Сензационно разследване: Селските палати земеделие ли са?
ДАНС ЩЕ ТРЪГНЕ ЛИ ПО ПЕТИТЕ НА ИЗМАМИТЕ „КЪЩИ ЗА ГОСТИ“ В БЛАГОЕВГРАДСКО? » ЮГОЗАПАДНИЯТ ТАБЛОИД И АСОЦИАЦИЯТА ПРОТИВ КОРУПЦИЯТА В БЪЛГАРИЯ ЩЕ ПОДАДЕ СИГНАЛ В СЛУЖБИТЕ – ВИЖТЕ ЗА КАКВО?Тодор ТОДОРОВ
Държавен фонд „Земеделие” за пореден път доказа, че работи като секта. Мъглата около неговата дейност се поразсейва за кратко при всеки следващ скандал, но бързо се връща – още по-гъста и непробиваказа, че работи като секта. ема. Театралната акция на ДАНС във фонда бе опит за няколко часа да се представи пред обществото воля за прозрачност. Но всичко приключи бързо, безславно и по всяка вероятност без резултат. Притиснати от обществения интерес, началниците на най-голямата разплащателна агенция у нас уж решиха да „се отворят“ към обществото. Но на практика това така и не стана. Лаконичната информация, която беше „отпусната“ на медиите, се ограничи до публикуването на списък с финансираните с нейните пари къщи за гости по Програмата за развитие на селските райони.
Като оставим настрана факта, че на практика в този „документ” няма нищо конкретно, можем само да гадаем какво се крие зад публикуваната таблица.
Странно защо, в нея са посочени райони, но липсват бенефициенти и суми.
Макар че началниците на фонда с мъгляви обяснения признаха, че имат проблем с проверката на проектите, минали по формулата „къща за гости” и самите те призоваха обществеността да сигнализира „при констатирани видими нередности или при съмнения за използване на изградените обекти не по предназначение“, конкретиката за тях потъна в чиновническо „структуриране” на информацията.
В нея са посочени села и области, които на практика трябва да „популяризират обектите за селски туризъм, съфинансирани от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони”.
Точни адреси обаче липсват. Информацията за проектите, по които те са изградени, също е повече от лаконична (за да не кажем никаква). Ако се опрем на нея, единственото, което бихме могли да разберем, е, че абсолютният рекордьор в печеленето на този вид проекти е област Благоевград – там са реализирани 145 сгради. Голяма част от тях са в архитектурно-историческите резервати Ковачевица (6) и Лещен (15). В известното с минералните си извори с. Огняново пък са построени 13 къщи за гости. Втората по успех в тези проекти е Софийска област – със 73 проекта на къщи за гости. Почетното трето място заема област Ловеч със 62 къщи за гости. Най-малко такива проекти са реализирани в Разград (4), в Търговище (5), в Русе (8) и във Враца (9), сочат публикуваните данни.
Прави впечатление, че в „най-силният район” (Благоевградски), в който са усвоявани европарите, община Гърмен е направо рекордьор.
На нейната територия са реализирани цели 52 проекта. Голяма част от тях са изпълнени в съвсем неизвестни села, в които абсолютният брой на жителите е толкова скромен, че те не биха могли да стигнат дори за обслужващ персонал в тези къщи. Така например в селото със звучно име Гостун някой е получил европари за… ремонт на съществуваща сграда. Справка в информационния портал за броя на жителите тук показва, че в него живеят… 39 човека. Още по-парадоксален е фактът, че в друго тукашно село – Лещен, жителите са… четирима, но утвърдените проекти за къщи тук са… 14 на брой. Един от тях е на фирма „Гамихолидей”, регистрирана в края на 2011-а с капитал от 1000 лева. А според описанието на проекта става дума за изграждането не за една, а за „къщи“ за гости. От последния публикуван финансов отчет на тази фирма пък става ясно, че европарите са били усвоени през следващата година, а до 2013-а пасивът, който е натрупала, вече е 116 хил. лева.
В самото село Гърмен, което има 2 хил. жители, спечелените проекти са пет. От постната информация на фонд „Земеделие” успяхме да „изцедим”, че един от тях е на фирма „Неаполис 1” ЕООД. Тя е спечелила финансиране за изграждането на къща за гости. И в този случай фирмата е регистрирана през 2011-а, според последния публикуван в Търговския регистър отчет пасивът на фирмата вече е 142 хил. лева.
Подобни примери може би има още много, но странно защо от фонда не пожелаха да бъдат по-изчерпателни в информацията си. Може би защото ще се окаже, че една и съща фирма е спечелила няколко проекта или пък, че отпуснатите европейски средства са използвани не за развитие на селския туризъм, а просто за да могат някои хора да построят с тях собствените си къщи. Тема, която усилено се коментира в района на Гоце Делчев и Банско.
Да не говорим, че съмненията за използване на къщите за гости, финансирани с европейски пари, не по предназначение, а за лични нужди, са повече от отчетливи в случаите, когато се установи, че фирмата, спечелила проекта, няма персонал. А точно наличието му е един от критериите, заложени в условията за финансиране. Това лесно може да се установи от регистрите на НОИ, стига да се знае кои фирми са спечелили проектите.
Така например фондът би могъл да установи, че във финасовия отчет на фирма „Гамихолидей” за 2013-а е записано, че тя не е имала разходи за заплати и осигуровки С други думи, от фонда трябва да извършат проверка на място и евентуално да наложат санкции – връщане на субсидията.
Никой не отрича, че селският туризъм е изключително важен за развитието на страната ни. Може би точно той е един от лостовете, който ще върне младите хора по родните им места и ще спре обезлюдяването на цели региони. В същото време обаче не е ли редно да знаем кои точно фирми печелят тези проекти и какви хора се насочват към тази дейност. Още повече че за този вид дейност се знае, че са раздадени общо над 70 млн. евро безвъзмездна финансова помощ?
Оправданието за конфиденциалност на този вид информация, която се опитват да ни пробутат от разплащателните агенции, е, меко казано, нелогично, тъй като така или иначе става дума за разходване на обществен ресурс. Бил той наш или европейски.
Още повече че Европейската комисия вече установи системни грешки по мерките за изграждане на къщи за гости (311 и 312) по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 година. И то точно, че част от тях не се използват за целта, за която са отпуснати европейските средства – като семейни хотели или места за настаняване, а за лично ползване. И докато тези грешки в системата за контрол не бъдат отстранени, еврокомисарите не смятат да възстановяват разходите за такива дейности по новата ПРСР 2014-2020 година.
Мярката за къщите за гости вече няма да бъде приложена в този й вид през следващия програмен период въпреки натиска от страна на консултантските фирми, съобщи министърът на земеделието Десислава Танева преди време. Тя отбеляза, че тези мерки няма да бъдат отворени, защото изкривяват целите на програмата. Земеделската началничка обаче се похвали, че по мерките за подкрепа и създаване на микропредприятия вече са разплатени 180 млн. евро. От тях 155 млн. евро, или 86%, са били за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и за селски туризъм, включващ изграждане на къщи за гости. Но и пропусна да отбележи, че именно ВЕИ-тата са другите проблемни проекти, по които има висяща процедура в Брюксел, която може да доведе до налагане на финансова санкция за страната ни.
Be the first to leave a review.