ГОЛЯМ ЦАРЕВ ВРЪХ И АЛИПУТУС – ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНИ ВЪРХОВЕ В СЛАВЯНКА
Внушителният и широко заоблен Голям Царев връх (2185 м.) е трети по височина в Славянка планина. От него се разкрива незаменима, величествена панорама към всички посоки.
Буди интерес името на върха, още повече, че на една сравнително неголяма площ от планината в района на Голям Царев връх се намират пет близки една до друга местности, чиито наименования произлизат от думата ‘’цар’’- Голям Царев връх, Малък Царев връх, Царева присойка, Цареви падини и Царския път. Такова изобилие от ‘’царски’’имена едва ли има в друга българска планина – може би с изключение на Рила. Споменатият Царски път идва от село Каракьой /сега Катафито в гръцка територия/ – в землището му е сред най-популярните стари пътища – изкачва се на главното било на Славянка южно от местността Царева присойка и се спуска към местността Ливада, а оттам към с. Голешово.
Кой ли български цар с войските си или сам, по кое време е преминал или често преминавал из тези места и е оставил следа в топонимията на планината? Трудно е да се отговори, нека това установят историците. . . Възможно е обаче и това да стане в бъдеще при едни по-задълбочени теренни и архивни проучвания.
Местен краевед споделя, че величието и импозантността на Голям Царев връх, открояващ се най-ярко сред останалите върхове, макар и трети по височина, показва природното могъщество, своеобразната царствена внушителност и това е причина да бъде наричан така. Върхът сякаш царства над останалите.
На около 25 минути пеша от Голям Царев връх, на граничната бразда, на самата 102-ра гранична пирамида, съседите гърци са фиксирали на неината южна стена връх с име Алипутус. Това отбелязване на върха стана преди около 25-30 години.
Със своите 2172 м. надморска височина той е на 4-то място по височина в планината.
Всеки би помислил, че това име (Алипутус) съвпада, покрива се със старото име на планината – Алиботуш. Но не е така. Докато първата част от името/’’Али’’ означава и при двете наименования лицето Али, за което има много легенди и то е дало старото име на планината, то втората част на името на върха /’’путус’’/, няма никаква връзка с втората част на думата Алиботуш, в случая ‘’ботуш’’. Пък и в гръцкия език няма дума ‘’путус’’или близка до нея. Следователно е необходимо да се разтълкува какво означава думата ‘’путус’’. Тя всъщност произлиза от арабско-турската дума ‘’путу’’и означава ‘’култ’’, ’’идол’’, ’’кумир’’. Т. е. чрез втората част на думата се изразява поклонение, извънредно уважение към лицето Али, обожествяване на това човешко същество, боготворене на същото и безпрекословна готовност да му се служи и да му се покланя. А близката до нея арабско-турска дума ‘’пути’’означава идолопоклонник.
Последната буква ‘’с’’от името на върха е прибавена, за да придобие думата гръцко звучене.
Върхът се намира в землището на гръцкото село Катафито, което през 19-ти век до 1913 г. е чисто българско село на име Каракьой. След войните 1912-1918 г. българите са принудени да напуснат родното си село, тъй като то остава в гръцка територия. Гръцкото правителство заселва тук преселници от Мала Азия (Турция).
Те са потомци на отдавна заселили се гърци в Мала Азия, говорят турски и се допуска, че именно те дават името на вр. Алипутус. Издигат в култ Али, прибавят звукът ‘’с’’на края на думата, за да звучи тя на гръцки.
Според една от легендите обаче този Али всъщност е българския хайдутин Илия, наричан от османлиите Али Страшника, безстрашен народен закрилник, извършил много добрини на местното население и затова обикновените хора го боготворят, обичат и величаят разнасят името му от село на село.
Най-удобен изходен пункт за Голям Царев връх и вр. Алипутус е хижа Славянка, разположена над с. Парил. До Голям Царев връх се стига за около 3 часа и 30 минути, а до вр. Алипутус за около 4 часа.
От с. Катафито в гръцка територия се достига вр. Алипутус за около 2 часа и 30 минути, а до Голям Царев връх за около 3 часа.
Атанас Панчелиев
Вестник “ Градът „
Be the first to leave a review.