Инж. Иван Гергов пред Топ Преса – югозападният таблоид: Няма тенденция към увеличаване на незаконната сеч, най-големи са ядовете в Разлог, Гоце Делчев и Гърмен
Едно интервю на
Веселин СТАМЕНОВ
Инж. Иван Гергов е новият стар директор на Регионалната дирекция по горите в Благоевград. Връщането на Гергов на ръководния пост стана факт след проведен конкурс на 28-и октомври миналата година, обявен със заповед на шефа на Изпълнителната агенция по горите /ИАГ/ Тони Кръстев. През 2012 година Иван Гергов бе освободен от поста, заради организирани протести и обвинения които в последствие се оказаха фалш. На мястото му бе назначен Георги Янкулов. Иван Гергов не пожела да коментира нищо за назначението си и състоянието в което е заварил РДГ-Благоевград след завръщането си. Днес само и единствено пред вестник Топ Преса , Иван Гергов проговори в първото си интервю след новото си назначение.
– Бихте ли разказали повече за дейността и функцията на Регионална дирекция по горите – гр. Благоевград?
– Регионална дирекция по горите – гр. Благоевград е структура на Изпълнителна агенция по горите – гр. София с обхват на дейност горските територии на област Благоевград. Осъществява контрол по прилагането на Закона за горите, Закона за лова и опазване на дивеча, Закона за рибарството и аквакултурите, Закона за защитените територии и Закона за лечебните растения по отношение на всички дейности в горските територии, както и върху съхранението, транспортирането и преработването на дървесина и недървесни горски продукти.
Общата площ на горските територии на област Благоевград е около 350 000 хектара като 90 % или около 320 000 хектара са държавна собственост, стопанисвани от 17 Териториални поделения Държавни горски и ловни стопанства от териториалния обхват на Югозападно държавно предприятие, около 18 000 хектара са собственост на 14-те общини на област Благоевград. Останалите 12 000 хектара са собственост на физически и юридически лица, малки по площ имоти.
Лесистостта ( процента на гори спрямо общата територия ) на област Благоевград е над 60 %, като средния процент за страната е около 30 %.
Имайки предвид този факт всеки би могъл да си направи извода колко важни са горските територии, както от екологична, средообразуваща, така и от икономическа гледна точка за област Благоевград.
– Има ли тенденция към увеличаване на незаконния добив на дървесина?
– През 2014 г. от регистрираните 1002 актови преписки – 748 или 75 % са изпратени на съответната районна прокуратура за произнасяне като по 23 от тях са образувани досъдебни производства. През изминалата година по съставените актове за установяване на административни нарушения (АУАН), предмет и средства за извършването им са били общо 220 куб.м дървесина, 452 пространствени куб. м дърва за огрев, 22 бр. моторни превозни средства, 23 бр. каруци, 7 бр. бензинови моторни триони и 10 др. инструмента, както и 1 бр. законно притежавано оръжие и 1 бр. въдица. От тях в базите за съхранение за задържани: 88 куб. м строителна и 8 куб. м фасонирана дървесина, 164 пространствени куб. м дърва за огрев, както и 18 бр. моторни превозни средства, 10 бр. каруци и 16 други инструменти за дърводобив и други.
За периода 01.01. – 18.03.2014 г. са били съставени 167 бр. АУАН за незаконен добив на дървесина, а за периода 01.01. – 18.03.2015 г. са съставени 169 бр. АУАН за незаконен добив на дървесина.
От страна на РДГ Благоевград ще бъде предложен план за съвместни проверки с МВР, РД ПБЗН, Гранична полиция, Инспекция по труда, ЮЗДП, ИАРА, Общинските служби за строителен контрол през 2015 г., който ще бъде обсъден с представители на участващите в тях институции и още от следващия месец ще започне изпълнението му.
На 11.03.2015 г. в Областна администрация гр. Благоевград се проведе заседание на регионалния консултативен съвет по опазване на горите, дивеча и рибните ресурси ползвани за любителски риболов.
Беше представен анализ на изпълнението на дейностите по опазването на горските територии и защитата им от пожари. Обсъдени бяха проблемите по отношение взаимодействието на институциите при опазването на горите, дивеча и рибните ресурси ползвани за любителски риболов.
