Златотърсач отърва 1000 лв. глоба за незаконен добив по р. Струма
1000 лв. глоба заради негоден акт отърва кюстендилецът Анатоли Димитров, изловен да добива злато в река Струма незаконно. Димитров, който е собственик на фирма „Бисмут“ ЕООД, обжалва в съда и спечели битката с министъра на земеделието и храните заради недоглеждането на чиновници от отдел „Аграрно развитие“ при ОД „Земеделие“.
Според съдия Мая Миленкова пропуските на чиновниците на земеделското министерство са толкова много, че всеки един от тях сам по себе си прави наказателното постановление незаконосъобразно.
„На първо място, налице е неправилно определяне субекта на нарушението. От събраните по делото писмени доказателства се установи, че имотът, в който е извършван добивът на разсипно злато, и верижен багер, с който е копано в река Струма, са собственост на физическото лице Анатоли Димитров, а не на фирмата му „Бисмут” ЕООД, която е посочена за извършител на нарушението. Освен това според съда агрочиновниците са описали нарушенията неточно и неясно, като в документа е записана само годината – 2015, а не датата, на която са установили незаконния добив, което е против правилата на административнонаказателното производство”, пише в решението на Районен съд – Кюстендил.
Преписката по делото започва на 27 май 2015 година, когато по време на проверка в землището на село Коняво служители на земеделското министерство и РИОСВ – Перник установяват, че Анатоли Димитров добива разсипно злато от река Струма върху площ от 2 дка земеделска поливна земя.
Въпреки че Димитров има разрешително за добив на разсипно злато и то му е дадено като на физическо лице, преди да пристъпи към тази дейност, той е трябвало да поиска от общината промяна на предназначението на земята съгласно Закона за опазване на земеделските земи /ЗОЗЗ/.
В документите по проверката, която е извършена след сигнал в РИОСВ, е установено, че в западната част на имота е изгребан почвен слой на дълбочина около 1 м, а в източната част на имота е открит изкоп с дълбочина от около 4 м, като в най-дълбоката му част е образувано водно огледало от подпочвени води.
За да се застрахова, бизнесменът Анатоли Димитров, собственик на фирма „Бисмут” ЕООД, е депозирал в община Кюстендил уведомление за инвестиционно намерение, според което се кани да прави „подновяване на почвеното плодородие на собствена земеделска земя, изразяващо се в отнемане на маломощния хумусен слой и насипване на земни маси, годни за рекултивация”.
В същото време от търговския регистър се вижда, че фирмата на бизнесмена прави „първично добиване на благородни метали – ръчно и с дребна механизация, промиване на златоносен пясък, покупка на стоки, плодове и зеленчуци или други вещи, с цел продажбата им…“. Така на практика се оказва, че Димитров няма да плати нито стотинка от глобата 1000 лв., наложена му от министъра на земеделието.
Случаят с Димитров е разкрит, след като от Областна администрация – Кюстендил алармираха за превръщането на част от река Струма в землището на същото село Коняво в лунен пейзаж от фирма „Брал” ЕООД, която се оказва, че има разрешително за добив на баластра от коритото на река Струма.
Преди около година и половина по сигнал на еколози бе заловен екип златотърсачи на фирма ЕТ „Камелия 99” в близост до друго кюстендилско село, Нов чифлик. Те действали на същия принцип, както фирма „Брал” – загребват речен пясък и го прекарват през сита, монтирани върху камион. Златният прашец полепва по гумената повърхност, а излишната маса се изсипва, но не в коритото, а на брега. Дневният добив на фирма ЕТ „Камелия 99” възлиза на 300 г. За 3 месеца печалбата излиза 500 000 лв., категорични са еколозите.
Порочната практика е предоставяне на разрешително за добив на инертни материали, вместо това започва ударен добив за злато, което нанася щети за милиони. Нито една фирма досега не си е платила глобата. В съда те отпадат, а често даже не се стигат и до съд.
struma.bg
Be the first to leave a review.