Железопътната гара на Владимир Димитров – Майстора в село Шишковци, се руши! Община Кюстендил нехае
“Ако има рай на земята, то това е Кюстендилският край със сърце с. Шишковци.“: Владимир Димитров-Майстора
Кощунство от страна на Община Кюстендил и държавата е да се дават стотици милиони за нови обекти, проекти за фотоволтаични системи и бутафории, а в същото време, сгради с такава ценност да се рушат!
Любители на планината организират благотворителен туристически поход на 10 ноември. Инициативата е на Туристическо дружество „Приятели в планината“ и в подкрепа на идеята за възстановяването на бившата железопътна гара в село Шишковци, превръщайки я в културен център.
Туристите ще вървят от железопътната гара в съседното село Раждавица, през каньона на река Шегава и обратно към село Шишковци и къща музей „Владимир Димитров – Майстора“.
Организаторите припомнят, че именно в рушащата се железопътна гара в Шишковци е била уредена и първата самостоятелна изложба на големия български художник Владимир Димитров – Майстора. Това се е случило в 1935 година.
Сградата на гарата има голяма сантиментална стойност за хората от селото на Майстора, които с учреденото сдружение „Възход на село Шишковци“, се опитват да получат правото на стопанисване и да я възстановят, превръщайки я в културен и духовен център. В него ще се обособят изложбени помещения, кът за местни традиционни занаяти.
Самата сграда на гарата е затворена през 2013г. и е оставена да се руши. Тя е построена в началото на миналия век от местния жител Андон Виячев и дарена безвъзмездно след това на БДЖ. В завещанието на Виячев обаче ясно е записано, че ако не се ползва по предназначение, трябва да се върне на местното население, споделят местни жители.
„Шишковци – раят на Майстора“
С много неща се е гордяло, гордее се и днес село Шишковци. С красивото си местоположение, с ароматните си плодове и кехлибарено грозде, с получилите световна известност картини на Владимир Димитров-Майстора.
Всички там знаят и за Андон Виячев, човек който никога не си е поставял като основна цел в живота осигуряването на лично богатство и охолство. Такава цел за него е бил разцветът на селото и района.
През 1934 г. той дарява във фонд “Андон и Стойна Виячеви” крупната сума от 2 милиона лева за културно-просветна и здравно-благотворителна дейност в родното село. Със средствата на този фонд и доброволния труд на населението за кратък период от време са построени едно от най-модерните и големи училища в Кюстендилско и жп гарата с плодохранилище.
Населението единодушно решава училището да носи името “Андон и Стойна Виячеви”
Един от най-големите художници на България – Владимир Димитров-Майстора, идва да живее в Шишковци през 1924 г. по покана на Андон Виячев. Спомените за живота и творчеството на Майстора се унаследяват и предават от поколение на поколение с цел да запазим жив в нашето съзнание великия художник.
Много са споделените и несподелени спомени за живота и творчеството му. Истинско човешко щастие е за онези, които са имали личен контакт с Майстора или са имали възможност да бъдат модели за неговите картини. Но щастието е и за всеки от нас, че сме наследили богатото му, изпълнено с изящество и обич към хората творчество.
Първата изложба на Владимир Димитров – Майстора е била именно в чакалнята на железопътната гара в село Шишковци, днес оставена да се руши.
През август 1945 г. Александър Янев е поканен за министър на просвещението, но отказва с думите “Сега аз не мога да изоставя моите ученици и техните родители”
В продължение на 15 години без заплата той изпълнява длъжността директор. През 1971 г. създава инициативен комитет за построяването на дома паметник “Владимир Димитров-Майстора”.
Топ Преса, напълно подкрепя прекрасната инициатива и апелира всички, нека всички потомци на нашите предци-будители да следват техния житейски и творчески път! Нека допринесем! Нека запазим частица от един велик българин- Владимир Димитров-Майстора.
Be the first to leave a review.