Красимир Каракачанов: Като нация трябва да бъдем единни и да си помагаме един на друг
Можем да бъдем различни по политическо убеждения, като сексуални предпочитания, като футболни принадлежности, но като българи сме едно и ако това не се направи след 50-100 години, българите отново ще правим революционни комитети, за да се борим пак за освобождението на страната, смята лидерът на ВМРО.
Интервю с Красимир Каракачанов, вицепремиер и министър на отбраната, председател на ВМРО, с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“. Той заяви позиции по следните теми:
В бойна готовност ли е България срещу коронавирус – полицията, армията, границите?; Гръцкият бежански лагер
Беновска покани вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов в студиото на „Беновска пита“ и припомни, че Владислав Горанов на последния брифинг е съобщил, че ще се намаляват разходите за модернизацията на военните сили. Каракачанов коментира, че това не е проблем, тъй като в момента текат два проекта за кораби и пехотни машини – проектът за корабите е във фаза начало на преговори, което означава, че тези преговори няма да приключат по-рано от три месеца, а другият проект е с няколко месеца назад и се очаква към края на годината да бъде финализиран. „Така че няма опасност коронавирусът да обезсили нашата бойна готовност?“ попита водещата, а вицепремиерът заяви, че са взети необходимите мерки още преди да излезе националният щаб с препоръките. „Близо 1/3 от служителите, говоря за цивилните, тези, които имат да ползват отпуски от миналите години, излизат в отпуска, прекратяват се всякакви семинари и обучения, които изискват събиране на повече от 5 човека и всякакви други мерки, които трябва да предотвратят събиране на много хора и лесното предаване на този вирус“ каза Каракачанов.
„В каква мобилизация е армията ни? Вие често сте се включвали по Ваша инициатива, откакто Вие сте министър на отбраната, в съвместни акции с полицията по различни поводи.“ попита Беновска. Министърът на отбраната обясни, че в момента няма такава нужда и припомни, че преди 2 години, когато е бил издирван убиецът от Пещера, специалните сили са го открили, за охрана на границата и други случаи, но и сега армията има готовност да защитава границата, ако се наложи. Министерство на вътрешните работи има достатъчно ресурс. Спекулации се появяват по разни форуми, че едва ли не ще блокираме отделни градове, те ще бъдат затворени подобно на Китай. Такова нещо няма. Не се налага подобна мярка и не е обсъждана. Нито полицията, нито армията ще вършат подобни дейности. Към момента се отменят полети, контролира се трафикът по границите, мери се температурата и се прави дезинфекция на превозните средства, които влизат, за да се избегне максимално навлизането на заразени лица или на зараза от различни страни“ подчерта Каракачанов. „Забравих да попитам Вашия колега министър Младен Маринов дали границата е пропусклива за бежанци или следствие на единните европейски действия и на Ердоган тази опасност намаля?“ попита Беновска. „Границата е непропусклива и това, че обществото от 1 седмица се занимава и основно в съзнанието му е темата за коронавирус не означава, че българските граничари не си вършат работата. Напротив, хората са си на поста, няма движение по българската граница, всичко е спокойно. Поне този проблем ни е по-малко на главата. Ако се наложи, и гранична полиция, и армията ще реагират“ коментира вицепремиерът.
„Тревожи ли ни още този лагер, който се строи на гръцка територия на 6-7 километра от българската граница?“ попита Беновска, а Каракачанов отговори, че още не е започнал строежът, но не намира идеята за „добросъседска“. „В дефилето на няколко километра от българската граница да направиш лагер за хора, които като избягат оттам, няма къде другаде да отидат освен по река Струма и по пътя да стигнат до българската граница – не го намирам за много деликатно от тяхна страна“ заяви Каракачанов. „Бях тръгнал да Ви казвам, че ако полицията поиска помощ ние имаме и военна полиция. Разпоредил съм военна полиция да се подготви разчетите при необходимост за проверка на моторни превозни средства, ако се наложи да се издирват лица, които се укриват, не спазват разпоредбите и т.н.. Готови сме като начало да предоставим военна полиция, ако се наложи“ заяви вицепремиерът.
