Разследване на Топ ПРЕСА: Нуредин Кафелов- лошият късмет на Якоруда…
Името на Нуредин в превод от турски означава Светлина в религията. В Якоруда, откакто Кафелов е кмет, има обаче само мрак
Според направена биогра- фична справка проблемите на Кафелов с прокуратурата започват през 2001 г., когато е избран за пръв кметски мандат. Тогава по настояване на група общински съветници държавното обвинение започва разследване на продажбата на бившия цех за скариди в Якоруда с площ 2800 кв.м, оценен за 260 000 лв. Въпреки оценката Кафелов го продава на софийската фирма „Ивел“ за 115 000 лв.
През март 2003 година Ахмед Доган вкарва Нуредин Кафелов от личната си квота в централата на ДПС и го прави член на Комисията за финансов надзор в парламента с 6-годишен мандат. Въпреки многократните опити на шефа на комисията Апостол Апостолов да обясни на Кафелов, че или трябва да напусне сладката столична служба, или кметството, якорудският управник не само изкара докрай мандата си, но и през следващите 4 години продължи да тъче на два стана – хем в парламента, хем като председател на общинския съвет, което също е в абсолютно противоречие със Закона за местното самоуправление, защото изрично е указано: кмет или съветник няма право да работи и в държавна институция.
През 6-те години Кафелов получаваше 2 заплати и се возеше между Якоруда и София с колата на общината, бензинът му плащаше общинският бюджет, а шофьорът му Гошо бе принуж даван да спи в столицата, за да може да е на разположение на шефа си денонощно,
ако му хрумне да отскочи до кабинета си в Якоруда. Любопитното е, че през същия период поне 2 години Апостолов не знаеше, че подчиненият му Кафелов е и председател на ОбС в Якоруда – последният го бе излъгал, че си е подал оставката.
Заради този гаф жители на общината и общински съветници сигнализираха бившия главен прокурор Никола Филчев, но отново без резултат.
През 2009 г. ексобластният управител Владимир Димитров и окръжната прокуратура в Благоевград започнаха ново разследване на кмета за установяване на монопол над интернет доставките в общината и силово налагане на фирмата на тъста му Милчо Абдишков. Жалбоподател бе кандидатът за същата услуга Николай Чорбаджиев.
Жалбата бе адресирана и до ексначалника на РПУ – Разлог Тома Добрев.
Не е ясно на какъв етап е проверката или вече е прекратена със стандартното „поради липса на данни за извършено престъпление“.
През 2010 г. жители на община Якоруда избраха нестандартен начин да предизвикат проверка на кмета си Нуредин Кафелов. Двама от тях, въоръжени с фотоапарати, заснеха част от обектите в общината, с които според тях Кафелов е „сгазил лука“. Заедно с фотографиите, придружени от обширно експозе за доказаните до момента гафове на градоначалника и кратък пояснителен текст към всяка снимка те изпращат две писма – до ДАНС и до премиера Бойко Борисов.
През 2012 г. в публично- то пространство се появи писмо на Мехмед Молласали-Мечо, в което той информира обществеността „що за човек управлява Якоруда и призовава държавното обвинение да се самосезира за невероятните неща, които се вършат в едни от най-бе- дните български общини, където безработицата е 43% и за пръв път тази година раждаемостта падна под смъртността. Отрицателен прираст в район с помаци, които никога не са имали по-малко от 2-3 деца, е катастрофа.“
Ето какво казва Молласали:
„С настоящето изявление не целя лични облаги, защото преди 3 години напуснах Якоруда и се заселих в Благоевград, а съдът реши в моя полза делото, което водех срещу братовчеда Нуре- дин Кафелов за 1,92 млн. лв., които ми дължи от 5 години.
Искам само да помогна на хората от моя край да се осъзнаят, да научат от мен какви беззакония се вършат в общината и как Кафелов богатее на техния гръб.
Първо – за моралния му облик.
Години наред Кафелов ползваше офиса на фирмата ми като публичен дом, за да се заключва в него с момичета, които са на възрастта на сина ми. Имам много свидетели, които ще го потвърдят. Вероятно сега, след като мен ме няма в Якоруда, прибягва до услугите на други фирми за същото. Понякога съм подозирал, че до 40-тата си годишнина този човек не е имал полов живот и сега наваксва всячески.
Кафелов има и незаконно дете. Докато беше в Комисията по финансов надзор, от него забременя учителка по английски език от Русе, която работеше в София. Жената подготвяше сина на Кафелов, който искаше да учи в Италианския лицей. Роди в родния си град Русе преди около 3 г., докато съпругата на кмета беше на фестивал в Истанбул. Така двете им деца се сдобиха с братче, което, за съжаление, се роди болно. Чувам, че Кафелов се грижел за него, обещал апартамент на майката, но това не го прави по-морален.
Приказката „Царят е гол“ в Якоруда е по-различна – царят Кафелов е облечен с пари, власт от държавата и чувство за безнаказаност.
