Георги Икономов, кмет на Банско: Не вярвайте на еколозите!
– Г-н Икономов, с какви амбиции тръгвате тази година? Имахте доста проблеми и времето не бе с Вас, не заваля много сняг. Доволни ли сте от това начало?
– Здравейте, благодаря за пожеланията. Новия ски сезон по скоро е символична дата, но в същото време в тази дата има много надежди, много очаквания от целия туристически бранш в Банско. Очаквания за една хубава и снежна зима, за много туристи и разбира се това, което ние им предлагаме, за да може накрая да останат доволни и да се върнат догодина.
– Оправдаха ли Ви се очакванията за толкова много хора, които да дойдат за откриването?
– Да, разбира се, че се оправдаха. Пак повтарям това е по – скоро символично откриване. Истинския сезон започва, когато навали снегът, преди Коледа. Тогава всички хотели и ресторантьори ще бъдат готови да посрещат хората и Община Банско, разбира се.
– Отново сезонът започва с един кабинков лифт. Това до каква степен затруднява работата Ви и има ли вече изглед това да се промени?
– Всяка година си задаваме този въпрос, всяка година се надяваме да бъде последната с един кабинков лифт, и както и днес казах, въпреки съпротивата срещу Банско, нещата ни се получават. Представете си какво ще се случи, ако имаме подкрепата, включително и на най – високо ниво – подкрепа за развитие на ски туризма като цяло. Посрещнахме сезона с нова шестседалкова линия, която замени старата, построена през 1985/86 година. Сега е много по – модерна и по – безопасна. Всяка година нещо се случва в Банско. В града, което не е отделено от ски зоната, много инфраструктурни проекти приключват, много улици се ремонтират. Общо взето от година на година нещата вървят към по – добро и по – добро.
– Какво трябва да се случи, за да тръгне проект за втори кабинков лифт? До къде са нещата? Има ли светлина в тунела?
– Не бива да спираме обществеността да го искаме и да настояваме за това нещо. В крайна сметка си мисля, че има някои трудности, пречки, които не зависят от Общината. Докато те не бъдат изчистени, на ниво Министерство, на ниво концесионен договор и Министерски съвет, може би нещата няма да тръгнат. Лансирам също и за ски зоната в Добринище. Тези две неща трябва да се случат в своята цялост, за да стане община Банско истински зимен курорт.
– Споменахте Добринище. Това е един може би бъдещ курорт, който се опитвате да развивате. До каква степен са готови нещата там?
– Добринище има един огромен потенциал. Това е едно малко градче, което е със запазена архитектура и с новия устройствен план, който предстои да се приеме на експертен съвет и на общинския съвет в Банско, параметрите на застрояване са много ниски, т.е ние гарантираме, че Добринище няма да бъде застроен и да промени коренно облика си от това, което е сега. Аз съм убеден, че все повече хора и все повече туристи ще търсят такива запазени места. Иначе да, има проект на готовност за ски зоната. Сега доколко тя е адекватна на територията на парк „Пирин“ ще се види, но според мен зоната в Добринище, трябва да тръгне много по скромно с две три писти. Сигурен съм, че малка и модерна ски – зона в комбинация с минералната вода, която има в Добринище, ще превърне мястото в един великолепен курорт.
– Ще се облекчи ли по този начин и Банско? Много хора са на мнение, че курорта е пренаселен в пика на сезона.
– Не мисля, че ще се облекчи. Напротив, интересът към нашия регион ще стане много по – голям. Туристите в Добринище ще се увеличат, в Банско ще си ги има, т. е. не очаквам облекчение, а очаквам повече туристи. Докато не се завърши и втората кабинка в ски – зоната в Банско с още две – три писти и два – три лифта, аз не виждам никакво подобрение в тази спортна инфраструктура – опашките ще си ги има години напред, хората ще се разочаровани, защото когато има хубав сняг става страшно задръстване по празниците. На никого не е приятно, те са дошли да карат ски, да се качат на лифта, да си използват кар
тите, без да чакат с часове! Това не е нормално и аз не разбирам защо толкова време търпим това положение.
– Стигна се и до няколко протеста на природозащитници за това застрояване за изсичането на горите, може ли да се постигне някакво споразумение с тях или да се направят компромиси от двете страни?
– Аз не виждам за какво застрояване говорим, т.е. горе имаме единствено спортни съоражения, като ски – лифтове, отделно писти, които писти са ливади. Така че, горе не може да говорим по никакъв начин за застрояване и това е доброто. Виждате, че там няма нито хотели, с изключение на 2 – 3 заведения, които задължително трябва да ги има, за да обслужват туристите. Няма никакви други сгради и строителства, така както се опитват да втълпят на обществеността. Просто това е една ски – зона, изключително добре направена, екологична, разбира се има изсичане на дървета, но без това не може. В крайна сметка може има компенсаторни мерки, за тези изсечени около 1000 – 2000 дървета като бъдат залесени на друго място. Друго интересно е, че при изработването на плана на парк „Пирин“ една от задачите им бе да изчислят как расте или намалява гората. За последните 10 години, гората се е увеличила с 20 000 дка. Така че, за мен притесненията на еколозите, може би са породени от други мотиви, затова се обръщам към обществеността просто да не им вярва.
– Еколозите ли са главната причина, за да не се даде „старт“ на втория кабинков лифт?
– Не мога да кажа, че те са най-голямата причина, но да, пречат за това нещо като не само за кабинковия лифт, но пречат и за други важни инфраструктурни проекти в цяла България.
– Имате ли план за новата 2016 година?
– Лесно е да правиш градинки, тротоарчета и да сееш цветенца, но да се оправи онова, което е отдолу е много по-трудна работа. Ремонтът ще бъде неприятен, но канализацията не е подменяна от 50-60 години. Банско не представлява само зимен курорт, някога е наричан „Малкия Атон“ заради многото си старинни храмове и паметници на културата, заради стария град. Затова ние залагаме на музеите, архитектурата, църквите. Предвиждаме и изграждане на нов интерактивен музей, в който ще има както постоянна експозиция, така и зали, в които ще бъдат показвани мултимедии, видео материали с кадри от дрон, показващи планината от птичи поглед.
Be the first to leave a review.