Държавните резерви; Фалшивите новини около създалата се ситуация с коронавируса; Обединение на нацията и спечелените битки на България – преди и сега
„Младен Маринов каза, че има освобождаване на част от резерва на МВР. Какво освободихте Вие от резерва на министерството на отбраната?“ попита Беновска. Каракачанов отговори, че са освободили 60 000 комплекта временни облекла и маски за полицията и за районната здравна инспекция. Имаме близо 200 000. В момента военна полиция си изпълнява задълженията. Ако минете и видите обектите, които тя охранява на министерството на отбраната, ще видите, че те са с маски и т.н., но полицията в България е много по-голяма и при тази ситуация този резерв защо да го пазим. Този резерв е за подобни ситуации. Ако се наложи ще освободим всички 200 000 временни облекла, но се надявам да не се наложи“ каза вицепремиерът. „Има ли някакъв друг резерв, който би се наложило да бъде освободен? Не искам да бъда лош пророк и не искам това, което Владислав Горанов много добре употреби като фраза – да няма морален хазарт с поведение, пускане на хипотези, предположения и т.н.“ попита Беновска. Каракачанов отговори, че всеки може да си развива хипотези, но въпросът е, когато през интернет пространството и форуми се лансират откровени лъжи като тази, че армията ще блокира София. „Това, ще го кажа на военен език, по време на война се нарича саботаж. Бихме могли да го наречем и с по-културния термин – мародерство, но и за двете се полага сериозно наказание. Не може, когато държавата ти е стресирана и гражданите не знаят какво да правят, ти да се опитваш допълнително да нагнетяваш изкуствено напрежението. Нещо, което го няма! Ако се наложи – щабът ще каже – налага се да се затвори еди-кой си район, да се направят пропускателни пунктове“ подчерта Каракачанов.
„Вие като вицепремиер и коалиционен партньор на ГЕРБ – можете ли отговорно да кажете, че… няма да цитирам, но се пускат по повод хипотезите, че се нарушават гражданските права на хората, преустройвали сватби, погребения и други и може би би била застрашена и свободата на словото?“ попита Беновска. Каракачанов окачестви тези твърдения като глупости. „Ние се намираме в една ситуация, в която обществото трябва да осъзнае едно, че ако ние всички като граждани на това общество, като нация, ще го кажа като човек националист, ако не сме единни да преодолеем тази криза, няма да я преодолеем, защото българската нация в своята история е преодолявала много по-големи изпитания. Давала е стотици хиляди пъти по-големи жертви, но е преодолявала тези изпитания в историята си като войни и погроми след войните, икономически кризи, ако щете дори масови епидемии. Когато е имала обща кауза, общ път и е вървяла заедно напред. Това съм апелирал 20 години, 30 години вече се занимавам с обществена дейност. Ние като нация трябва да сме заедно, един с друг“ подчерта вицепремиерът и по повод шега на Беновска за неговите години сподели, че няма да си празнува рождения ден на 29 март, защото това е част от примера, който трябва да се даде и не може мерките да се отнасят за едни, а за министрите да не се отнасят. „Когато ние като нация, имаме кауза и разсъждаваме по следния начин няма как, както ни учеха тези гуру-та либерално соросоидни същества последните 30 години – всеки сам да се оправя, държавата не е важна, можем и без държава… какво излиза? Аз винаги съм казвал обратното – държавата е най-висшата форма на организираност на една нация. Сега всички казват „къде е държавата?“. Ето, една криза показа правилността на тезата, че без държава не може, че тази утопия, че всеки трябва да живее сам за себе си като вълк спрямо останалите, че не го интересува дали съседът му, братовчед му, приятелят му, сънародникът му е жив и здрав, а се интересува само от собствените си удоволствия и забогатяване – няма как да успеем като нация, така че в тази лоша ситуация, може би, има и едно положително нещо – че ще осъзнаем най-накрая това, което 30 години се опитват да ни накарат да забравим – затова, че ние като нация трябва да бъдем единни и да си помагаме един на друг, а не всеки да мисли само за себе си, да е егоист, да мисли само за собственото си щастие и удоволствие – без да се интересува дали другият умира в калта“ подчерта Каракачанов.
„Ще Ви помоля да напомним един символ. Ние и друг път сме говорили с Вас за това. България няма пленено нито едно бойно знаме в цялата си история“ припомни Беновска. Каракачанов потвърди и каза, че във Военноисторическия музеи са пленените знамена на велики сили, които и днес са големи и силни държави. „Тези хора, които са печелили тези велики български победи, те са българи, събрани и влезли в армията. Тези българи тогава са знаели какво искат и защо са готови да умират. Ако ти не си готов да се жертваш за човека до теб, за сънародника си, ти самият не си човек“ подчерта вицепремиерът. „Вие сте и патриот, казахте преди малко, че сте и националист, но аз ценя повече патриотизма Ви. Вярвате ли наистина, че ние българите можем да си стиснем ръцете, да си допрем раменете, да станем един общ силен мозък, сърцата ни да имат общ ритъм, наистина да избегнем недоразуменията. Днес гледах президента Радев, пуснахме го и в коментара и министър-председателя Борисов – Радев е по-въздържан, но все пак не пропусна да отбележи, че е имало противоречия. Трябва ли да се свалят оръжията?“ попита Беновска. Каракачанов отговори, че можем да бъдем различни по политическо убеждения, като сексуални предпочитания, като футболни принадлежности, но като българи сме едно и ако това не се направи след 50-100 години, българите отново ще правим революционни комитети, за да се борим отново за освобождението на страната. „Вижте на границата, 3 000 000 са само в Турция, че и повече. Те чакат и не само те. Тогава, може би, ще се сетим за приказката със снопа пръчки и затова не е необходимо да изпием Черно море, за да разберем, че е солено, да изядем и тоягите и торбата сола, и третото нещо, което е според оня виц, за да разберем, че така не може. В такива моменти нацията или се събужда, или умира. Не може в една такава криза ти да отидеш да обереш мазето на пенсионера и да го оставиш гладен, не може като видиш някой в нужда да не му подадеш ръка, не може в тази ситуация да не се сплотиш“ подчерта вицепремиерът.
