Тръгва ли Топ Преса по следите на бяла мафия? БИЗНЕС ЗА МИЛИОНИ! Каква е схемата за депортиране на опасни медицински отпадъци в Югозапада?
Заобикалят ли се правилата за депортиране на опасни медицински отпадъци в Югозапада? Топ Преса с официално запитване!
В цяла България съществуват само два инсинератора за медицински отпадък – един държавен в София и един частен на „Екосейф“ в Девня. Унищожаването на медицински отпадък е строго регулиран процес в законодателството и медицинските заведения са длъжни да ги оползотворяват по определен начин. Абсолютно непростимо е да се изхвърлят истински опасни медицински отпадъци като неопасни и това да застрашава сериозно здравето на хората и на околната среда.
Медицинските отпадъци, са съставени от всички видове отпадъци, произведени от здравните институции като болници, клиники, лекарски кабинети, стоматологични кабинети, ветеринарни съоръжения и други медицински лаборатории и изследователски съоръжения. Тези отпадъци са много разнородни по своя характер и често съдържат някои инфекциозни елементи, поради което има съществено значение на обработката и обезвреждането им, за да се извършват по безопасен за хората и околната среда начин.
Вчера цяла България остана потресена, след като от изнесената информация на кмета на София, Васил Терзиев стана ясно, че масово болници в София изхвърлят опасни биологични отпадъци в контейнерите за битови.
Освен че морално това е недопустимо, подобен вид практики са и предпоставка за огромна екологична и епидемична катастрофа!
Топ Преса няма да остане безучастна!
Затова, по Закона за достъп до обществена информация до РЗИ в официално запитване Топ Преса, ще постави въпроси относно контрола върху изхвърлянето на медицинските биологични отпадъци в Югозапада.
Извършени ли са нужните проверки, относно правилното съхранение, разделяне и депортиране на медицински отпадък в здравните институции като болници, клиники, лекарски кабинети, стоматологични кабинети, ветеринарни съоръжения и други медицински лаборатории и изследователски съоръжения в Югозападна България? Така както е в Наредба № 1 от 09.02.2015 г. за изискванията към дейностите по събиране и третиране на отпадъците на територията на лечебните и здравните заведения (Обн. ДВ. бр.13 от 17 Февруари 2015г., изм. и доп. ДВ. бр.102 от 11 Декември 2018г.).
Кои са лицензираните фирмите, извършващи обезвреждане в автоклав и депониране на медицински отпадък в Югозапада? Има ли извършени проверки и на тях?
В кой инсинератор в България се изгаря медицинският отпадък от Югозападните здравните институции ?
РЗИ, като контролен орган за случаи като този в София, следва да реагират и да направят обстойни проверки на всички медицински заведения в страната!
Защото случващото се е недопустимо!
Напомняме, как вчера в София стана ясно, че опасни болнични отпадъци като спринцовки, игли, биологичен материал от лабораторни проби и дори телесни части системно се изхвърлят при битовия боклук, което крие сериозна опасност от зарази. За проблема потвърждават от Столичното предприятие за третиране на отпадъци, което е сезирало контролните институции.
Жалби до компетентните органи – Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и Столичната регионалната здравна инспекция (СРЗИ) е писала и една от фирмите, която транспортира болнични отпадъци, но от отговорите до нея не става ясно да е идентифициран проблем. За мащабите на бедствието обаче свидетелства богатият снимков материал с неправилно изхвърлени болнични отпадъци, направен в столичния завод за смет.
Много от изхвърлените с битовия боклук чували са с надпис „операционна“, което ясно показва техния медицински произход. Наред с това могат да бъдат открити посявки от микробиологични изследвания, използвани пипети, епруветки с кръв, спринцовки пълни с разтвори, ампули, игли, банки с обозначителен знак „опасен отпадък“, маркучи за вливания и др. Засечените нарушения са от инсталацията за механично-биологично третиране на отпадъци, площадка „Садината“ през октомври и ноември тази година.
Медицинските отпадъци като използвани игли, пипети, медицински превръзки и консумативи, лабораторни материали и биологични проби могат да съдържат патогенни микроорганизми, които да причинят сериозни инфекции. Работещите, които се сблъскват с този отпадък, са изложени на риск от заразяване с вируси и бактерии.
Отделно, масова практика се оказва болниците да изхвърлят т.нар. неопасен болничен отпадък като използвани престилки, калцуни, ръкавици и шапки от операционната, памперси от лежащо болните в реанимациите, гипсови отливки от ортопедиите и други в контейнерите за битови отпадъци. Въпреки че тези отпадъци не са опасни и не са обект на специални изисквания, с оглед на предотвратяване на инфекции, те не са битови и не следва да бъдат изхвърлени в съдовете за битов отпадък, но това масово се прави.
Широко затворени очи за проблема
Най-общо нарушения могат да се търсят в две посоки: в единия случай болниците не събират разделно опасния и неопасния отпадък и го изхвърлят директно при битовия, за да пестят пари. А във втория случай, самите фирми, с които болниците имат сключен договор за транспортирането и обезвреждането на опасния болничен отпадък, е възможно да не изпълняват добросъвестно ангажиментите си, дори болницата да е събрала разделно и надлежно етикирала отпадъка.
Още по-скандално обаче е, че сред битовите отпадъци попадат и опасни болнични отпадъци като игли, спринцовки, биологични проби и други и за момента не е ясно чия отговорност е това: на конкретни болници или на недобросъвестно отношение от обслужващите ги фирми.
Общият медицински отпадък подлежи на обезвреждане в автоклав и депониране. Но биологичният отпадък като телесни остатъци от операции трябва задължително да се изгаря в инсинератор. Цитостатиците, които се използват за лечението на онкоболни и които са радиоактивни, също не могат да се депонират, а задължително трябва да се изгарят. Иглите също не подлежат на обеззаразяване и трябва да се изгарят. Всички тези отпадъци обаче могат да бъдат открити сред битовия боклук.
Be the first to leave a review.