Въвеждат електронно фактуриране на всички местни доставки от 2027 г.
Предложенията ще бъдат включени в годишните промени на данъчните закони и се предвижда да влязат в сила от 1 януари 2027 г.
Мерките за ограничаване на сивата икономика бяха представени като част от проекта на Бюджет 2026. Това обяви заместник-министърът на финансите Людмила Петкова по време на представянето на основните параметри на финансовата рамка.
По думите ѝ сивата икономика в България се оценява на 34,6% от брутния вътрешен продукт (БВП).
Според представено проучване секторите с най-голям дял на сивата икономика са туризмът, строителството, културата и развлеченията, земеделието, както и търговията на едро и дребно.
Предложенията ще бъдат включени в годишните промени на данъчните закони и се предвижда да влязат в сила от 1 януари 2027 г.
Според финансовото министерство целта е да се повиши събираемостта на приходите, да се ограничи укриването на обороти и да се намали делът на сивата икономика в страната.
Задължителното електронно фактуриране означава, че фактурите между фирмите ще се издават, изпращат и обработват в електронен формат чрез стандартизирани системи, вместо на хартиен носител или като обикновени PDF документи.
Целта е да се осигури по-голяма проследимост на сделките, да се ограничи укриването на приходи и да се подобри събираемостта на данъците.
blitz.bg













