На мястото на брега на язовир "Искър" фирмата има построен хотел, който със съдебна заповед трябваше да бъде съборен по искане на столична община.

ГОРЕЩО НАПРЕЖЕНИЕ! Изгониха Румен Вълка от ЮЗДП!

„Югозападно държавно предприятие“ ДП Благоевград прекратява договора за съвместно изпълнение на дейности по запазване и разнообразяване на дивечовия генофонд, неговото развитие и обогатяване, за съхранение на българската гора, горската фауна, за запазване на природната среда и екологичното равновесие, сключен с „БИО МАЙНИНГ“ АД поради вина на изпълнителя. Договорът с дружеството е подписан на 23.06.2016г. Едностранното му прекратяване е заради неизпълнени от страна на фирмата задължения.
Едно голямо „Браво“ към волята на ръководството на ЮЗДП! Знаете ли, кой стои зад„БИО МАЙНИНГ“ АД ?

фирма „Био Майнинг“, свързвана с Румен Гайтански – Вълка, има 15-годишен концесионен договор с държавното ловно стопанство.

На мястото на брега на язовир „Искър“ фирмата има построен хотел, който със съдебна заповед трябваше да бъде съборен по искане на столична община. Багерите не успяха да влязат в стопанството в деня на събарянето, което донесе сериозни главоболия на директора на ДГС“Искър“ инж. Иван Дивизиев. Той понесе санкция заради това, че не е оказал съдействие за изпълнение на съдебното решение за премахване на незаконна постройка.

Дивизиев беше издал неправомерно заповед, с която се ограничаваше преминаването на външни лица и превозни средства през територията на ДЛС „Искър“ до 1 май 2024 г. с оправданието, че има бременни кошути, които не бива да бъдат обезпокоявани от големите машини.

Заповедта беше своевременно отменена по нареждане на директора на Югозападно държавно предприятие инж. Валентин Чамбов. Министърът на земеделието и храните тогава Кирил Вътев издаде заповед за наказание на директора на Териториално поделение на „Държавно ловно стопанство Искър“ Ив. Девизиев.

За предрешеното завладяване на Държавно ловно стопанство от Румен Гайтански – Вълка чрез договор за съвместна дейност между Югозападно държавни предприятие (ЮЗДП) и фирмата му „Био Майнинг“ АД за първи път писаха преди 10 г. от в. Банкеръ. Фирмата му стана известна и покрай разследването на bird.bg за кредита ѝ от Българската банка за развитие.

Припомняме: На 07.08.2020 г. по сигнал на столичния общински съветник тогава Владислав Панев гръмва новината за незаконно строителство на огромна сграда в ловното стопанство до яз. Искър, като за нарушението единствено е уволнен директора на стопанството.

Строежът е признат за незаконен от общината на 16.10.2020 г. От репортаж на bTV от 13.03.2021 г. става ясно, че незаконното строителство на ловния дом е продължило с твърдението за „авариен ремонт на стара работилница“, която обаче не е открита на сателитните снимки от преди 2020 г.

На следващия ден, 14.03.2021 г., от нов репортаж на bTV става ясно, че истинската работилница е на съвсем друго място в рамките на ловното стопанство.

На 04.05.2021 г. Инициатива „Зелени закони“ публикува обстоен анализ за това как държавата и законите позволяват на ловни олигарси да преградят с ловни огради достъпа до 470 000 декара от българските гори и земи, вкл. над 40 000 дка в ДЛС Искър.

На 16.06.2021 г. главният архитект на София Здравко Здравков издава заповед за принудителното премахване на незаконен строеж „Ловен дом“.

На 28.06.2021 г. Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) съвместно с район „Панчарево“ извършват нова проверка, при която са установени още три незаконни строежа в ловното стопанство – нов склад на мястото на истинската работилница (за която се твърдеше, че е превърната в ловен дом), свинарник и кланица, които според доклад на ИАГ не са предвидени по концесионен договор и за тях не са отчитани разходи.

На 09.09.2021 г. за незаконното строителство на ловния дом, склада и свинарника са съставени 3 акта от служители на ИАГ. Въз основа на тери 3 акта на 07.03.2022 г. от Регионалната дирекция по горите (РДГ) София са връчени 3 наказателни постановления за общо 16 хил. лв. на фирмата „Био майнинг“ АД. От ИАГ е изпратен сигнал до прокуратурата за фалшификации на кадастралната карта в опит за узаконяване на ловния дом, но няма резултатите от проверката на прокуратурата.

