Сийка Милева: Приемането на предложения механизъм за разследване на главния прокурор ще е началото на края на независимостта на правосъдието

В разследването Nexo няма нищо политическо. От години разследвани лица атакуват прокуратурата, за да се защитят и за жалост това се използва и от политически сили, коментира говорителят на главния прокурор

– Г-жо Милева, миналата седмица разкрихте, че прокуратурата е разбила мащабна схема за пране на пари, свързана с така популярните в последните години криптовалути, за чиято употреба обаче широката публика не знае много. Разкажете ни повече за това разследване.

– От месеци следователи от отдел „Киберпрестъпност“ на Националната следствена служба, прокурори от СГП и служители на Държавна агенция „Национална сигурност“, съвместно с международните ни партньори, работят по този случай, който аз сравних по мащаби с разследването на КТБ.

 

Говорим за една глобална международна престъпна дейност, която е засегнала интересите на гражданите на различни държави. Споменахме вече, че извършените трансакции чрез криптобанката Nexo за 5-годишен период възлизат на 94 млрд. щатски долара. Разследва се организирана престъпна група, действала от началото на 2018 г. на територията на България, на Обединеното кралство, Швейцария и  Кайманови острови. Според обвинението групата е била създадена с користна цел и с цел извършване на данъчни престъпления, пране на пари, компютърни измами и банкова дейност без лиценз.

До момента са разпитани над 20 свидетели, като някой от тях изразиха опасения за тяхната сигурност и те ще бъдат включени в програмата за защитени свидетели. Ангажирани са и органите на КПКОНПИ и НАП, които ще стартират действия по обезпечаване на имуществото на обвиняемите лица. На органите на НАП е възложено извършването на данъчни ревизии на обвиняемите и на свързаните с тях физически и юридически лица. Повдигнати са обвинения на 4-има души, български граждани, за ръководене и участие в организирана престъпна група. Спрямо двама от тях са определени мерки за неотклонение „парични гаранция“ в размер на по 1 000 000 лева. Двама от участниците в групата са обявени за международно издирване.

– Но как е действала самата схема? Има ли замесени и чуждестранни граждани?

– Сами разбирате, няма как да разкрием всички подробности по разследването, но мога да ви уверя, че работим в тясно сътрудничество с международни ни партньори. Тепърва предстои много работа, ще се възлагат множество експертизи, ще се изпращат молби за правна помощ и заповеди за разследване до различни държави и ще търсим сътрудничество с различни чуждестранни служби и прокуратури. Разследването ще бъде взето на специален надзор във Върховна касационна прокуратура.

По своя характер говорим наистина за едно уникално по своите мащаби и специфика разследване, не само за България. Развитието на новите технологии изисква правоохранителните институции в цял свят активно да си сътрудничат, да обменят добри практики, да споделят опит, да споделят технологично оборудване.

Позволете ми, от името на главния прокурор Иван Гешев, още веднъж да изкажа благодарност на колегите от СГП, на колегите от отдел „Киберпрестъпност“, на служителите от ДАНС, които по техните оперативни способи са достигнали до голяма част от доказателствата, на колегите от МВР, които оказаха логистична помощ при извършване на действията на разследването. Всички те показаха пример за институционално сътрудничество. Този казус е и пример за добро международно сътрудничество с нашите европейски и евроатлантически партньори.

– Разполагат ли българската прокуратура и служби с достатъчно модерни техники за разкриване на подобен тип престъпления? Всеки ден чуваме за нови и нови схеми във виртуалното пространство, а българските държавни органи не се славят с голям брой на IT специалисти в тях?

– Българската прокуратура трябва и е длъжна да отговори на съвременните предизвикателства. Разбира се, за да има резултати и ефективни разследвания, трябва да се разполага с необходимото модерно оборудване и съвременно законодателство. Ако ме питате, дали имаме такова, да, ние разполагаме със софтуерно и технологично оборудване, дарение от нашите евроатлантически партньори,  с което разследваме престъпността във виртуалното пространство, т.н. „модерни престъпления“. Що се касае до съвременно законодателство – това е друга дълга тема на разговор.

Както каза в петък главният прокурор ние трябва да се гордеем с българските компютърни специалисти, с IT индустрията у нас. Вярваме, че техните успехи и занапред ще допринасят за развитието на икономиката на страната, като заедно не допускаме да се стига до подобни криминални разследвания, когато са засегнати интересите на нашите международни партньори.

– А достатъчно добре обучени ли са прокурорите и следователите в тази сфера, за да могат и да докажат в съда вина на извършителите? Материята е сложна и престъпленията се развиват с часове.

– Мога да ви уверя, че колегите ми непрекъснато трупат опит, преминават различни обучения в страната и чужбина,  притежават и опит, и познания. Достойно се изправят срещу извършителите на този род престъпност, които от своя страна разполагат с огромен финансов и интелектуален ресурс. Факт е, че говорим за хора с доста солидни възможности, контакти, както у нас, така и по света. Заради това можем само да се гордеем, че за пореден път прокуратурата демонстрира пълна готовност да си партнира със своите международни партньори, без значение срещу кого се изправяме.

Оттук нататък ще се наложи ангажирането на независим международен одитор, каквато е световната практика в подобни случаи, който да проучи в детайли дейността на криптобанката.

– В публичното пространство излезе информация, че разследваната криптобанка Nexo е солиден дарител на формацията „Демократична България“, а представители на „Продължаваме промяната“ се оказаха свързани с тази фирма във времето. От техни депутати чухме обвинения срещу прокуратурата, че прави „предизборна акция“ и изпълнява „мръсни поръчки“ с обявяването на разследването точно сега. 

– По никакъв начин прокуратурата не е целяла с действията си каквито и да е политически ефекти.  В това разследване няма нищо политическо. Не е обект на производството кой с кого и дали е свързан, какво е дарявал. През последните години почти във всеки случай, в който прокуратурата започне  разследване, в което се засяга по някакъв начин нечий финансов интерес, според това колко значим е той, чуваме подобни обяснения, нападки, обвинения. Някак си звучи несериозно. Нека веднъж и завинаги да спрем да атакуваме институциите по този начин. Превърна се в национален спорт да се атакуват институции и публични личности.

– И политически фигури от изпълнителната власт се споменават във връзка с Nexo.Бившият министър на финансите Асен Василев, например, се е срещал с представители на криптобанката, при това докато е действащ министър. Не се ли съмнявате, че може престъпната схема да е пуснала пипалата си и във властта? 

– В отговор на журналистически въпрос на пресконференцията от миналата седмица посочихме единствено, че има показания на свидетел, който сочи за среща в Министерство на финансите, на която е обсъждано разплащания с криптовалути да се осъществяват със системата БОРИКА. По-късно това е било потвърдено от част от присъствалите. Разбира се, ако има каквото и да е съмнение, данни за нещо нередно, ние сме длъжни да го проверим, но дотук. Всякакви други коментари влизат в политическото поле, където прокуратурата няма място, защото ние боравим с юридически аргументи, спазваме закона и се съобразяваме с него. Ще  припомня, че разследвания срещу криптобанката Nexo стартират в средата на миналата година в осем американски щата. И там ли се изпълняват „мръсни поръчки“?

– От Nexo твърдят, че не правят нищо нередно. Просто не са успели да се договорят за условия на чужди пазари и затова са се оттеглили от САЩ, например. Технологията на бизнеса им била нова и неразбираема за хората, но те са категорични, че са спазили всички закони. Защо само българската прокуратура е на друго мнение?

– „Главният прокурор на Ню Йорк съди българската Nexo за „незаконни операции и измама на инвеститори“. Щатската прокуратура иска от криптобанката да върне на инвеститори парите, които е спечелила от депозитния си продукт”. Това са заглавия от сайта „Капитал“ от 27 септември 2022 година. Освен Ню Йорк, въпросната компания е била обект на разследване в щатите Калифорния,  Оклахома, Кентъки, Вашингтон, Южна Каролина и Мериленд. Нещо повече, още през октомври 2021 г., властите в Ню Йорк изискват от компанията да спре предлагането на депозитния продукт на територията му.

Ако се върнете няколко месеца назад, вероятно ще откриете публикации, че българската прокуратура не е предприела нищо, докато американските колеги разследват криптокомпанията, чиято оперативна дейност е извършвана от София. Сами разбирате колко несериозно и лековато звучат сега всички обяснения, както и обвиненията по адрес на действията на разследващите органи.

Хората искат от прокуратурата резултати. Кой и какво говори по телевизионните студия не е моя работа да коментирам. От години разследвани лица атакуват прокуратурата, ползвайки политически аргументи, за да се защитят. За жалост, това се използва и от политически сили.  С голямо съжаление трябва да отбележа, че всичко това руши авторитета на институциите, руши устоите на държавността, това са последиците за българските граждани, които чувстват несигурност и стават жертви на престъпността.

