Защото, туристическите дестинации не се представят вече в брошурки, евтини рекламни филмчета и клипчета. Днес светът е в интернет. България обаче я няма там.

Курортите в България могат да се възродят….стига да има политика!

България е многовариантна дестинация. Въпросът е да измислим как да се представим на световния пазар

България, с красивото си крайбрежие, живописни планини и очарователни културни дестинации, предлага изобилие от възможности за почивка целогодишно. Независимо дали търсите слънце, пясък и море или зима и приключения сред природата, България  може да предложи природа  и курорти, които по нищо не отстъпват на по- известните  европейски курорти.  Е, може би само по цени и политика.

Туризмът в България през последните години се развиваше възходящо. Към настоящия момент той представлява около 14-15% от БВП, а през активния туристически сезон осигурява приблизително 450 000 работни места. След пет години ръст за първи път тази година има спад на оборота в туризма. За съжаление прогнозите сочат, че следващата година също се очаква такава тенденция.

Същевременно България разполага със значителни по обем и качество туристически ресурси, които все още не се използват пълноценно. Тяхното оползотворяване би спомогнало страната ни да се превърне в целогодишна туристическа дестинация, с развит културен, балнео, СПА и уелнес туризъм, селски, екологичен, туризъм по р. Дунав и др.

Средствата за реклама и политика обаче, които се отделят в момента от държавния бюджет са недостатъчни. Това става очевадно, когато ги съпоставим с бюджетите на нашите преки конкуренти. Има различни предложения от страна на туристическата индустрия, какъв да бъде неговия размер, на базата на какви показатели той да бъде формиран и какво да бъде рекламирано.

Всички помним нескопосаните, но крайно скъпи опити за създаването на лого на българския туристически продукт и фиаското, което то впоследствие направи. За нещото приличащо на нищо, някой взе едни пари и толкова. Това повече не трябва да се случва и точно тук му е мястото да се спомене, че в България трябва да се ситуира един експертен медиен съвет към министерство на туризма, съставено от доказани специалисти в рекламата, PR и журналистиката, които чрез своя експертен капацитет да не допускат подобни бъдещи гафове. Време е вече да решим какво искаме да покажем на света – плаж, море, планини, слънце и гори или другата част от нас – бит, култура и душевност. България е многовариантна дестинация. Въпросът е да се  измисли, как да се представим на световния пазар. Защото, туристическите дестинации не се представят вече в брошурки, евтини рекламни филмчета и клипчета. Днес светът е в интернет. България обаче я няма там. Държавата не притежава електронната медийна платформа, която да говори на езика на туриста. Ние не търсим туриста, не го забавляваме, не му подсказваме какво да направи, къде да отиде и какво да види. Не му предлагаме алтернативи. Вкарали сме го в рамката – море, алкохол, ски.

За България в световната мрежа може да се открие много информация, но едва около 2-3 процента тя може да бъде полезна на чуждестранния турист. Въпреки това и  на фона на кризата в Европа, все повече стават чуждестранните туристи, които всяка година избират страната ни за своята ваканция. Но как да ги накараме да се върнат отново, какво предлагаме в иначе световно признатите ни курорти?

България е в топ 5 на най-добрите ски дестинации в Европа!

Вестник  dailystar  нарежда на българските ски курорти сред първите пет в Европа. Останалите страни в престижната класация са безспорните европейски лидери Австрия, Франция, Италия и Швейцария.

Разбира се, за много европейци, карането на ски се свързва с Алпите. Това е мястото където се връщат отново и отново. Франция, Швейцария, Австрия и Италия са домът на най-известните ски курорти в Европа, но цените там са високи – и продължават да се повишават.

За това не е изненадващо, че скиорите се отказват от обичайните курорти и търсят по-добра стойност в Източна Европа. Според английското издание БЪЛГАРИЯ е чудесна възможност за тези, които искат да изживеят бюджетна ски ваканция, като се посочва, че в  България има три основни ски курорта, Пампорово, Боровец,  Банско  както и няколко по-малки.

Именно в Банско, в най- признатият ни курорт,  изобщо напоследък не се повдига на висок глас един проблем, от който страда целия курорт, проблемът с  втора кабинкова линия. Защото именно  големите опашки пред единствения кабинков лифт, удрят по имиджа и на  Община Банско, и на България.

А иначе е в топ 5!

Всеки бизнес е важен и би имал право да настоява за преференции. Не те ще оправят състоянието на туризма, а ясните правила и цялостната подредба. От бранша показаха, че могат да се справят и ако искат подкрепа от държавата, тя не е за някакви отстъпки, а за по-енергични действия за облагородяване на пейзажа, образно казано, и за ударна национална реклама на България като дестинация.

 Кризата в Европа е възможно да разработи до дупка Българските курорти, втори лифт в Банско, калпавата инфраструктура във Велинград и пр. са проблеми, които могат да се възродят и поправят, стига да има подходяща политика!

 Така че нека не се ограничаваме, а да разработваме всичките си дадености.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search