Духовете на ослепените войни на Самуила още витаят в Добърско!

Калин КАЛИНОВ
Добърско е малко планинско село, разположено в южните поли на Рила на 1050 метра надморска височина и е само на 20 км от Банско, и на 180 км от София. Известно е със своята църква „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“. Храмът е каменен и трикорабен, построен през 1614 г. от будни и заможни добърчани и е изографисан през 1672 г., тази година става на 4 века. Все още се изследва надписа на мраморната плоча, вкопана в пода пред олтара, откъдето има съмнения, че годината на строителство всъщност е 1122.
Първият запазен писмен документ за църквата се пази в Рилския манастир. Това е царска грамота от 1378 г. на цар Иван Шишман. Според преданията именно в този храм се е венчал този български владетел.
Турците са изисквали храмът да бъде с малки размери (8,37 x 6,50 x 5,20 метра) и външно да не се отличава от жилищните сгради. Наполовина е вкопан в земята, без камбанария и купол. Интересни са малките прозорчета-мазгали, играещи ролята на естествен климатик – благодарение на тях влажността и температурата вътре се изменя в много малки граници и това е повлияло доброто запазване на иконите.
В черквата са изографисани 460 библейски и местни герои. За първи път тук е изографисан като светец Кирил Философ, а Исус Христос като астронавт – седящ в нещо като летящ кораб, който много прилича на съвременните ракети. На пода в храма е сложена плоча с двуглав орел. В краката на птицата са изобразени скиптър и жезъл – символ на светската и църковната власт. Счита се, че плочата притежава силно енергийно поле, както и всички икони притежават лечебна сила и зареждат с енергия. Пред олтара са подредени иконите на свети Теодор Тирон, свети Теодор Стратилат, Богородица, Христос, Йоан Кръстител и Архангел Михаил.
Стенописите са запазени и в храма не е правена реставрация. През 1973-1977 г. фреските са почистени от слоевете сажди, натрупали се от дима на свещите в дните, когато църквата е била действаща.
Има предание, че първите заселници са били ослепените след битката в Беласица при с. Ключ през 1014 г. Самуилови войници. След поражението те се насочват към Рилския манастир, но по пътя ги застига люта зима. Много от тях са останали в днешното село Добърско. Те намират изцеление в лечебната вода, която днес извира в двора на средновековната черква и лекува болките на очите. Няколко измивания с нея и забравяте за проблемите със зрението, уверяват жителите на селото.
Църквата е паметник на културата и е под защитата на ЮНЕСКО. Част е от Стоте национални туристически обекта на БТС. Богослужения в храма се извършват само три пъти годишно – на храмовия празник Тодоровден, на Възкресение Христово и на Рождество Христово, но църквата е отворена за посетители.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search