ПОТРЕСАВАЩО РАЗСЛЕДВАНЕ! ДО КОГА! Вълна от трупове и осакатени хора заради ужасяващата здравна политика на болниците в Петрич и Сандански!

Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка  към Петрич, предизвика спешни проверки, недоволство на нейните близки и много въпроси.

Официалната информация от медицинските власти е оскъдна. Това, което се знае е, че още в средата на ноември бременната жена е била посъветвана от наблюдаващите я лекари да бъде хоспитализирана, но е отказала.

На 27-и вечерта е била прегледана в Спешна помощ – Сандански и върната вкъщи с изписани болкоуспокояващи. Състоянието ѝ се влошава и семейството отново търси Спешна помощ. Екипът я транспортира с линейка към родилното отделение, но… в Петрич. Жената ражда по време на пътуването. В два часа след полунощ лекарите в Петрич приемат родилката и установяват, че бебето е родено мъртво.

 

Какво точно  се е случило и как са действали лекарите, ще установи вътрешната проверка и тази, разпоредена от „Медицински надзор“.

 

Защо спешни случаи се разнасят от Сандански в Петрич и обратно, след като и в двата града има болнична база и как работи обединената преди девет години МБАЛ „Югозападна болница“?

 

До момента ръководството на лечебното заведение не дава отговори.

 

Причините за обединението са били финансови икономии и оптимизация на работата на двете болници. Идеята е била отделенията и в двата филиала да продължат да работят. В противен случай е щяло да се стигне до поетапно затваряне на отделения.

Съответните отделения и в двете болници работят през деня. След 19.30 часа обаче се редуват в дежурствата, като до 16-то число ги поема едната болница, а от средата на месеца до края – другата. И то не всички отделения. Най-голямото отделение в Сандански – кардиологичното, работи денонощно.

Има хроничен дефицит на медицински персонал, а голяма част от наличния персонал е на преклонна възраст, пенсионна и над нея.

Липсата на лекари, които да специализират в лечебното заведение се дължи на това, че младите избират да работят в чужбина или в по-големите градове у нас заради по-високите възнаграждения.

МБАЛ „Югозападна болница” обслужва, освен Сандански и Петрич, още общините Кресна и Струмяни.

Припомняме, че до обединението на лечебните заведения в Петрич и Сандански се стигна преди около 9 години, целта беше да се спаси от фалит болницата в Петрич.

 

Близки на починалото бебе и родилката организират протест пред Спешното отделение в града. Протестиращите настояват за оставката на управителя на болницата и пълна проверка на работата му. Според тях негови действия са довели до напускането на медици. „Искаме да се провери колко лекари са напуснали? Искаме да имаме болница, а не санаториум!“, настояват те.

Директорът на болницата да понесе отговорност. Този директор гони докторите, ние имахме златни доктори. Тоя директор да се маха! Ще търпим ли в курортен град да нямаме болница, казва Асен Гогов – първи братовчед на родилката.

Според Елена, майка на родилката, първото дете на дъщеря й е с ДЦП и хирдоцефалия, защото лекарите не са му обърнали внимание.

Гогов казва още, че линейката не влиза в ромския квартал.

Оставка на директора са основните искания на протестиращите. Те казват, че има липса на спешни екипи.

„Искаме болница, а не пансион. Кой сега ще поеме отговорността за детето?!“, казва протестиращият Александър.

„От Петрич лекарите ни казаха, че лекарите в Сандански са конски, заявява още Елена. В 23 ч. е било първото посещение на родилката заедно с мъжа й в СПО.

„Жена ми раждаше! Отпратиха ни. Нямаше екип. Върнахме се. Пращат ни в Петрич. В линейката детето се ражда. 15 мин. детето е в панталоните на съпругата ми и се движи. Какво прави лекарят?! Жена ми му казва: „Докторе, помогни ми“, а той й казва „Млъкни, ма!“, разказва Сурай Михайлов – баща на починалото дете, съпруг на Валерия Гогова.

„Докторът става и пада от линейката, сигурно е бил пиян! Бебето се ражда 5 мин. преди да стигнат в Петрич. Сваля й панталоните и съдейства на мъртво бебе. В Петрич казва „Бебето е мъртво“.

Протестиращите са категорични, че няма да „мръднат“ от болницата, докато не дойде директорът на МБАЛ „Югозападна“.

 

Д-р Илия Тонев е директор на  междуобщинското лечебно заведение, под чиято шапка са болниците в Петрич и Сандански от 25 г.  Определян е от лекарите и сестрите като „опитен ръководител“, който „работи добре“.

„Чакаме млади хора да дойдат на работа, но това ще се случи след няколко години и в тоя прозорец нещата ще бъдат доста проблемни. Трудно се намират лекари с необходимите специалности“, коментира управителят.

