Кога държавата, ще се справи с проблема наречен моторни шейни?!

Защо трябва регламент за карането на моторни шейни в природните паркове?

 

Поводът да напишем  този материал  е все по-масовото присъствие (и то безконтролно ) на моторни шейни в националните ни паркове – Рила, Пирин и Централен Балкан, както и на територията на природни паркове, резервати и вододайни зони.

Ние от Топ Преса твърдо подкрепяме правото на всеки да упражнява любимите си спортове и активности, доколкото с това не пречи на останалите, пребиваващи в същия район. А карането на моторни шейни за забавление в последните години създава изключително много негативни емоции сред всички останали посетители на планината в този момент – туристи, алпинисти, планинари, скиори, сноубордисти.  В отделни случаи  дори се създава висок риск от инциденти между шейните и други пребиваващи в планината, карането им дори може да предизвика и лавини. Случилите се  инциденти през годините, дори  няма нужда дори да ги изреждаме, те са стотици.

Това явление заплашва включително и туристическите продукти, които се предлагат в зимната планина на българи и чужденци, платили, за да се насладят на чиста и непокътната природна среда. За всички нас планината е мястото, на което отиваме, за да се освободим от стреса и негативите в ежедневието си и да прекараме време близо до природата. Нещо повече, планините ни са едно от малкото останали места, които ни дават възможност за това.

На този фон присъствието на изключително шумни и бързо движещи се групи от моторни превозни средства в националните и природните ни паркове, както и в планината въобще изглежда абсурдно за всички нас.  Тук дори няма да се спираме по-подробно на екологичните доводи срещу присъствието на моторни шейни в защитени територии , което е изрично забранено – с изключение за спасителни и обслужващи дейности, и забраните са отлично аргументирани. Достатъчно е да си представим стресът, който изпитва едно диво животно, например мечка в зимен сън, при появата на група моторни шейни в същия район.

Опитът при аналогични конфликти между групи с различни интереси показва, че най-доброто решение е регулацията и последващия контрол по спазването ѝ. Такава за момента има (посочените по-горе категорични забрани), но за съжаление е крайно недостатъчна и не решава проблема, а контролът е неефективен.

Още през 2015 г. Сдружение за дива природа „БАЛКАНИ“ изпраща становище до институциите във връзка с разработването на План за управление на Националния парк “Пирин“ и проблема с шейните. В него пише за сериозен конфликт между големия брой туристи, моторните шейни и съпровождащите ги замърсяване на въздуха и силен шум, заради което планината се превръща в арена за моторни спортове.

Девет години по-късно няма напредък – дори моторните шейни стават по-мощни, няма наказание за използването им.

Няма и добро сътрудничество на парковата охрана с полицията, първите нямат правомощия за санкциониране, а шейните пречат на животните с големия шум. Трябва да се регламентира кой може да ги ползва и къде, особено да не се движат в забранените места.

От Националния парк „Рила“ пък потвърждават, че през последните няколко години сигналите за нерегламентирано движение на моторни шейни там са зачестили. В отговор на запитване от парка пишат, че само на 3 март миналата година чрез единния спешен номер 112 са получени 8 сигнала. Съставени са 5 констативни протокола за административни нарушения.

Сигнали всяка година има отправени и към парк „Пирин“, но понеже тези шейни не се регистрират, налагането на санкции е непосилно.

 

Затова, Топ Преса призовава отговорните институции в лицето на МОСВ и Директорите на националните и природни паркове незабавно да заявят твърда позиция по проблема и да предприемат конкретни стъпки за решаването му.

Призоваваме Министерство на туризма да заеме позиция по темата, понеже липсата на контрол в защитените ни територии води до разрушаване на ценен туристически ресурс, което пряко касае и  туристическия бранш.

Призоваваме всички организации, свързани с планините, националните и природните ни паркове – природозащитни организации, планинарски обединения и туристически клубове, спортни организации, туроператори в сферата на планинския туризъм и други, да подкрепят тази наша позиция, и да ѝ дадат максимална публичност с цел оказване на граждански натиск за решаването на проблема!

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search