„Може ли да Ви питам нещо лично? Онзи ден паднах без да искам по неравен път, дотича един мъж и каза „Добре ли сте?“. Беше ми малко трудно да стана и неволно протегнах ръка, помислих, че той ще ми подаде ръка да ме изправи, но той се отдръпна. Не, че е някакво тежко падане, но символ…“ сподели Беновска. Каракачанов каза, че поне е направил първата крачка и може би следващия път ще е втората. „Сега е моментът да осъзнаем едно – от нас зависи нашата съдба. Тя не зависи нито от Брюксел, нали виждате … нещо в момента Брюксел, Москва, Вашингтон, Пекин да ни помагат – не. В тази криза ние сме сами и французите са сами, и испанците са сами, и италианците са сами. От нашите усилия, от нашите институции зависи какво ще стане с нас. Ще го преодолеем убеден съм и ще Ви кажа защо – българинът е дошъл тук преди 1400 години не като бежанец от Афганистан. Българинът тук е дошъл със семействата си, на тази земя като войн. Българинът в своето битие, в своя ген е войн и боец. 45 години по времето на комунизма се опитваха това да го замазват и да го заглаждат в името на пролетарския интернационализъм и световната пролетарска революция. Последните 30 години ни убеждаваха, че отечеството няма значение, всички сме граждани на света. На кой свят? На този, който си затвори границите ли сме граждани? Ние сме граждани и можем да бъдем сигурни само в едни граници – границите на нашата родина и затова нашата цел и нашата амбиция трябва да бъде да си изградим родината такава, каквато я искаме, а не да си мечтаем как ще бъдем граждани на света“ подчерта Каракачанов.
Циганите, заразите и неграмотността; Разсрочване на задълженията на българите
„Да Ви попитам за циганите. „Любима тема“. Скоро четох, че те, които не си мият ръцете по цели месеци, може би, или други срокове… слушах и Владислав Горанов, че няма да има данъчна амнистия, няма да има разсрочване на задължения за битово потребление, няма да има милост за малкия човек, който може и да остане без работа, може ипотечният му кредит да стане проблемен. Той не го каза така, но аз питам – ще има ли милост за малкия човек? Как ще оживеем ние живите, ако не можем да си плащаме тока, парното, водата, ако ни уволнят, ако сме в неплатен отпуск, за да си гледаме децата и родителите?“ попита Беновска. „Виждаме, че отново съм прав – там, където има подобни гета и центрове на неграмотност, и липса на хигиена, ще има проблем“ каза Каракачанов, но Беновска го попита не ги ли обследват, защото до момента по тези места няма идентифициран заразен. Вицепремиерът заяви, че не може всеки гражданин да бъде обследван, но има случай – завърналият се от Италия, който събрал на празненство фамилията. „Безпросветността, липсата на хигиена и липсата на елементарна култура и грамотност – там е големият проблем. Тези гета, може би, са потенциална бомба, затова не трябваше да ги има отдавна. Само че нали сме либерали, демократи, ще ни се разсърди еди-коя си комисарка, ще ни се разсърди еди-кой си евродепутат от крайно левите или зелените. Тази криза ще обърне Европа. Ще обърне и мисленото на хората в България“ каза Каракачанов.
