„Галъп“: БСП печели, ако парламентарните избори са днес

избори

Преднината на столетницата пред ГЕРБ е 3%, 40 на сто засега нямат намерение да гласуват

БСП би получила с 3% повече гласове от ГЕРБ, ако парламентарните избори бяха днес. Подкрепата за БСП би била 21.6% от гласовете, или с около процент по-малко, отколкото през декември. За ГЕРБ биха гласували 18.1% от българите, за ДПС – 5.8 на сто, а за партии от Реформаторския блок – 4.5%. Това показват данните от национално представително проучване на „Галъп интернешънъл“, направено сред 1012 души между 9 и 16 януари.

НФСБ би получила 2.1 на сто от гласовете, а „Атака“ – 1.5%. За партия на Николай Бареков биха гласували 2.5%, а над 40 на сто от анкетираните заявяват, че въобще не биха отишли до урните.

Според созиолозите очакванията са на европейските избори през май да гласуват около 2.5 млн. души, което поставя бариерата за влизане в европарламента на около 150 хил. гласа. С уточнението, че е рано за прогнози за евровота, социолозите отчитат, че ГЕРБ и БСП влизат в предизборната битка с равни сили. Възможностите на ДПС са добри, а изгледи за влизане в Европейския парламент имат Реформаторският блок и „България без цензура“. НФСБ има своите шансове, а от днешна гледна точка за Атака ще е трудно да има евродепутат, пише в прессъобщението на „Галъп“.

Проучването е направено преди предишният президент Георги Първанов да обяви, че ще прави самостоятелна листа за вота през май с движението си АБВ. В данните от излязлото днес изследване на „Алфа Рисърч“ листата на Първанов получава гласовете на 7% от анкетираните.

Скандалите около Атака преди и след Нова година – може да подействат мобилизиращо на твърдите привърженици на Сидеров, но засега явно по-скоро заплашват шансовете на партията, пишат от „Галъп“.

Наблюдава се известното успокояване по темите около бежанската криза, от която се очакваше да е хранителна среда за радикални формации. Комбинацията от тези фактори може окончателно да върне подкрепата за Атака на ниските нива отпреди миналогодишните февруарски протести, които позволиха влизането на партията в парламента, припомнят социолозите. Според тях пикът на проблема с бежанците изглежда отминат, след като едва 28% споделят крайното становище, че България не трябва да приема бежанци и трябва да изгони вече влезлите, докато повече от половината българи възприемат намират, че трябва да се помага на бежанците, защото те се спасяват от военен конфликт.

Сред формациите в националистическата ниша по-реални са изгледите за самостоятелно влизане в следващ парламент на НФСБ. Партията има и по-видим потенциал за постигане на евродепутат. Всичко това обаче ще зависи от коалиционните взаимодействия, както и от преодоляването на затварянето на партията в определени региони и сред зрителите на телевизия СКАТ, пише в съобщението на „Галъп“.

www.blitz.bg

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене