Градът: Епопея на забравените
Лили О, ХАРА
Не прилича ли на птицата Феникс, онзи народ, който възкресява от пепелта на миналото спомени за покойниците отдали живота си за свободата на отечеството си и превърнали любовта си към поробените свои братя в религия на душите си?
Идете където щете из нашия край и ще почувствате миналото. Кое ли планинско усое няма да ви напомни за рошави комити и славни войводи? Коя ли дъбрава няма да ви нашепва за велики юнаци? Гарванов грък, виещ в букаците вятър, звяр и природа- всичко подема, кънти и възнася спомена към вечността на загиналите в Илинденската епопея. Народ, който е скътал в гранките на душата си жив спомена за отдалите живота си за своята мила татковина няма да загине.
Нека си спомним за един титан на македонското освободително движение, да преклоним глава пред величавия подвиг на Иван Попов-Костурският войвода. Наш земляк – роден в село Ляски през 1871 г. Този висок, хубав рус мъж със сини очи и благ поглед, блести и свети с ослепително ярката светлина на фона на македонското освободително дело. Роден с челичен, неподкупен характер, с душа чиста като на дете, скромен и строг, като аскет към себе си. Той е пилигрим за слабите и немощните в неравната борба. В изповедта си пред Гоце Делчев, той открито заявява: „Мене не ме интересуват никакви личности. Аз съм се обрекъл на делото курбан и само на него ще посветя живота си.“
В трескавата бунтовна работа, която последва, Иван Попов, заедно със своите авери Смиле Войданоя, Деян Димитров, Пандо Кляшев, Ангел Андреев и плеядите като тях направиха от целия борещ се народ, една обособена стройна структура., една мощна организация. Тази организация разтърси из основи, прогнилата сграда на феодалната турска империя. В паметта на общочовешката история се цитират две колосални въстания катурнали устоите на деспотизма. Това са въстанието на робите в Рим с неговия легендарен вожд Спартак и Илинденското въстание с неговия несломим вожд- народът мъченик. Хиляди живи туптящи сърца с една воля- надежда за по- светъл живот.
Пред тази народна воля Иван Попов положи живота си и изгоря като свещ пред олтара на своята татковина, за да й бъде винаги светло на мъченицата. Този ненадминат юнак не е щадил живота си в сраженията с турските потери. В организаторската си работа не е щадил енергията си , с която щедро го е дарила природата. Като същински апостол той е организирал чети, събрания, женски дружества, съставял е петиции пред валии и консули.
Информирал е европейските държави за унизителното положение на своя народ. Гръцките затвори и нечовешките изтезания са останали безсилни и не сломили железният му характер. Иван Попов е успял да надрасне своята физиологическа природа и борческият му дух доминирал над нея. Този дух повдигнал на бунт стотици села и градове в Костурско и Охридско. Събудил от вековен сън интелигенцията. Повдигнал духа на необразования народ. Поставил на равна нога жените с мъжете в редовете на освободителното дело. И този титан на легендарната Илинденска епопея, като стотица други верни синове на делото има злата участ да види нерадата съдба на своята свидна татковина – разпарчена и разделена. Пил до дъно горчивата чаша на разочарованието, една сутрин през 1926 година, овчарчета намерили прогнилия труп на Иван Попов в канарите на Драгалевския манастир край София. Сам ли е сложил край на живота си, коварна ръка ли го е простреляла? Що е накарало тази величава душа така да свърши? Види се, че той много и незаслужено е страдал и в своята пословична скромност, може би е предпочел да си отиде безмълвно от това царство-кърваво, грешно, царство на подлост, разврат и лъжи и да се пресели в царството вечно, там где няма ни болка, ни печал, ни въздишка…
Нека благоговейно да преклоним глави пред величавия подвиг на Илинденци и никога да не забравяме заветите на войводите.
„Човекът е роден да се бори, робът за свобода, свободният- за съвършенство! -Да разбираме света единствено като поле за културно съревнование между народите.”
Безсмъртни мисли на безсмъртни герои, надживели със столетия напред своите съвременници.
Be the first to leave a review.