 

Той пояснява, че има недостиг на специалисти в детските отделения в Петрич и Сандански. „В Петрич в известна степен нещата са решени кадрово, защото имаме една млада колежка, която започна работа през настоящата година. Очакваме и друга колежка да защити специалност по „Детски болести“. Имаме студенти, стипендианти, които са обещали да се завърнат и да специализират „Детски болести“, така че бъдещето е относително светло за педиатрията в района, но пак се иска време да издържат колегите в този критичен период, в който помощта е малка“, добавя управителят на лечебното заведение.

 

Сериозен проблем има и с родилните отделения в двете бази на болницата – в Петрич и в Сандански. Според доктор Тонев младите жени предпочитат да раждат на друго място. „При този малък обем дейност не можем да даваме адекватни възнаграждения, за да стимулираме колегите да се задържат на работа. Като материална база сме добре – и в Сандански, и в Петрич, като в Петрич преди две години направихме значителен ремонт. Апаратурата също е на ниво. Сега работят и двете родилни отделения. В определени периоди обаче се налага едно от двете отделения да затвори, тъй като нямаме достатъчно персонал“, пояснява д-р Тонев.

 

Той информира, че постоянно се търсят варианти и се водят разговори с водещи специалисти в областта на „Педиатрията“, в областта на „Вътрешните болести“, на анестезиологията и реанимацията, където броят на лекарите е недостатъчен. По думите на д-р Тонев възнагражденията и условията за работа не привличат лекари от големите градове, които да работят в провинцията.

В МБАЛ „Югозападна“ работят около 100 лекари, като над 60% от тях са в пенсионна възраст.

 

Междувременно, в края на октомври се появи вероятността жители и гости на Сандански ще останат без вътрешно отделение в МБАЛ „Югозападна болница“. То трябвало да бъде закрито, тъй като няма лекари, които да дават нощни дежурства и да са на денонощно разположение при нужда.

Единствен д-р Огнян Благоев спасявал положението до момента. Но медикът, който е на над 60 години, има здравословни проблеми и е категоричен, че не може да дава нощни дежурства и да е на разположение по 24 часа в денонощието. Той е готов да остане да работи в отделението, но само при тези условия.

„Този човек сам мъкнеше отделението на гърба си, така бе и по време на ковид пандемията. Чест му прави, че даваше всичко от себе си, за да го има това отделение. Закрият ли го, ще трябва жителите и гостите на града ни да пътуват около 24 км до Петрич, за да се лекуват. Това е недопустимо“, споделят медици от вътрешното отделение на МБАЛ „Югозападна болница“ – Сандански.

Те разкриват още, че нито един друг местен лекар не желае да подаде ръка на отделението и да се съгласи да дава нощни дежурства и да е на разположение. По този начин ще се спаси дейността на вътрешно отделение. „Недоумяваме как колеги не проявяват разбиране и не искат да работят тук с риск отделението да спре работа. Водиха се преговори с лекарите от кардиологичното отделение, но те отказаха незнайно защо“, допълват служители на отделението.

По-късно от болницата съобщават, че отделението по вътрешни болести ще продължи да функционира и да осигурява медицинска грижа на своите пациенти. След провеждането на редица срещи и разговори между ръководството на болницата, община Сандански и лекари от доболничната помощ, е намерено решение за подсилване на лекарския екип, който работи във вътрешното отделение.

 

По същото време в медиите се появява информация, че лекарите от „Югозападна болница“ подготвят гражданско неподчинение и блокада на българо-гръцката граница. Причина за недоволството на медиците е, че трудовите има възнаграждения не са актуализирани повече от три години. „Расте напрежението болницата и то е продиктувано от изключително ниското заплащане и несправедливото разпределение на средствата за допълнително материално стимулиране“, се казва в съобщение на страницата на синдикат „Защита“. Оттам поясняват, че предстои подписването на колективния трудов договор. Няма разбиране от страна на ръководството на болницата относно трудовите възнаграждения на лекарите в лечебното задължение, смятат от синдиката. Проведена е среща с кмета на община Сандански Атанас Стоянов, който е поел ангажимент да съдейства за разрешаването на проблемите на работещите в болницата.

„Няма напрежение сред лекарите“, казва управителят д-р Илия Тонев. Той обяви, че е постигнато почти пълно съгласие по текстовете на колективния трудов договор с медицинския персонал. Постигната е договорка за 15 процентно увеличение на възнагражденията на целия медицински персонал. Увеличен е и размерът на възнаграждението за нощен труд, добавя той.

Според него ситуацията в болницата не се е променила и тя функционира нормално. Д-р Тонев каза също, че не намира никакви причини за протестни действия от страна на медицинския персонал.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search