Според анализа на изпълнението на дейностите бе отчетено, че няма тенденция към увеличаване на незаконния добив на дървесина. Представено бе изпълнението на дейностите по отношение опазването на горските територии.
Решено беше заседанията на регионалния консултативен съвет да се провеждат на всеки три месеца, както и възстановена работата на местните консултативни съвети по опазване на горите.
– Кои горски територии са най – засегнати от незаконни дейности?
– Опазването на горските територии е задължение на собствениците. Все още констатираме недостатъчна ангажираност на местната власт в лицето на общините с разрешаването на този проблем.
До края на 2014 г. най – съществен проблем по отношение на незаконна сеч съществуваше в района на гр. Разлог. След въведените денонощни дежурства от служители на РДГ Благоевград, ЮЗДП Благоевград и приложените мерки по спиране на дейности в обектите за преработка на дървесина, ситуацията към днешна дата е овладяна.
Други проблемни райони са гр. Гоце Делчев и с. Гърмен като нарушенията са концентрирани в близост до ромските махали.
– Как се реагира на сигналите от Вашата дирекция?
– Всички сигнали постъпили в РДГ Благоевград или на телефон 112 се проверяват от горските инспектори при РДГ Благоевград.
– Каква е съдбата на конфискуваната дървесина?
– Дървесината – предмет на нарушението, както и вещите послужили за извършване на нарушението, независимо от това чия собственост са, на основание чл.273, ал.1 от Закона за горите се отнемат в полза на държавата, с издадено наказателно постановление от директора на РДГ – Благоевград като наказващ орган. Иззетите и задържани с АУАН или с констативни протоколи предмети на нарушенията, както и отнетата в полза на държавата дървесина се продават по реда на Закона за държавната собственост.
– Събираемост на глоби по влезли в сила НП
– Съгласно Закона за горите /обн. ДВ, бр. 19 от 08.03.2011 г., в сила от 09.04.2011 г./. контролът и опазването на горските територии са основните дейности, които влизат в правомощията на Регионалните дирекции по горите. Основен механизъм за осъществяването им е констатирането на нарушения и реализирането на отговорност чрез способите предвидени от Закона за административните нарушения и наказания, а именно съставяне на акт за установяване на административно нарушение и издаването на наказателно постановление, чрез което се налагат съответните санкции. Посочената процедура е свързана с преминаването през отделни етапи, всеки от които е свързан с проблеми в практиката, като изпълнението, съответно събираемостта на наложените глоби е един от основните такива, предвид обстоятелството, че неплащането на наложените глоби само по себе си води до липса на еквивалентност между извършеното и изразходваното от една страна и полученото като приход от дейността по ангажиране на отговорност. От друга страна несъбираемостта води и до чувство за безнаказаност на санкционираните лица, поради дадената им от закона възможност и средства за избягване на доброволно плащане, както и липса на възможност за събиране чрез по опростени начини и без преминаване през дълги и тежки процедури, които ангажират редица институции и административен капацитет. Причините за неразрешаване на проблема са в други обстоятелства, които предхождат възникване на изискуемостта на задълженията, както и достигането до нея, а именно:
Голям брой от нарушенията в горите се извършват от лица с ромски произход – както секачи във фирмите, извършващи дърводобив, така и от други лица с ромски произход, извършващи нарушенията с цел отопление и търговия.
Дори след влизане в сила на наказателните постановления не се осъществява реална административнонаказателна отговорност на нарушителите, тъй като проблема с издирване на лицата се пренася в НАП, първо не може да ги открие и второ дори и да ги открие няма реално какво да им вземе. При отнемане на превозното средство, когато то е лек или товарен автомобил, съответния съд връща същото като приема, че е налице хипотезата на чл.20 ал.4 от ЗАНН / стойността на вещите не съответства на тежестта на нарушението/, предвид липсата на специален текст в тази насока в ЗГ. До този извод съдилищата достигат като вземат пазарната цена на дървата, а в случаите стойността на МПС е многократно повече от стойността на предмета на нарушението, който в повечето случаи е под 5 пр.м3 дърва за огрев.
