ПЕТРИЧ РАЗПАЛИ ЕДНА БОЛНА ЦЪРКОВНА ТЕМА
Войните на калимавките
Свещеник, осветил къщата на Ванга, разбуни духовете в Петрич. Неврокопският митрополит Серафим набелязва отец Ангел Кочев още през 2014 г. Пет години по-късно успява да го премахне от местното архиерейство и да вдигне града на бунт, който въстава срещу решението му. Но това съвсем не е първият случай на митрополит, разгневил вярващи.
През 2017 г. пловдивският духовник Николай си навлече гнева на паството заради отец Тодор от Рибната църква в Асеновград. След 44 г. служба в храма, известен с рибките в аязмото, които изпълняват желания, той сам подаде оставка, но синът му разкри, че е бил подложен на натиск. Митрополит Николай го тормозел, защото му противоречал. Свещеникът твърди, че от митрополията искат да го отстранят, и затова в нея са назначени още двама попове. Мотивът бил, че отец Тодор щял да бъде зает с обществени дела, тъй като е обявен за почетен гражданин на Асеновград. Заради голямото обществено недоволство свещеникът не е напълно отлъчен от църквата. Няколко дни по-късно той бе върнат, но не в храма „Св. Богородица Благовещение“, а в в църквата „Св. Иван Рилски“, която също се намира в Асеновград.
Същата година мъже псуват като хамали, жени крещят разгневени в Сапарева баня срещу архиерейския наместник на Дупнишка духовна околия отец Георги Паликарски. Повод за нападките е решението му да пенсионира отец Георги Марков от храма в Паничище. Според прокудения духовник архиерейският наместник му поискал подкуп от 1000 лв. След като не го получил, издал заповед за неговото пенсиониране. Самият отец Георги Паликарски отрича обвиненията и остава категоричен в решението си въпреки протестите на миряните.
През 2014 г. свиленградският свещеник Януарий е уволнен от храма „Свети Йоан Рилски Чудотворец“. Отецът е освободен със заповед на Старозагорския митрополит Галактион.
„В същото време получих и пълно запрещение да служа в цялата Старозагорска епархия“, пояснява уволненият поп.
Той заявява, че не му е известна причината за освобождаването му. В духовните среди са на мнение, че това решение не е взето от владиката, тъй като е известно, че здpaвocлoвнoтo мy cъcтoяниe по това време e влошено. Членове на цъpкoвнoтo нacтoятeлcтвo на храма изразяват опасения, че по-скоро целта била разчистване на пътища. След масовото недоволство и подписката с над 1500 подписа отец Януарий е реабилитиран.
Миналата година в Пещера тръгна друга подписка срещу изненадващото пенсиониране на отец Иван Каменаров, който служи в храм „Света Богородица“ в родопското градче. Според хората рано сутринта църквата, в която служил отец Иван, била запечатана и божият служител не могъл да си вземе дори личните вещи. На негово място е назначен отец Георги Глухчев, който според проучване в Търговския регистър се оказва и собственик на погребална агенция. Опитите на вярващите да върнат любимия си свещеник удрят на камък.
Един от най-емблематичните случаи е този на отец Дионисий от храма „Св. Александър Невски“ в столицата. На Великден той си позволи да поръча заря за празника, заради което получи остра критика от Светия синод и от миряните. Председателят на храма бе обвинен, че нарушава каноните на църквата, и остана без расо.
През 2014 г. духовните среди са разтресени и от грозен гей скандал. Отец Августин, използвал прякора „баба Гуси“, и архимандрит Пахомий бяха разкрити от порноклипче в Троянския манастир. Сексоргиите не са приоритет само на тази обител. Похотливи монаси са разобличени и в Рилския манастир. Свещениците се напиват до безпаметност, после се отдават на хомоласки без никакъв свян. Всички са отстранени от богослужения.
ПАОЛО КОРТЕЗИ ЕДВА НЕ БЕ ИЗГОРЕН НА КЛАДА
Католическият свещеник Паоло Кортези едва не бе изгорен на клада в Белене. През март 2017 г. духовникът приюти семейство Албахри – бежанци от Сирия, получили статут и документи за легален престой у нас.
Но си навлече гнева на местни националисти и след серия протести, заплахи и дори палеж на храма семейството напусна Белене. Малко след тях заради заплахи за живота си и отецът бе принуден да се върне в Италия. Събра се петиция в негова подкрепа и няколко месеца по-късно той се върна да служи отново в града. По това време бе отличен и с наградата „Човек на годината“ за принос към правата на човека.
ГОНЯТ ПОП ОТ УЧИЛИЩЕ
Директор изгони свещеник от варненско училище.
По предварителната уговорка отец Ясен от местния храм „Св. цар Борис“ трябва да отслужи водосвет на 15 септември 2007 г. Въпреки уговорката директорът Метин Низам гони позорно духовника с обяснението, че в училището има мюсюлмани, които могат да се обидят. Пред погледа на учениците и гостите, сред които общински съветници, Низам посочил вратата на православния свещеник. По-късно се появява информация, че за въпросния директор са постъпвали множество оплаквания, според които в училището се говори основно на цигански и турски, а децата са освобождавани от час, за да посещават джамия.
Ваня Георгиева
Вестник “ Топ Преса „
Be the first to leave a review.