Над 7000 нарушения са установени от Дирекция „Инспекция по труда“ в Благоевград

Повече от 7000 нарушения са установени от Инспекцията по труда в Благоевград за първите седем месеца на годината, съобщиха от инспекцията за БТА. От там посочват, че за този период са извършени повече от 1500 проверки за спазване на трудовото законодателство, при които са проверени 1447 предприятия със зает персонал близо 36 хиляди работници и служители.

Около 4300 от констатираните нарушения са свързани с осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд. По осъществяването на трудовите правоотношения са констатирани близо три хиляди нарушения. По заплащане на труда нарушенията са 446, а за посочения период са установени 143 души, работещи без трудови договори. Съставените актове за административни нарушения са 264.

От Инспекция по труда – Благоевград съобщават, че за първите седем месеца на 2024 г. са предоставили близо 400 разрешения за започване на работа на непълнолетни.

Във връзка с предоставените данни от Инспекцията напомнят, че писменият трудов договор гарантира в най-пълна степен правата на работещите. Работодателят няма право да допуска до работното място работник преди да е регистрирал в Националната агенция за приходите трудовия му договор, допълват от там. В писмения документ трябва ясно да бъдат посочени и основните реквизити като трудово възнаграждение, работно време, полагаем отпуск и други. Устните договорки крият риск за работниците и служителите техните права да бъдат нарушени, посочват от Инспекцията по труда в Благоевград.

Работниците и служителите могат да проверят каква е вероятността полаганият от тях труд или част от него да е недеклариран чрез разработения от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ специален софтуер. Той представлява въпросник, който оценява риска от недеклариран труд в различните му направления – работа без трудов договор или при фиктивни условия, нерегламентирани плащания, застрашени ли са животът и здравето на работещите и др., съобщават от инспекцията в Благоевград. От там допълват, че софтуерът е създаден по трансграничен проект „Сътрудничество за достойни условия на труд“ („Cooperation for decent work“), финансиран от Фонда за двустранни отношения по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021. Инструментът за самооценка е свободно достъпен на сайта на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, която е партньор по проекта, на адрес https://www.gli.government.bg/udw/ Осигурен е и пряк път към него чрез банера „Провери дали работиш недекларирано“.

По повод летния период от Дирекция „Инспекция по труда“ – Благоевград обръщат внимание още, че зачестяват случаите на измамени за работа в чужбина българи. От там напомнят, че независимо от начина на заминаване, те трябва да тръгват от България с писмен документ с уговорени в него условия на труд и заплащане. Сигурен знак за измама е искането на различни видове такси за устройване на работа, каквито не трябва да се събират. Друг сигнал е и настояването комуникацията да се води само онлайн или извън офиси. Законосъобразните начини за започване на работа в чужбина са изпращане чрез посреднически договор, трудов договор с предприятие, осигуряващо временна работа, с работодател в приемащата държава или с командироващ работодател у нас, с когото трябва да бъде сключено и споразумение за командироване.

За българите, работещи в чужбина, Главната инспекция по труда поддържа телефонен номер 00359 2 8101 747, на който те могат да потърсят консултация и съдействие в рамките на работното време.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search