Ивайло Калфин: България може и трябва да си върне ролята на регионален лидер

„Съзнавам каква отговорност е да бъдеш държавен глава на България и участвам в тези избори, за да спечеля. За мен президентската институция има ясно изразени, конкретни функции. Сигурно Плевнелиев ще каже, че част от нещата не са в неговите правомощия, че са от компетенциите на Министерския съвет или от други ведомства. Само че, има една разлика и тя е, че държавният глава в България се избира от много хора и то пряко. Последният ни президент бе избран с над милион и седемстотин хиляди гласа. Това са толкова много хора, които отиват до урната, пускат бюлетината за своя избраник и очакват той да работи по начина, по който си представят. Тези хора не отиват, за да назначат просто някого на работа – така че „Президент“ не е просто работа. Той е избран от огромен брой хора и е длъжен да им върне доверието , което са му гласували. Затова, за мен, президентът не може да показва конституцията и да казва: „това ми е в правомощията, това не ми е в правомощията – не ме търсете“. Да, наистина той не може да носи всички отговорности, но не може и да бяга от важните за държавата и гражданите въпроси“. Това заяви по време на среща с жители на Русе кандидатът за държавен глава на коалиция „КАЛФИН-ПРЕЗИДЕНТ“ Ивайло Калфин.
„Мисля да променя няколко неща, които сега президентската институция не изпълва със съдържание. На първо място, това е външната ни политика, защото в момента ние изчезнахме от региона, от Балканите и от черноморския регион като фактор. Решихме, че слънцето изгрява от Вашингтон и залязва в Брюксел. Затова, първо бих върнал България на мястото, което заслужава като регионален лидер. Нещо, което през 2007 година, когато ни приеха в ЕС, ни признаха и от САЩ и от ЕК. Затова пак казвам: една от първите задачи на новия президент е да върне международния авторитет на България. Защо България, например, да не поеме инициативата за сътрудничество между всички държави в Черноморския регион? Защо да не направи това, което правят някои централно европейски страни, като тези от Вишеградската четворка и да започне да поставя ясно и точно своите въпроси? Ние сме пет държави членки на ЕС от балканите – може ли да направим нещо като „B5“, например. България, Гърция, Румъния, Хърватска, Словения … Имаме много общи проблеми за решаване и сме заедно в ЕС“.
Според Калфин, държавният глава има всички необходими инструменти, за да поставя на дневен ред и важните вътрешно-политически проблеми за държавата. „Наистина, по отношение на вътрешната политика, президентът има малко правомощия. Той не взема решения, които са от правомощията на изпълнителната власт, но има теми, които за мен са много важни. Тези теми се казват: демография, доходи и образование. Ще попитате защо Президента? Защото и трите теми изискват работа на различни институции и на различни равнища във властта. Те са свързани с икономиката, регионалната политика, здравеопазването и др. По тези теми работи местната власт, централната власт и законодателната власт. Всички те трябва да работят в една посока. Има нужда от двигател и аз не си представям друга институция в тази роля, освен президентската“, посочи той.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search