– Обявяване на пожароопасния сезон.
– По предложение на Директора на РДГ Благоевград, областния управител издаде Заповед, с която е определен пожароопасния сезон за 2015 г., а именно от 01.03. до 30.10.2015 г.
Основна причина за възникването на пожари в горските територии е небрежността най-вече на земеделските производители, които почистват своите имоти от сухи треви и храсти чрез палене. Това е забранено по закон. Апелирам земеделските производители да не палят открит огън в близост до горските територии.
Съвместно с органите на Регионална дирекция „ Пожарна безопастност и защита на населението”, бе проверена готовността на горските стопанства и общините за превенция и борба с горските пожари. Всички структури имат изработен и утвърден Оперативен план за превенция и борба с горските пожари.
Предстои защитата на Регионалната програма за превенция и борба с горските пожари на национално ниво.
– Отговорност на лесовъдите.
– През последната седмица се проведоха няколко предварително планирани срещи с лесовъди, работещи в държавните горски стопанства и извършващи лесовъдски дейности в района на област Благоевград.
На срещите се провокира дискусия по въпросите на задълженията и отговорностите на лицата, които са вписани в публичния регистър на Изпълнителна агенция по горите и притежават удостоверения за регистрация за извършване на лесовъдски дейности, които издават позволителни за сеч и на тези които получават. Необходимостта от срещите е свързана с резултатите от извършените проверки, които показват че в много случаи задълженията произтичащи от изискванията на чл.108 от Закона за горите се приемат формално. Получаването на позволителното за сеч е свързано с много отговорности на лесовъди, които в повечето случаи само разписват документи. По този начин се създават условия за прилагане на колективна отговорност, което противоречи на предвидената в Закона за горите лична отговорност за лесовъдските дейности и поставяне на професионализма в основата на системата. В много случаи лесовъдските дейности се свеждат до формалното разписване на документи, като особено силно е изразено това в горските територии – държавна собственост. Разминаването между въведения административен ред и практиката се оказва пречка за осъществяване на ефективен контрол.
На срещите се изразиха различни мнения и тълкуване на нормативната уредба, свързана с прилагането на лесовъдски дейности. Повечето изказвания бяха свързани с отговорностите на лесовъдите, които получават позволителни за сеч и проблемите при осъществяване на контрола в сечищата.
От страна на РДГ беше акцентирано върху правата и задълженията на лицата извършващи лесовъдски дейности в горски територии.
Решено беше заседанията на регионалния консултативен съвет да се провеждат на всеки три месеца, както и възстановена работата на местните консултативни съвети по опазване на горите.
– Кои горски територии са най-засегнати от незаконни дейности?
– Опазването на горските територии е задължение на собствениците. Все още
констатираме недостатъчна ангажираност на местната власт в лицето на общините с разрешаването на този проблем.
До края на 2014 г. най-съществен проблем по отношение на незаконна сеч съществуваше в района на гр. Разлог. След въведените денонощни дежурства от служители на РДГ Благоевград, ЮЗДП Благоевград и приложените мерки по спиране на дейности в обектите за преработка на дървесина, ситуацията към
днешна дата е овладяна.
Други проблемни райони са гр. Гоце Делчев и с. Гърмен като нарушенията са концентрирани в близост до ромските махали.
– Как се реагира на сигналите от Вашата дирекция?
– Всички сигнали постъпили в РДГ Благоевград или на телефон 112 се проверяват от горските инспектори при РДГ Благоевград.
– Каква е съдбата на конфискуваната дървесина?
– Дървесината – предмет на нарушението, както и вещите послужили за извършване на нарушението, независимо от това чия собственост са, на основание чл.273, ал.1 от Закона за горите се отнемат в полза на държавата, с издадено наказателно постановление от директора на РДГ – Благоевград като
наказващ орган. Иззетите и задържани с АУАН или с констативни протоколи предмети на нарушенията, както и отнетата в полза на държавата дървесина се продават по реда на Закона за държавната собственост.
(Продължавав следващия брой!)
Be the first to leave a review.