Школският шеф Ангел Живков: В гимназия „П. К. Яворов“ в Гоце Делчев бурки не се носят, таванът на учителските заплати е до 700 лв., бюджетът не стига
Ангел Живков e директор на Професионална гимназия по механизация на селското стопанство “П. К. Яворов” в Гоце Делчев. Училището взе участие в националния празник „За хляба наш” в Благоевград. Облечени в красиви носии, учениците изложиха обредни пити. За дейността в ПГ по МСС „П. К. Яворов“, учителите, учениците и бъдещите инициативи разговаряме с Ангел Живков.
– Г-н Живков, по какви специалности предлагате обучение в ПГ по МСС „П. К. Яворов“, предвиждате ли разкриване на нови, по-атрактивни?
– Имаме нова специалност, която е одобрена в нашето училище за първи път, това е лесовъд. Има специалност горско стопанство, готвач и механизация на селското стопанство.
В училището се учат 154-ма ученици в дневна форма и 46 в самостоятелна форма.
Това, което правя, са изнесени родителски срещи по населени места, среща с родителите, които нямат възможност да дойдат в училището и да се срещнат с класните ръководители и ръководство. Това се отразява много добре. Училището е пълно, защото учениците се върнаха.
– Какво мислите за скандала с бурките, имат ли място тези религиозни символи в светското училище и по-специално във вашето училище?
– С голяма радост мога да отбележа, че в нашето училище такъв проблем нямаме. Училището е светско и би било редно никой да не демонстрира вярата и религията си. Забелязвам от години много от учениците се опитват да провокират чрез своето облекло, чрез своите религиозни символи да провокират учебния процес в училището или самия директор или пък самата образователна система.
– Има ли такива случаи във вашето училище?
– Не, няма.
– А какво е Вашето мнение?
– След като е светско училището, категорично съм против това да има демонстрация на религия, на вяра. Това са неща, които са съкровени за всеки един.
– България се „слави“ като страна, в която учителската професия не е привлекателна за младите, колко е средната възраст на учителите в гимназията?
– В нашата гимназия над 50-55 години. Трябва да отбележа, че далечната 1986 година съм завършил това училище и към момента има мъж и жена, които все още са на работа.
– Какви заплати получават учителите?
– Както обикновено средната в страната за младши учител около 550-600 лв. Таванът е до 700 лв.
– Как се сработвате с отдел „Образование“ в общината, какво мислите за кмета Вл. Москов?
– Много са дейни, работим добре към този момент. Направих няколко прояви в училището с помощта на община Гоце Делчев. Откликнаха веднага на молбата ми. Това е начинът нещата да се случват по-добре.
– Кой политик от региона помага за развитието на образованието и конкретно за вашата гимназия?
– Всички, към които и да съм се обърнал за помощ, всеки откликва. С Йордан Андонов съм в по-близки отношения, с Георги Андонов – също. Помагат независимо от тяхната политическа ориентация. Търся помощ от всеки, всеки откликва навреме и с желание.
– От какво има нужда училището, достатъчен ли е бюджетът?
– До този момент бюджетът не е достатъчен, училището има нужда най-вече от сигурност. Да осигурим един нормален достъп, видеонаблюдение, жива охрана, ако се наложи, в двора на училището.
– Имали ли сте инциденти с ученици?
– Слава на Бога, към момента не.
– Какво мислите за скандалите в образованието, за препирните около „съжителството“, объркването на учебните програми и хаоса с учебниците и за министър Меглена Кунева?
– Това е било винаги, един хаос в образованието, всеки се опитва да даде максимално най-доброто от себе си. Проблемът според мен се състои в учебниците. По няколко учебника се издават по всеки един от предметите и няма еднаквост относно преподавания материал.
Синът ми е в трети клас в момента и в учебника по български език и по история има неща, които будят ирония.
Министър Кунева е дейна жена, надявам се да доведе нещата докрай.
– Колко са отличниците в училището?
– Отличниците са около 25%, надявам се до края на учебния срок да са повече. При нас тези, които завършват, получават реална възможност да се реализират.
– Каква част от възпитаниците на гимназията успяват да влязат във ВУЗ-ове?
– Около 60-70%.
– Какви интересни инициативи организиратe за учениците с екипа си?
– Много са, наскоро ги преброих, в момента са около 60. Първата беше Ден на спонтанната благодарност, в която ние възстановихме една занемарена чешма на международния път за Гърция. Наши ученици я боядисаха, изчистиха я, подновихме масите, пейките. В същото време поднесохме кулинарни изделия в Дома за стари хора. Проявите са много.
Be the first to leave a review.