Чичото на Бербатов се крил на остров Бали, докато разработвал банда за източване на карти
Ако си попаднал на остров Бали, се чувстваш като в Рая. За много българи обаче островът е като междинна спирка, от която да се отправят към Малайзия, Виетнам, Хонконг или Сингапур – любимите дестинации на родните измамници с банкови карти. От няколко години Индонезия е и на пътя, който българи използват за трафик на хероин и синтетични наркотици. В страната законите за разпространение на дрога са изключително строги и все още се прилага смъртно наказание. Дори и там обаче българите са успели да си намерят начини за измъкване. На територията на Бали действат няколко руски банди, занимаващи се с разпространение на наркотици,разкриват пред „ШОУ“ от местната полиция. На върха на цялата пирамида е Алберт ван Хорн – холандски бизнесмен, който живее от години на острова и ръководи групите с дилъри.
Името му го споменава сякаш между другото българка, която също се е устроила на Бали. Самият Алберт е сред т. нар. ВИП общество на острова. Огромната му вила е разположена на върха на един от баровските квартали и мястото е известно като терен за купони, където могат да бъдат видени красавици и бизнесмени от цяла Европа.
Алберт е точно като герой от американски екшън. Има яхта, с която обикаля околните острови, пътува често до Европа, а в гаража му е събрана колекция от луксозни автомобили, към които се твърди, че той има слабост.
Алберт е с представителите на властта в Индонезия, има добри контакти и в дипломатическите среди. Може би и това е причината никога да не е бил разследван за разпространение на наркотици или пък името му да бъде споменавано във връзка с това. Поне не и официално.
Ръгбиста и куция
За холандеца Алберт ван Хорн работят и двама българи – Свилен Радуилов – Ръгбиста, който е от Хасково, и Васил Пенев – Куция, от Пловдив. Именно те са връзката между него и една от местните, руски банди, разкриват източниците на „ШОУ“. Макар и Индонезия да е сочена като една от страните, където може да се намери качествена дрога, полицейската статистика е значително занижена. От следствената служба на остров Бали твърдят, че за миналата година на територията на острова са били задържани десет българи. В момента обаче нито един от тях не е арестуван.
Според информация на Външно министерство доскоро в затвора „Керобокан” на остров Бали са излежавали доживотна присъда Красимир Стефанов Райчев – 29-годишен, и Румен Александров Георгиев. Двамата са осъдени за употреба и притежание на наркотици. В началото на миналата година обаче те са екстрадирани в България по настояване на нашите власти.
Наркодилърът от остров Джава
Херман Путра е един от наркодилърите, с които успяваме да се свържем. Именно той ни разказва за Ръгбиста и Куция, с които е работил доскоро. Херман е от остров Джава, но се е установил от няколко години на Бали. „Офисът” му е компютърен клуб, който се намира в един от „нарко“ кварталите – „Кута“. Именно там може да видите мъже, които седят на улицата, и в момента, в който ги подминете, започват да шептят като парола: хероин, марихуана, кокаин.
Херман дори има визитка, на която е написал: „Намирам всичко по ваше желание, уреждам всичко“. Херман твърди, че е лежал няколко пъти в затвора „Керобокан”, но за кратко. „Имам подходящи приятели“, твърди той и обяснява, че в Индонезия законът за наркотиците е изключително строг, но пък можеш да се измъкнеш с подходящи приятели. „Струва около 30 хиляди долара, които се делят на две. Тук всичко е под строгия контрол на полицията, нали разбирате какво точно искам да кажа”, обяснява той.
Схемата, по която работи индонезиецът, е класическа за Бали. Той дава телефонен номер, на който може да си поръчате наркотици. Оттам ти изпращат смс с мястото, където е оставена дрогата, и номер на банкова сметка, където трябва да се преведат парите за дрогата. При предаването не присъства никой от дилърите – дрогата обикновено се поставя в тайник и дори на самата улица.
Херман се занимава не само с наркотици. По-късно разбирам, че се е опитал да измами българка – зъболекарка от Пловдив, обещавайки, че може да й уреди работна виза срещу съответното заплащане. Накрая взима 2000 евро и изчезва.
