МЕГА СКАНДАЛ В ТОП ПРЕСА!200 000 лева подкуп за да мине проекта за частна болница в Сандански?

200 000 лева е била сумата за да мине проекта за частна болница в град Сандански. Това е  сигнала, който  пристигна в редакцията на Топ Преса от отлично осведомени източници. Според тях, чрез подставено лице, кръгове около председателя на обс Сандански са искали сумата от  200 000 за да мине проекта за частна болница.  Но на провелото се вчера събрание, става ясно, че изграждането на нова частна болница в Сандански се отлага във времето, след като на Председателски съвет на ОбС Старейшините не подкрепили искането на Таквор Бохосян да му бъде предоставен общински имот до 15 декара.

В света на запад от България – главно в ЕС, на който уж искаме да приличаме, държавната намеса е ограничена строго до оценка на качеството и количеството на извършените диагностика и лечение и се прави всичко възможно да се привличат инвеститори с големи експертни и финансови възможности. И там, и в България парите за здравеопазване, събрани принудително чрез здравното осигуряване от цялото работещо население и държавната вноска (която пак идва от данъкоплатците), следват избора на пациента. Това е основният принцип на възприетия и у нас здравноосигурителен модел и той не трябва да се изкривява, опорочава и мистифицира със зле прикрити измислици в служба на частни интереси.

Според един „специален“ вид хора, незадоволени потребности от болници за активно лечение у нас няма“. Но дайте да не бъркаме  понятията „здравни потребности“ и „наличие на сграда с табелка „болница“, защото пациентите очевидно имат незадоволени потребности от качествена болнична помощ и съпричастност от лекарите и медицинския персонал към техните страдания – факти, доказани чрез многобройни независими социологически и научно-приложни проучвания на национално и европейско ниво.

Затова неравномерното подсигуряване със средства за обновяване и поддържане на материално-техническата база и съвременна медицинска апаратура и техника е  посочено като слабо звено на нашето здравеопазване в Проекта за национална здравна стратегия за периода 2021 – 2030, което естествено може да се преодолее с инвестиране в частни високотехнологични и модерни болници.

Но няма пари, няма и предоставяне на  общински имот ли община Сандански?

Напомняме, че при обсъждането само в една от комисиите съветниците гласуваха предложението да бъде включено в проектодневния ред на заседанието на ОбС, а в останалите комисии го приеха само за сведение. Това на практика означава, че отпада от дневния ред на заседанието на ОбС, насрочено за 18 декември. С гласовете на 7 съветници от общо 13 присъстващи на Председателския съвет бе подкрепено предложението за изменение единствено на Наредбата за местните данъци и такси и цени на услугите.

Очаква се да бъдат увеличени ставките на данъка върху недвижимите имоти, туристически данък и данък придобиване. Остават непроменени данък МПС и патентният данък, както и данъкът за таксиметровите превози.

Втората наредба, която се предлага да бъде изменена, е Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги. Там исканата промяна е увеличение на такса битови отпадъци, всички останали такси остават непроменени.

Според съветника Живко Иванов местните данъци и такси не са увеличавани от 2009 г., а частично са били завишени с промяна на данъчната оценка на имотите. Според него е препоръчително да се завишат данъците и таксите за административните услуги. Дебат по време на заседанието стана при гласуването на точката за създаване на нова комисия за общински фонд, на която мандатът е изтекъл след касиране на изборите и предстои да бъде попълнен съставът й с двама съветници и трима представители от Общинска администрация. Съветникът Явор Аргиров заявил, че мандатът на настоящите съветници свършва след месец и предложил да не се включва точката в дневния ред. „Самото решение, ако го гласуваме, то ще влезе след 20 януари, а ние от 23 януари сме в предизборна кампания за нов ОбС, няма смисъл да се избира комисия”, казал Я. Аргиров.

Председателят Николай Шаламандов предложил точката на гласуване и с гласовете на 7 съветници тя влезнала в дневния ред.

На търг отиват 3 терена в района на градския стадион в Сандански, които са за поставяне на ВТО. Два терена за поставяне на вендинг апарати в района на зоокъта също отиват на търг. Три гаража на ул. „Синаница“ получиха „ок” да се учреди право на строеж и следващата стъпка е да бъдат обявени на търг.

Два имота в с. Струма, имот в с. Спатово, имот в с. Калиманци се продават на търг, определена е и пазарна цена от независим оценител. Общината продава и имот в местност Могилата в Сандански с площ от 2319 кв.м при начална тръжна цена в размер на 53 000 лв. Рекорден брой – 23 подробни устройствени плана, бяха включени в дневния ред. Те са за Сандански, Ласкарево, Лешница, Лиляново, Ново Делчево, Левуново, Лозеница, Враня, Виногради. Съветниците решиха финансова помощ да получат Георги Балтаджиев, на когото изгоря апартамент, и Васил Попов от с. Дамяница, на когото в пожар изгоряха покривът и част от жилището. Каква сума ще им бъде отпусната, ще стане ясно на заседанието

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search