радиопредавател, облъчва Благоевградско с цел саботаж!

1964 година. Комунистическият изток и капиталистическия запад са се вкопчили в жестока борба за технологично надмощие. В този момент един изключително талантлив инженер, Христо Бъчваров създава първия мобилен телефон.

Роден през 1929 година, бъдещият изобретател изпитва сериозни трудности в столичните училища. Вбесен, баща му го праща да учи чак в Копривщица, където Христо Бъчваров се отдава на любимото си занимание – техниката. Създава макет на дървен кораб управляван дистанционно с радиовълни. Тодор Живков е запленен от интелекта му. Христо Бъчваров бързо е привлечен на работа в Държавна сигурност. За да се стигне до 1964 г., когато е създадено малкото безжично устройство снабдено с радиопредавател. Първообразът на днешния мобилен телефон носи името РАТЦ-6 и е бил с шайба.

Антон Оруш е най-големия колекционер на стара българска техника. За съжаление, дори той не разполага с артикул от първия български мобилен телефон РАТЦ – 6.

През 60-те години върви яростна идеологическа борба между Титова Югославия и Живкова България. В Скопие е монтиран радиопредавател, който да облъчва Благоевградско.

Инж. Бъчваров получава задача да заглуши радиосигналите и успява. Малко по-късно Турция започва да излъчва предавания с мощни радиовълни, които заглушават българските честоти в Кърджалийско. Бъчваров успява да преодолее и това. За награда Живков решава да го обяви за герой на социалистическия труд.

Но младият инженер от Държавна сигурност проявява нечувана дързост. Отказва ордена и иска нещо по-практично. Американски „Мустанг“. Видял го във филм и се влюбил в мощния автомобил. След месец инженер Бъчваров получил своят „Мустанг“ с 300 конски сили.

Заради службата в Държавна сигурност, изобретателят нямал проблеми с пътуванията в чужбина и смело карал своя „Мустанг“ в Западна Германия. Там обаче не е ползвал своят мобилен РАТЦ-6. Всъщност преносимият телефон така и не влиза в серийно производство, въпреки че издържливостта на батерията му е била впечатляващите 20 часа.

В колекцията си обаче Антон Оруш има друг тип телефон, също произведен в България, съобщава Нова нюз. Това далеч не е най-любопитния експонат свързан с телефоните в колекцията му.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search