С Топ Преса към здравословната храна! Рила и Пирин меката на млечните елексири и хранителни лекове!

Консумацията на мляко и млечни продукти е неразделна част от българския бит от векове. Като родина на уникалната бактерия Lactobacillus Bulgaricus, България има своите уникални млечни продукти, които са ни прославили в целия свят, а чужди предприятия се опитват да ги наподобят. Но нищо не може да се сравни с автентичното българско саламурено сирене или киселото ни мляко – истински и уникално вкусни, както са ги приготвяли прабабите ни.

На пазара се предлагат млечни продукти от много производители. Невинаги са ясно разграничени тези с палмова мазнина от натуралните продукти. А разликата в качеството е чувствителна. При това тя може да се дължи също на подмяна на прясното мляко със сухо, на нарушения в технологичния процес и скъсяване драстично срока на зреене, недостатъчна хигиена или некачествена мая.

Качествените натурални млечни продукти се отличават с богат млечен вкус и аромат. Цветът на сиренето е бял към бледожълт. Ръбовете на бучката са прави, на пипане е твърдо и плътно, без шупли. Без проблем се отрязва филийка с дебелина под сантиметър, а ножът остава чист. Оставено в саламура, не се размеква и не се топи.

Добре узрелият кашкавал от мляко е жълт, твърд, плътен, но еластичен. Няма горчивина във вкуса му. Ако ви звучи познато, това е добър знак!

Един килограм сирене се прави от около 6,5 л. мляко, а 1 кг. кашкавал – от десетина литра. Затова няма как натуралните млечни продукти да са с подозрително ниска цена. Като сложите и поне месец и половина зреене, става ясно защо дори при продукти с цена на дребно около 6-7 лева нещо е спестено – или от суровината, или от технологичното време. Така че цената е един от сигурните критерии при избора на качествени млечни храни.

Пазарувайте разумно, само от производители, в чието качество сте се уверили и лично, а отличният вкус ще ви се отплати богато!

През годините все повече фермери в Благоевградско се ориентират към създаване на собствени мандри. Според предприемачите това затваря цикъла на производство, а добитата суровина от животните, вместо да отива към търговците на мляко, остава в стопанствата им. Произведеното там сирене, кашкавал, извара увеличава приходите им, заедно с продаваното месо и вълна от животните, които отглеждат.

Днес българският пазар е наситен както от български, така и от вносни млечни продукти, а цените са много различни.

За щастие, има все повече родни производители, които са се отказали от преследването на големи обеми продукция и вместо това са заложили на бутикови производства на традиционни и 100% натурални млечни храни. Малки и средни мандри и стопанства, където се произвеждат само продукти от истинското мляко на свободно пасящи животни, без сгъстители, подобрители, антибиотици и всякакви изкуствени добавки.

Био ферма и био мандра Козле край Банско е пример за затворен цикъл на производството.

Фермата се намира на половин километър от град Банско. Създадена през 2009 от Тодорка и Иван Мутафчиеви, фермата е дом на над 200 кози от автохтонните породи „Местна дългокосместа” и „Калоферска дългокосместа” коза.

Мандрата се намира в Разлог и е завършена през 2012 г. Предприятието е с капацитет за преработка на около 400 литра мляко дневно и е оборудвано със съвременна техника за биопроизводство. Изградена е по европейски проект и отговаря на всички изисквания за качество. Никой преди тях не е пожелал да направи малка семейна мандра, която да покрие толкова високи изисквания, нито пък в района има друга биоферма за кози и разчитат само на мляко, което сами си произведат. Към мандрата има и дегустационен център за посетители.

Стефан Мишев пък развива ферма с в село Мощанец, Благоевградско, в която отглежда говеда, както с предназначение мляко, така и за месо.  „В говедовъдството, особено в млечното, минават години, докато човек започне да печели, и то само ако прави нещата както трябва“, казва самият той. Регионът няма големи традиции в областта на млечното говедовъдство, но въпреки това за няколко години Стефан успява да наложи на пазара в Благоевград продукцията си от мляко и месо като търсен и качествен продукт.

 

Ферма „Лещен“ е изградена 2015 г. в с. Марчево по пътя за село Лещен. Кравите се отглеждат хуманно с качествена храна и адекватни грижи. Мандрата е от 2019 г. и произвежда кашкавал, бяло саламурено сирене, гюбек и пълномаслена извара. Всичките продукти с марка „Лещен“ са с отлично качество, изцяло натурални и узрели по българска традиция.

 

Айше Хасан е трето поколение фермер. Наследила е любовта към животните още от своите предци. Стопанството й е ситуирано в живописното якорудско село Аврамово. В него се отглеждат 30 крави и 50 овце от локални породи. През зимата са на ясла, а от края на месец май до октомври са на свободна паша горе на Белмекен.

Правят прясно и кисело мляко, кашкавал и сирене от краве и овче мляко. Предлагат и сладка от горски плодове, които берат в планината. Намират пазари, предлагат продуктите и в ресторанти. Обича да пробва различни комбинации за удоволствие. Прави сирене с чушки, кашкавал с чубрица. Предлага и на клиентите да опитат и много ги харесват.

 

Соня е красивото лице на Екоферма „Укеви“. Вече повече от 10 години нейната половинка в живота – Антон Укев, се грижи за Малашевски дългокосмести кози в района на благоевградското село Микрево. Животните са близо 220, като отглеждането им е свободно пасищно.

Тъй като не са доволни от изкупните цени на млякото, двамата млади сами търсят пазар за реализация. Планират да затворят цикъла със собствена мандра, правят сирене и кашкавал на ишлеме.

Соня преработва сама една част от млякото, като експериментира с различни вкусове. Съчетават козе млякото с шам фъстък, карамелизиран лук, риган, босилково песто, сушени домати, маслини, сушени чушки, билки, кимион, червена боровинка, орехи.

 

„Матанд“ ЕООД е млекопреработвателно предприятие със собствена ферма. Мандрата се намира в полите на Родопите – село Елешница, община Разлог. През 1997 г. започват производство на традиционни български млечни продукти. Създават натурални продукти от краве, козе и овче мляко. Млякото, което преработват, е от български фермери от района на Рила, Пирин и Западни Родопи.

Притежават всички сертификати за контрол и управление на качеството. Запазват традиционните български рецепти при строг контрол, но и насърчават технолозите си да разработват нови.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search