Иван Биларев, собственик на Uva Nestum Wine & SPA: ЮгозападаПроектът Uva Nestum ни струваше 14 години труд, много усилия и вяра
Радостина ПОПОВА
Иван Биларев е роден на 31 декември 1960 г. Завършва Висшия селскостопански институт в Пловдив. От 1984 г. до 1987 г. е технолог, ръководител в АПК „Неврокоп“ – Гоце Делчев, а от 1988 до 1995 г. е зам.-председател на съвета на директорите и зам.-директор по производствените и търговските въпроси в „Гоце Делчев-БТ“. Председател е на съвета на директорите на „Благоевград-БТ“ в периода 1995-1996 г.
До 1997 г. е член на управителния съвет на „Булгартабак холдинг“ и ръководител на направление „Тютюни“. В края на ноември 2008 г. става изпълнителен директор на „Булгартабак холдинг“. В момента Иван Биларев е в съвета на директорите на „Табак маркет“, като е бил и изпълнителен директор на предприятието.
– Г-н Биларев, хотелският комплекс Uva Nestum Wine & SPA предлага възможности за винен и СПА туризъм, съчетани в ефектна архитектурна композиция. Бихте ли разказали повече за концепцията на проекта? Каква е визията ви за бъдещото му развитие?
– Основната идея, около която се изгради целият комплекс, е виното. Искахме да съчетаем натуралното производство на вино, собственото ни стопанство и модерните технологии в СПА сектора. Регионът на Гоце Делчев е с много чиста природа. Тук никога не е имало производство, което да я замърсява. Това ни вдъхнови да използваме тази даденост и да я утвърдим.
Бъдещото развитие на комплекса го свързваме и с развитието на целия Благоевградски район като туристическа дестинация. Искаме да развием винения туризъм, не само с избите в България, но и тези в съседна Гърция, които са много близо до нас.
Освен хотела, който завършихме неотдавна, изградихме поетапно останалите модули в продължение на 14 години. Започнахме със складовете, които ни бяха нужни за производството, после лозята, през 2009 завършихме избата, на следващата година ресторанта към нея и спортния център. Преди две години довършихме парка пред хотела и сега вече и самия хотел със СПА центъра.
– Архитектурата на Uva Nestum Wine&SPA черпи вдъхновение и се допълва от природата. Смятате ли, че инвестицията в зелена среда придобива все по-съществено значение за качеството на ваканционните проекти?
– Самото понятие зелена среда вече говори за качество. В последните 10-15 години се изградиха цели градове за туризъм. Това обаче вече не устройва човека, който живее в динамична среда и в голям град.
Хората все повече искат да бъдат в контакт с природата. Съчетанието й с иновации и качествено обслужване, натурална храна и вино ще намира все по-голямо значение за развитието на туризма. Ние вярваме, че това е устойчивият модел и бъдещето.
– В комплекса са внедрени иновативни енергоефективни технологии в духа на устойчивото строителство. Какви са вашите очаквания за ползите от подобна инвестиция?
– С подобен устойчив подход на изграждане на комплекса ползите са в бъдещето. Ние подходихме с увереност в това отношение по две основни причини:
– Създаване на зелена среда, за което вече говорихме
– Намаляване на енергийните разходи по време на експлоатация.
Ако се съсредоточим само върху втората причина, то е, че никой не знае какви ще бъдат цените на енергоносителите в бъдеще. Изградихме няколко алтернативи на отопление и вентилация, за да бъдем гъвкави. Използването на зелени енергии ни носи предимство по отношение на намаляването на режийните разходи.
Стъклената фасада е с много нисък коефициент на топлопреминаване, дограмата и стъклопакетите за жилищната част също. Останалата част от фасадата е вентилирана. Така че имаме пълно основание да заявим, че сме построили сграда с висока енергийна ефективност.
– За вас като инвеститор, кое беше най-голямото предизвикателство при реализацията на проекта?
– Дали ще го завърша във вида, в който го виждате. Имайте предвид, че цялостният проект на комплекса се изграждаше в продължение на 14 години. В началото това бе една мечта за мен и семейството ми. Усилията и вярата, че ще стане, бе основното, което ни движеше.
Затова създадохме и собствена строителна компания, за да можем по-стриктно да контролираме качеството на извършваните строителни работи. Тук всичко е подчинено на качеството. Без това няма успех. Затова и като ме питат за стойността на инвестицията, казвам, че ни струваше 14 години труд, много, много усилия и вяра.
gradat.bg
Be the first to leave a review.