От години всеки месец кметът превежда по 500 лв. на областния лидер на ДПС, с което си купува спокойствието, и това е само върхът на „сладоледа“. Всъщност и тези преводи, и всичко, което ще разкажа по-долу, могат да бъдат проверени от контролиращите органи като Сметната палата, които, не знам защо, се задоволяват да правят ревизии само по документите на общината, но не правят насрещни засичания като преводи в банки, по сметките на фирми и т.н.
Сред най-големите финансови нарушения на Кафе- лов са комисионите, които взема от фирми, за да им даде дадена поръчка. За негова изненада аз имам доказателства за това. За да не отегчавам читателите, а и защото са много, ще ги покажа на прокуратурата, която официално каня да ме призове на разпит. Схемата му на рекет е елементарна и действа безотказно – получаваш поръчката, но той ти я плаща едва след като получи своите 40% комисиона.
Кои са фирмите, които са зад гърба на Нуредин Кафелов?
Първата е общинската „Строител“, чийто директор е 60-годишният бивш горски Али Хърльов. Кафелов назначи за юрист на общината сина му, който още е студент.
Другата е „Кос Алфа“ на Здравко Василев, която получи доста поръчки и вече започна да му се отблагодарява – строи бъдещите лекарски кабинети на сина на Кафелов, който още учи медицина.
Всички подробности и документи ще дам на прокуратурата. Отговарям за всяка своя дума и съм готов да се подложа на детектор на лъжата.
Името на Нуредин в превод на турски означава Светлина в религията. В Якоруда, откакто Ка- фелов е кмет, има обаче само мрак.
Той води непрекъснато дела срещу частни лица и фирми, работили в общината по времето на предшественика му Исмаил Цикалов, и ги губи.
Плаща, разбира се, общината. Едно от поредните дела е срещу археолозите, консервирали древното тракийско оброчище в местността Калята. Те си свършиха работата, но Кафелов отказал да им плати и сега съдът го осъди 58 000 лв.
Заради същото това дело и за водопровода в с. Аврамово, за който също води дело, понеже отказва да плати 220 000 лв. на фирмата-из- пълнител, му описаха колата и му запорираха сметките. Това обаче не го притесни особено, защото със заплата от 1200 лв. и щат на съпругата му като учителка от 300 лв. той си купи апартамент в София и си обзаведе къщата в Якоруда, и то 2 пъти, защото първия път жена му не хареса мебелите – едва ли е случайно, че обзавеждането и смяната на дограмата станаха по същото време и от същата фирма, която ремонтира срещу 150 000 лв. сградата на общината.
В Якоруда младите хора превеждат ДПС като Движение на парични средства, а средното поколение – Дръжте помаците в сиромашия. Както и да го наречем обаче, докато хора като Кафелов управляват общината, нищо добро не чака тези отрудени и жалки хорица“.
В края на 2013 г. кметът на Якоруда забранява провеждането на коледен концерт в местното читалище на града, който се организира от детска група, занимаваща се с народни танци. Ръководител на групата е Ваня Гатдерова.
Ето и още няколко примера за забрана на Коледа:
Властите в Таджикистан обявиха, че Новогодишните празници противоречат на исляма – празнуването на григорианската Нова година, както и на Коледа има религиозни корени, затова последователите на исляма, и в частност таджиките, трябва да се придържат към своите собствени обичаи.
Управляващите в Дагестан забраниха украсяването на елха, игрите и танците, Дядо Мраз и Снежанка като чужди, които не отговарят на културата на мюсюлманите.
През февруари 2015 г. стана ясно, че община Якоруда е започнала разпродажба на златни общински имоти, намиращи се непосредствено до язовир „Белмекен“, където е изградена едноименната Национална спортна база. Купувачи са роднини на най-доверения човек на кмета Нуредин Кафелов, негова дясна ръка от близо 20 години, дългогодишен кмет на с. Аврамово, член на общинското ръководство на ДПС и управител на фирма „Строител 2001″, която печели обществените поръчки в общината – Али Хърльов.
На сесия седмица преди това съветниците са гласували за продажба парцели на Сабие Салих Хаджисюлейман, която е сестра на съпругата на Али Хърльов. Не е ясно колко е голям парцелът, защото съветниците гласуват за ПУП-ове и кадастрални единици, но за покупката на терена тя ще брои 13 000 лева.
На Юсуф Мустафа Бунцев, който е баща на снахата на Хърльов, общинарите са гласували да си купи 2 имота до Белмекен на обща стойност 18 000 лева.
Доста любопитен е и третият купувач – това е „Белмекен – 2000″ ЕООД, който придобива 3 имота до язовира на стойност 32 533 лева без ДДС. Отделно, управителят на дружеството Васил Тон чев е одобрен за трети парцел на цена 9010 лв. „Белмекен – 2000″ е учредена като ООД през септември 2013 г. в София от В. Тончев и брат му Кирил с уставен капитал от 2 лв. Васил Йорданов Тончев всъщност е бивш президент на федерацията по биатлон и виден социолог. Той е управител и собственик на доста фирми, сред които са и сдружението на федерацията по биатлон „Български биатлон ПУЛ“ ЕООД, ръководено от биатлонистката ни Екатерина Дафовска, социологическата агенция „Сова 5″ АД и др.