– Политическите лидери обаче са обединени в желанието си за съдебна реформа и фокусът пада върху прокуратурата. По-специално върху главния прокурор. На дневен ред са и предложени промени в НПК, свързани с т.нар. „механизъм за разследване на главния прокурор“, които миналата седмица правната комисия в НС обсъди. Не е ли време все пак за някаква промяна в сектор правосъдие?

– Ръководството на прокуратурата ясно изрази готовност за дебат за съдебна реформа. Още със сформирането на този парламент главният прокурор се обърна към депутатите с искане за диалог. Проведохме среща с парламентарните групи, не с всички. Наясно сме, че реформата на правосъдието е приоритет, ние не сме против нея, против сме обаче опитите за налагане на политически диктат, на грубото погазване на разделението на властите, на нарушаването на Конституцията, на опитите за налагане на извънредно законодателство, което да доведе до премахване на независимостта на прокуратурата и на съда.

Вместо това обаче ставаме свидетели на един набързо скалъпен законопроект, който вече веднъж беше върнат от Венецианската комисия, която ясно подчерта, че е нужен дебат и преглед на предложенията и до колко те не противоречат на Конституцията. Знаете ли, преди две години по това време отново имаше приет закон за отговорността на главния прокурор. Какво стана с него? Конституционният съд го отмени. Сега се прави същото, но под друга форма.

И тук искам много ясно да подчертая. Да, масово се схваща, че реформата е търсенето на наказателна отговорност от главния прокурор и заместниците му, но това е само началото, защото подобни текстове, ако бъдат приети, то те ще засегнат и председателите на върховните съдилища, вероятно и заместниците им. И това ще е началото на края на независимостта на правосъдието. Т.е. 16 години след членството ни в Европейския съюз, ние правим крачка назад. Защото и много от предложенията, които се съдържат в проекта на правосъдното министерство на практика влизат в колизия с конституционната реформа отпреди членството на България в ЕС. Забележете, казвам – конституционна реформа, а в случая се предлага законодателна. Дори само този факт е достатъчен, за да имаме основание да поискаме от Конституционния съд да се произнесе, ако подобен закон бъде приет от парламента.

– Политиците обаче обвързват реформата в съдебната власт и изграждането на механизъм за контрол над главния прокурор с парите по Плана за възстановяване. Ако такива промени не се състоят бързо, България ще загуби пари.

Що се отнася до обвързването на средствата по Плана за възстановяване с пакета от закони, свързани с отговорността на главния прокурор, това бе едно съзнателно действие от страна на изпълнителната власт, за което още в края на 2021 година предупредихме, че се прави с изцяло политически цели, а не защото някой е решил да налага изисквания на страната.

За съжаление водим един безкраен дебат, който сякаш се върти в затворен кръг, защото политиците не искат да чуят професионалистите, не искат да възприемат юридическите аргументи, дори не са съгласни да чуят академичната общност.  В случая ние имаме един проект на министерството, писан на коляно, даже мнозина колеги са и по-крайни, защото виждат изцяло политически аргументиран законопроект, в който правото отсъства.

Но да оставим позицията на прокуратура, да вземем тази на съда. И в комисията онзи ден стана ясно, че върховните съдии са силно резервирани, не подкрепят предложения проект. Същото казаха и кадровиците от Висшия съдебен съвет. Извинявайте, но когато прокурори, следователи, съдии, кадровиците на съдебната власт са против политически наложен закон, какво да говорим за независимост и за професионално начало?!

– Какви законови промени тогава смятате, че са нужни на органите на съдебната власт, за да се намалят нарасналите нива на престъпността в последно време? 

– И тази седмица ми се наложи да водя едни изключително тежки разговори с близки, с роднини на загинали при престъпления хора. Знаете ли колко болка има в тези хора, които искат само едно – справедливост. А тя често зависи не от друго, а от качеството на законовата уредба. Вместо това, вместо депутатите да чуят призивите на МВР, на прокуратурата за по- високи наказания за каналджийство,  да приемат нашите експертни предложения за отнемане на автомобилите на употребили алкохол и наркотици шофьори, ние пак виждаме една политическа агресия – за бързо, сега и веднага, приемане на закон, който да ликвидира независимостта на прокуратурата, а оттам и на цялата съдебна власт.

Съжалявам за тази емоционалност, но наистина е тъжно, когато тези, които управляват, тези, които взимат решенията и гласуват законите, имат дневен ред, който рязко се разминава с нуждите и желанията на хората.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search