Марияна Беличовска: Човек трябва да се храни с всички сетива
Силвия СТОЯНОВА
Не мога да устоя на аромата на прясно изпечен хляб. Към него, макар и индиректно, ме върна Марияна Беличовска. Всичко започна със снимка на изумителен, домашно приготвен самун. Видът му веднага отключи позабравени спомени и върна усещането за топлина и уют. Оказа се, че с него Марияна печели конкурс за производство на органичен хляб на най-известната пекарна в Белгия – „Le Pain Quotidien“. Тя очарова журито със своята авторска рецепта – квас, червено вино, пармезан, зехтин, орехи, бадеми, мащерка и розмарин. Нейното творение влезе във всички „хлебарници“ от веригата.
Марияна кръщава хляба си „Неврокоп“, по името на своя роден град – Гоце Делчев. Там преминава детство й. По-късно живее в София. В началото на 2009 г. съпругът й започва работа в голяма европейска агенция в Брюксел и семейството го последва.
Завършила е „Информационни технологии“ в КБИТ – София. Предстои й пътуване до Ню Йорк, САЩ, където също ще има възможност да представи своя хляб и да научи някои тънкости на занаята. Но „Неврокоп“ далеч не е единственият, който е сътворила. Кулинарните й експерименти в тази насока включват какво ли не – сладки картофи, сирена, подправки… И всеки хляб, излязъл от нейните ръце, е наслада за сетивата.
„Обичам хармонията във всяко едно отношение и във всеки нюанс на живота. Обичам да контактувам с интересни и позитивни хора, обичам да подарявам, да пея, да правя хляб… Мечтая за безброй много различни неща…“, споделя Марияна Беличовска.
– Казват, че коренът на всичко е в детството. Вашето какво беше?
– Да, оттам идва всичко – емоциите, светоусещането, любовта. Всичко, което изгражда личността. Моето детство беше прекрасно, безгрижно и изпълнено с безброй весели мигове. Бях заобиколена от любовта на най-близките ми хора и имах усещането за пълно щастие.
– Как решихте да се занимавате с направата на хляб, какво Ви провокира?
– От много години правя домашен хляб и винаги съм обичала да експериментирам в кухнята. Създадох си собствени рецепти, защото трудно мога да се побера в някаква рамка и защото винаги имам по-добра идея. Преди около година реших твърдо да променя начина на хранене на цялото семейство осъзнавайки, че ключът към това е единствено и само в ръцете ми. Постепенно започнах да чета различни статии, базирани на научни изследвания, в които се описва вредата от използването на мая и така се роди стремежът ми да започна да правя хляб с квас.
– Спомняте ли си първия опит? Успешен ли беше?
– Не си спомням да съм имала неуспешен опит… Нещата винаги се получават добре, стига нещо около мен да не ме разсейва. Тогава е възможно да забравя да добавя някоя съставка. Но и тогава се раждат нови и интересни комбинации. Например когато замесвах хляба за първото си участие в конкурса, бях приготвила друга комбинация от брашна, но по грешка взех друг пакет…
– Каква е перфектната комбинация и тайната съставка, без която никой хляб не би бил не само вкусен, но и полезен?
– Перфектната комбинация е балансът между всички съставки. Ако той е спазен, няма начин да не се получи добър резултат. Ако един се извисява над всички останали, има опасност да се наруши хармонията на вкуса.
За да е полезен един хляб, трябва да се спазят няколко изисквания. Първо, трябва да имаме истински домашен квас, създаден изцяло от висококачествено брашно. Второ, търпение за да го отглеждаме и трето, любов, за да се грижим за него.
Тайната съставка на магията е емоцията, с която работим и която влагаме в хляба. Тя е огледало на вкуса и на качествата му след това.
– Кои са най-големите заблуди свързани с хляба, според Вас? Много хора се притесняват да го похапват, за да не напълнеят. Какво бихте ги посъветвала?
– За мен най-голямата заблуда е твърдението, че хлябът с мая е безвреден. Абсолютно съм убедена, че не е така и ми се иска повече хора да го знаят. Напоследък все повече хора страдат от глутенова непоносимост, а маята е един от виновниците за това. Тя развива глутена в тестото и така той свободно се усвоява от човека. Квасът работи на друг принцип. Неговите микроорганизми разграждат протеина глутен по време на дългата ферментация на съставните му части – аминокиселини и така се получава безвреден за човешкия организъм продукт, който освен всичко му носи и много други ползи.
Ако хората изберат да се хранят с квасен хляб, а той е изработен с гарантирано истински продукти, няма от какво да се страхуват. От този хляб не се пълнее, той е с уникални структура и свойства. В това може да се убедите единствено и само, ако го пробвате.
– Как е най-добре да съхраняваме хляба? Някои хора го слагат в хладилник, за да се запази по-дълго време. Правилно ли е?
– Не харесвам хляб от хладилник. Ужасно безвкусен ми е… Съхранявам хляба добре завит в чиста и изгладена кърпа и в чиста кутия за хляб. След ден два от направата му обичам да го стоплям лекичко на тостера, за да се отвори отново вкусът му. Когато остане по-сух го превръщам в крутони… Ако завивате хляба в найлонов плик той ще остане действително по-мек, но бързо ще развие плесен.
– В хляба, с който сте спечелили конкурса, слагате червено вино, факт, който събужда любопитство. Как Ви хрумна да добавите „Божията кръв“ като съставка и всяко червено вино ли е подходящо?
– Исках да създам уникална рецепта, която от своя страна да носи духа на нашите български традиции. Започнах да събирам информация за хлябовете по нашите земи и открих, че старите българи са замесвали своите хлябове с шира – гроздов сок, преди да е започнала ферментацията му. Открих и някои рецепти с вино. Така разработих своята, която се опитах да пригодя според вкуса и очакванията на журито. Рецепта, в която да има баланс и хармония на вкусове и в същото време нещо изненадващо.
Смятам, че всяко червено вино е подходящо за целта стига да е с гарантирано качество. Изпробвала съм тази рецепта с различни видове вина и всеки път вкусът и комбинацията от аромати са различни. За рецептата използвах Каберне Совиньон, но и с българския Мавруд вкусът е забележителен…
– Човек се храни първо с очите, а Вашите хлябове изглеждат божествено. Какво означават символите върху някои от тях?
– Благодаря Ви! Да, убедена съм, че човек трябва да се храни с всичките си сетива. Храната трябва да ни носи радост и емоция, затова трябва да ѝ се наслаждаваме по всеки начин. Някои от хлябовете имат древните старобългарски символи Оренда, носещи изключителен заряд и мистичност. Рядко си позволявам обаче да ги рисувам, само в особени случаи.
БЛИЦ АНКЕТА
В началото бе… Любовта
Как започват сутрините Ви… с план за деня и чаша топла вода
Как минават дните Ви… разнообразно и забързано
Къде се крие магията на нещата, които правите… във всяко нещо, което правя следвам интуицията си и влагам много емоция
Повече мечтател или повече реалист… аз съм странна симбиоза между непоправим мечтател и истински реалист
Имате ли несбъднато желание… да, да свиря на пиано
Обичате… да чета, да се грижа за цветята си и да обичам
Вярвате в… доброто начало на човека
Не понасяте… агресията във всичките ѝ форми
Стремите се към… светлината на Живота
Няма да забравите… режима на тока през 90-те
Бихте променили… Нищо. Всичко е част от нашия път…
Оптимисти или… Оптимист. Сега и завинаги!
Be the first to leave a review.