Появата на Тончев сред собствениците на терени до „Белмекен“ не е случайна – в Националната спортна база биатлонистите имаха няколко бунгала, които преди 3 г. общината им измъкна под носа. През 2012 г. за жълти стотинки синът на Али Хърльов – Хасан, купи най-хубавото от 9-те бунгала в землището на Национал- на спортна база „Белмекен“. След като никой от якорудчани не надигна глас, бе задействана процедурата за продажбата на следващите 6. Без въобще да бъде уточнено в предложението точно кои са бунгалата, без данъчна оценка и със сериозно разминаване между акта за собственост и приложената скица, кметът Кафелов входира искането си в ОбС и съветниците го гласуваха.
В Якоруда младите хора превеждат ДПС като „Движение на парични средства“, а средното поколение – „Дръжте помаците в сиромашия“
Скандалната продажба влезе в дневния ред на 2 заседания, защото след първото решение тогавашният областен управител Костадин Хаджигаев го спря, якорудският кмет обаче побърза да прати в бунгалата полиция и администратори, които изгониха от тях биатлонистите и ги запечатаха, и още на следващата сесия, без да се съобрази изобщо с губернатора, кметът вкара за втори път същата точка без вся- какви корекции и Общинският съвет отново я прие.
Сега с продажбата на трите терена на социолога-биатлонист В. Тончев якорудският градоначалник иска да тушира нов скандал с федерацията, а и да прокара по-безболезнено поредната серия сделки на близкия си приятел Али Хърльов, твърдят съветници от крехката вътрешна опозиция в ОбС – Якоруда, която наброява 6-има срещу 11-те съветници от ДПС.
Али Хърльов безспорно е една от най-спорните фигури в Якоруда и видимо една от най-богатите. Фирмата, която той управлява – „Строител 2001″, е регистрирана през 2010 г. с цел събиране и третиране на отпадъци, с капитал от 265 000 лв. и едноличен собственик на капитала община Якоруда.
Хърльов е бивш горски стражар, издигнал се до върховете на бедното якорудско общество благодарение приятелство- то си с Кафелов и по линия на ДПС.
Единият му син – Салих, е назначен за юрисконсулт на общината според местния сайт Якоруда днес все още без диплома, защото не си е взел изпитите. Другият син Хасан Хърльов, който е председател с последен гласуван мандат до 2018 г. на Потребителна кооперация „Мусала“, за няколко години е успял да разпродаде почти цялото имущество на кооперацията магазин, шиатра, мандра и т.н., на близки на семейството си и на това на Кафелов. Като собственик на трактор, Хасан Хърльов получава всяка година по 5000 лв. от общината за зимното поддържане на високопланинското с. Аврамово, където живее. Срещу тези пари той обаче чисти само късия участък от разклона на път 84-II до площада и до собствената си къща, издадоха го съселяни.
Пари за чистотата са сериозното приходно перо и на самия Али Хърльов. Чрез „Строител“, която печели безотказно всички апетитни обществени поръчки на Якоруда, Хърльов чисти и улиците на общината, но в началото на този януари те се превърнаха в ледена пързалка и се наложи местните с лопати и кофи да излязат, за да се справят „на собствен ход“ с проблема. За зимно поддържане и снегопочистване на общинската пътна мрежа от 46 км, включително и за почистване от лед и сняг, третиране против заледяване на пътните настилки и съоръженията, фирмата на Хърльов „Строител 2001″ тази зима усвои 68 000 лв. без ДДС. Въпреки че по искане на Али Хърльов общината купи и багер, за да чисти през зимата, според якорудчани снегът се маха и улиците се опесъчават само пред сградата, която строи в Якоруда юристът на общината – синът му Салих Хърльов, и на улицата, където живее Нуредин Кафелов. По другите улици якорудчани сами се грижат за себе си, за да не се изпотрошат, когато падне сняг.
Същото е положението през зимата и в останалите села в общината. В Юруково хората ходят в индианска нишка и не могат да се разминат, защото споделят само една пътечка. В Черна Места се чисти само улицата от кметството до секретаря на общината Ибрахим Карафеиз – по щастливо стечение на обстоятелствата намазват и сватовете на юриста на общината Хърльов, които живеят на този късметлий- ски отрязък от уличната мрежа на селото.
Извън парите от поръчки и чистене, сред десетките примери за замогване на фамилия Хърльови са подпорна стена в Аврамово, за която фонд „Бедствия и аварии“ отпуснал на А. Хърльов 25 641 лева – във финансовата документация като цел за превеждане на сумата е посочено „изграждане на подпорна стена на улица „Грънчар“ в село Аврамово“, макар че в селото нито една от улиците няма име, съответно няма и подпорна стена, издават запознати.
Вестник „Топ ПРЕСА“
Be the first to leave a review.