Вицепремиерът заяви, че в събота по разпореждане на министър-председателя е направена работна група – министърът на икономиката Караниколов, министърът на финансите Горанов и представители на парламентарните партии, които да обобщят предложенията точно за тези въпроси. „В такава криза ще пострадат всички. Само че за много богатите, за големите корпорации, фирми и т.н., особено с международно участие – загубите, колкото и да са големи, няма да са фатални. Най-тежко ще изпитат кризата – дребният и средният бизнес – хората, които сега ще трябва да си затворят малкото ресторантче, макар и временно“ коментира вицепремиерът. Той подчерта, че трябва да се помисли за разсрочване на плащанията към банките, защото не може човек да е в неплатен отпуск, да не получава пари и да не може да си плати вноските, заради което да започне прибиране на имущество, което ще бъде „мародерство“ срещу хората. „Това трябва да се направи и може да се направи с решение на народното събрание и то става закон, и няма частни, няма държавни, няма банката на Ватикана“ каза още Каракачанов. Относно електропотреблението вицепремиерът заяви, че плащането може да бъде разсрочено с отново с решение на народното събрание, както и всичко останало. „Ето, за това нещо Владислав Горанов каза да няма морален хазарт, да няма злоупотреба“ подчерта Беновска. „Затова казвам, че не трябва да се говори много, а да излязат всичките политически формации в парламента, които са парламентарно представени, в рамките на няколко дни, сряда, максимум четвъртък, трябва да са взели умните си решения, но е редно и нормално хората, които ще бъдат освободени, макар и временно… Вие чухте, че Горанов предложи много разумни мерки – да не се освобождават, а през социалната система фирмите да се осигуряват с тези средства“ коментира Каракачанов. „Може да се разсрочи, никой не казва да се опрости в тези, надявам се, да не са повече от 2 месеца“ каза още вицепремиерът. „Вие ще излезете ли от ВМРО с една ясна позиция?“ попита Беновска. Каракачанов заяви, че имат ясна позиция, но смята, че в такава ситуация не е време човек да се прави на много умен и на най-добър от всички. „Кой е Вашият представител в тази работна група?“ попита водещата, а Каракачанов отговори, че Искрен Веселинов ще представлява ВМРО. „Всички тези неща ще ги предложим в тази работна група. Там ще ги отстояваме“ подчерта Каракачанов.
Спазване на мерките и преодоляване на заразата; Генерал Мутафчийски
„Сплотява ли се коалицията, или се сплотява нацията, или как го разглеждате?“ попита водещата. „Нацията трябва да се сплоти, а коалицията виждате, че в тази ситуация не коментира други въпроси, освен този, който е на дневен ред, а дневният ред и основният въпрос е преодоляването на тази зараза – коронавирус. То може да стане, ако хората има съзнанието и както каза и моят колега Маринов – ако хората осъзнаят ясно, че мерките, които държавата предлага, те не са мерки ей, така, от куртоазия и да се правим на интересни. Това са мерки, които са част от обобщения опит на други държави, който са по-напред с този проблем като Китай – разреждане на социални събирания, изолиране от външни контакти, доколкото можеш, за да може да ограничиш интензивността на разпространение на заразата“ коментира вицепремиерът.
„Г-н вицепремиер, не се преструвам. Стана ми страшно мъчно и за онова, за което Вие говорите – за това, че моралът трябва да се промени. Откъде накъде ще излизат хейтове за генерал Мутафчийски, че виждате ли той едва ли не сте го готвили за бъдещия президент. Гордеете ли се Вие с него? Срамувате ли се, че се явява с униформа? Какво е това? Това общество кога ще миряса?“ попита Беновска. Каракачанов коментира, че трябва да се промени начинът на мислене, а подобни ситуации го променят и тези, които се „гаврят“, ще станат все по-малко, докато натискът на общественото мнение ги „смачка“. „Генерал Мутафчийски преди две години и половина е моят избор за шеф на ВМА. Аз съм го произвеждал бригаден генерал и генерал-майор, защото е изключително организиран човек, изключителен професионалист и компетентен. Още първата година, откакто стана началник на ВМА, стопи всичките ѝ задължения и я изкара на печалба. На такъв човек не мога да му нямам доверие, аз го казах и на министерски съвет. Гласувам пълно доверие на мерките, които той предлага и заставам зад него. Той е водещият. Ние сме го сложили на пангара, както се казва, да оглави този щаб и е редно да имаме доверие на неговия професионализъм, а екипът, с който той работи – също е професионален. Виждате в тежки моменти България винаги е вадена от калта и победите, с които се гордеем, знамената, за които говорихме, са ги печелили българските генерали. Нека да оставим един български генерал да си свърши работата. Тея хейтове и това гавраджийство, което е чиста помиярщина за мен, то самото общество ще го осъди и ще го остракира“ коментира Каракачанов.
„Нося Ви една книга. Ще видите в тази книга – това е един кратък период от историята на България – че българският народ е имал много по-тежки моменти. Имал е моменти, в които е преживял много по-големи страхове и отчаяния и след междусъюзническата, и след първата световна война, но винаги е имало такива хора – водачи и лидери – в онази историческа епоха това е бил Тодор Александров, които са връщали вярата на нацията, сплотявали са я и са я повеждали към нови победи“ каза Каракачанов. „Дано да успеете и Вие!“ пожела Беновска.
Така завърши разговорът между Красимир Каракачанов и Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“ на 15 март 2020 година.
Be the first to leave a review.