ЗЛАТНИТЕ ОТПАДЪЦИ НА ДЖУМАЯТА! Битката за боклука на Благоевград! 29 милиона на вятъра?
Историята на легендарното депо започва още през далечната 2011г., когато Сдружение „Благоевград“ в което влизат общините Благоевград, Симитли, Рила, Бобошево и Кочериново, се обединяват за изграждането на депо за битови отпадъци в с. Бучино.
Това било решено на работна среща на кметовете на петте общини със тогавашния заместник-министър на околната среда и водите Евдокия Манева.
Всеки от тогавашните кметовете на петте общини поел ангажимент да внесе в съответния общински съвет предложение за излизане от сдружение „Струма“, създадено за изграждане на депото в Кочериново, и за влизане на общините в сдружение „Благоевград“, като кметовете изразили категоричното си становище, че изграждането на депо в Кочериново е нецелесъобразно.
Сдружението подготвило и внесло в МОСВ проект за кандидатстване за финансиране на изграждането на депото по Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013“. Проектът трябвало да включва пълна рекултивация на дотогавашното съществуващото сметище, изграждане на ново, съвременно сметище със сепарираща инсталация, кантар, дренажна система и запръстяване, както и обходен път на с. Бяло поле.
Какво се случи обаче?
През 2014г. неправителствена Eko организация „Струма 2001“, със седалище в Петрич, обжалвало процедурите по ОВОС, свързани с изграждането на депо за твърди битови отпадъци в община Благоевград. Това съобщава на пресконференция тогавашния кметът на община Благоевград Атанас Камбитов във връзка жалбата, депозирана във Върховен административен съд, която попречила на дейностите по избор на изпълнител за изграждане на депото за битови отпадъци край благоевградското село Бучино.
Така до следващата година проекта е в застой, като единственото което общинската администрация на Благоевград споменава е, че съоръжението ще бъде реализирано със средства в размер на над 29 млн. лв. в рамките на проекта за регионална система за управление на отпадъците, както и че, първият етап от реализацията на проекта щял да включва изграждане на 1-ва клетка на депото, инсталация за предварително сепариране на отпадъците, съоръжение за компостиране на зелени отпадъци и съпътстваща инфраструктура. Вторият етап обхващал строежа на 2-ата клетка и рекултивация на съществуващото сметище.
От тогава, чак през 2019г. първият етап от изграждането на депото, струващ над 17 млн. лв., е завършен и официално открит. На практика обаче, той все още не е работил.
През същата година обаче се случва и поредният скандал около депото, когато два консорциума от столични фирми претендирали за оператор за 8 г. на новото сметище край с. Бучино срещу 6 млн. лв., известна още като „битката за боклука“.
Тогава, обществената поръчка, обявена от община Благоевград, визирала период от 8 г. с прогнозна стойност от 6 127 956 лв. с ДДС. Комисия начело с началника на отдел „Обществени поръчки“ Ива Цветанова отворили офертите на двамата участници и стартирала процедура по детайлното им разглеждане и допускането им до ценовите предложения.
ДЗЗД „Регионално депо 2019“ обединявало три дружества: „Център за рециклиране“ ЕООД на Петър Илиев, „Еко комюнити“ ЕООД на Румен Маринов, регистрирано дни преди обявената обществена поръчка – на 21 юни 2019 г., и „Ресурс фонд“ ООД, чийто управител Петър Господинов е и съдружник заедно с Ирина Никифорова-Господинова, „Адориа трейд“ ЕООД с регистрация в София на Николай Димитров и „Сентрал Кепитъл Дивелъпмънт“ със съвет на директорите Иво Иванов, Киро Киров и Галя Братулева.
Второто обединение било Консорциум „РД – Благоевград 2019“ ДЗЗД на столичните фирми „Ес Ер Технолоджис“ ООД и „Спартак Тексим“ ЕООД, и двете с управител Антон Павлов и съдружници Асен Найденов и „Ви Пи Комодити Трейдинг“ ЕООД, собственост на Юлиян Проданов.
Най- фрапантното докато текла „битката за боклука“ обаче било, че два месеца след помпозното откриване на новото депо за битови отпадъци край с. Бучино община Благоевград продължавала да извозва боклука си в Костинброд.
Припомняме, че лентата тържествено прерязаха на 17 септември 2019г. тогавашния министър Нено Димов и тогавашният кмет Ат. Камбитов. Същия следобед съоръжението уж било инспектирано и от премиера Б. Борисов, но въпреки твърденията на Ат. Камбитов, че то функционира, репортерска проверка тогава установи, че два месеца по-късно там все още не се депонирали отпадъци, а данъкоплатците продължавали да плащат огромни суми почти две години за транспортирането и депонирането им на различни места в страната.
И въпреки, че края на 2020г. бива завършен и вторият етап от изграждането на „новото депо“, а именно монтирането на компостираща инсталация, която струвала 12 млн. лв. и е финансирана с европейски средства, депото продължавало да не работи.
Така, чак през 2022г. се открива рекултивираната последна клетка на депото край Бучино, като общата стойност на проекта е 1 545 384,10 лв., от които европейското съфинансиране е в размер на 1 313 576,49 лв., а националното 231 807,61 лв.!
Be the first to leave a review.