 

На 24.01.2022 г. и на 11.05.2022 г. главният архитект на София издава заповеди за събарянето съответно и на незаконния склад, и на незаконния свинарник, които също са обжалвани от фирмата-концесионер.

На 20.06.2022 г. Административен съд София град (АССГ) потвърждава заповедта за събаряне на незаконния склад, като решението му е потвърдено от Върховния административен съд (ВАС) на 20.02.2023 г.

Два месеца по-късно, на 21.04.2023 г., ВАС отхвърля решението на първата инстанция и потвърждава заповедта на Здравков за събаряне на „Ловния дом“ с аргумента, че не може изграждането на нови конструктивни елементи да се счита за „текущ ремонт“.

На 16.06.2023 г. АССГ и съответно на 05.02.2024 г. ВАС потвърждават и заповедта за събаряне на свинарника.

След многократни запитвания от журналисти и експерти на „Зелени закони“ на 29.03.2024 г., т.е. чак година след съдебните решения, Столична община под ръководството на новия кмет Васил Терзиев предприе стъпки по събарянето на трите незаконни сгради в ДЛС Искър. За целта е ангажирана общинската фирма „Софекострой“ и са заделени 2.4 млн. лева, които ще бъдат търсени впоследствие от фирма „Био майнинг“ АД.

Разследване на Биволъ от 02.04.2024 г. разкрива, обаче, че основна отговорност за саботажа в ДЛС Искър носи към този момент земеделският министър Кирил Вътев, който е назначил всички ключови ръководни кадри, имащи отношение към проблема – двамата зам.-министри с ресор „Гори“ в Министерството на земеделието и храните (МЗХ), на ръководството на ЮЗДП, а те съответно на новото ръководство на ДЛС Искър. Оказва се, че министърът е отказал и прекратяването на ловната концесия за ДЛС Искър, която стои в основата на незаконните действия в стопанството.

От репортаж на bTV от 07.04.2024 г. става ясно още, че саботажът може да бъде обяснен и с връзката между лицата, които посещават за лов ДЛС Искър и отговорните министри. В последваща статия на Биволъ за едно от тези лица се сочи името „Дамян Кирилов Вътев“, което съвпада с името на сина на земеделския министър. 

 

От репортаж на bTV от 07.04.2024 г. става ясно, че поради липсата на медиен интерес, всички дела по жалбите на „Био майнинг“ АД срещу наказателните постановления на РДГ София са на път да бъдат загубени от държавата (заб. по дело 4083/2022 на СРС за наказателното постановление срещу свинарника все още няма решение, въпреки че последното заседание по делото е било преди половин година – на 28.09.2023 г.). Водещ аргумент на съда (виж решението на АССГ от 01.06.2023 г. за „ловния дом“ и решението на СРС от 22.01.2024 г. за „склада“) е, че незаконните сгради са построени преди давностния срок за наказания по Закона за административните нарушения и наказания, както и че не се знае кой е построил незаконните строежи.

Всички факти сочат обаче за преднамерена безстопанственост или незаинтересованост на РДГ София.

Изводите от тази сага сочат сочат, че в случаи с висок корупционен риск институциите в България работят единствено в условията на висок медиен и обществен интерес.

Събарянето на ловния дом и другите незаконни строежи в ДЛС Искър символизират усилията на десетки хора (горски, общински, съдии и журналисти) за събарянето на феодалния модел, по който се управлява не само ловното стопанство, но и цялата държава.

Държавните ловни стопанства и феодалните им владения са инструментът, чрез който българските ловни феодали си уреждат бизнес, както и институционално и политическо влияние с цел увеличаване на икономическата и политическата си сила.

Спирането на корупционното влияние на ловните феодали и техния тотален контрол върху партиите и институциите ще е възможно, единствено ако със закон бъдат отменени или силно ограничени ловните концесии в ДЛС, което бе заложено в Концепцията за ловното стопанство от 2021 г. на Лесотехническия университет и в законопроект на ПП от 2022 г.

Елиминиране на влиянието на ловния концесионер в ДЛС Искър е въпрос само на политическа воля, тъй като допуснатите от него три незаконни строежа са съществено основание за прекратяване на ловната му концесия (т.нар. договор за съвместна дейност).

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search