В „Кута“ може да си купите наркотици и от дилъри на улицата, но тогава съществува риск, че ще бъдете арестувани. Някои от масажните салони на остров Бали също са използвани като разпределителни депа за дрога, но това също е рисковано, защото полицията извършва там внезапни проверки.
Друго място, което често използват българите на острова, които искат да се снабдят с дрога, е най-обикновена аптека, която се намира точно до един от големите молове „Мата Хари“. „Suria Loka“ – така се казва мястото, е също средище и на наркоманите. Точно над аптеката има лекарски кабинет, където срещу съответното заплащане ви издават рецепта за MST – синтетичен хероин. В аптеката една доза от 60 милиграма струва 50 хиляди рупии – около 50 долара.
Пред „ШОУ“ Кетут Раским – началник на отдела за контрол на наркотиците към следствената служба на Бали, твърди, че българите са на долните нива в разпространението на наркотици. „Ваши граждани не са били арестувани през последните две години за продажба или притежание на наркотици. Имаме информация, че някои българи са опитвали да се вклинят в пазара, но при нас той не е много разпространен заради контрола и строгите наказания. Знаем, че българи са работили с руски граждани, но това са данни, които сме получавали от наши информатори. Към момента няма българи, които да са в ареста ни“, твърди Кетут Раским.
Банковите измамници
Миналата година в Лас Вегас са задържани 11 българи за измами в размер на около 2,3 милиона долара. Бандата е използвала Индонезия като база разпределителна. Освен на остров Бали, те са пребивавали и в Джакарта, сочат официалните полицейски данни на разследването, което тръгва от САЩ. Групата е действала още на територията на Казахстан и Малайзия. Причина за това е, че в повечето европейски държави контролът на банкоматите е затегнат и банките са монтирали навсякъде защитни устройства.
За лидер на групата е смятан 58-годишният Димитър Димитров, който официално е с американско гражданство, но също така притежава луксозен имот и на остров Бали. Заедно с него са работили Боян Георгиев, Юлиян Милушев, Николай Младенов и Росен Даскалов.
Към тяхната банда е имало още една група, специализирана в монтирането по банкоматите на сглобените у нас устройства за разчитане на данни от магнитната лента на картите. Получената информация веднага била изпращана до шефа им в България. Той свеждал данните до знанието на втората група, която клонирала картите върху празни пластики и се заемала с източването на пари. Мошениците спазвали строгото правило да не крадат пари в държавите, откъдето са получили информацията. Втората група работела предимно на територията на Индонезия, Тайван, Виетнам, Малайзия и Китай.
През 2011 г. с полет от Италия в Джакарта каца българинът Иван Ганчев, който в България е известен и като Ганята.
Самият той е чичо на Димитър Бербатов и често обича да спекулира с това. От Джакарта Ганята се отправя към остров Бали, където има среща с други българи – Милен Кацарски, Антон Иванов. Четвъртият от групата им – Адриан Димитров, ги чака в Уганда. На острова тримата прекарват няколко месеца, разработвайки схемата си. Наемат луксозна вила на километри от Nusa Dua и се представят за бизнесмени, търгуващи с кафе и захар, които се интересуват и от местни произведения на изкуството.
Година по-късно чичото на Димитър Бербатов е арестуван в Уганда заедно с тримата си съучастници. Според разследването те са клонирали банкови карти с крадена във Франция и Италия информация. Парите са били теглени от Индонезия и Хонконг. По време на обиските в къщата на Ганята полицията намира 196 банкови карти, пари в брой, луксозни часовници и айфони. По време на делото в Уганда съдията настоява за строги присъди. Четиримата са признати за виновни за 33 случая на фалшификация.
През цялото време Ганчев твърди, че е инвеститор, пристигнал в Уганда да търгува с кафе и захар.
На първа инстанция българите получават тежки присъди. Върховният съд на Уганда обаче се произнася те да бъдат намалени двойно.
София – Денпасар – София Мария НИКОЛАЕВА
Вестник ШОУ
Be the first to leave a review.