Община Гоце Делчев отмени празничната програма заради пожарите в Пирин, тържествата на Попови ливади ще се сведат до молитва и поднасяне на венци

ПЛАМЪЦИ В ПИРИН, СЪЛЗИ НА ПОПОВИ ЛИВАДИ! ОБЩИНА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ОТМЕНЯ ПРАЗНИК ЗАРАДИ АДА В ГОРИТЕ!

Поради усложнената обстановка и бушуващия пожар в Пирин планина, Община Гоце Делчев обяви, че отменя музикалната програма от Традиционния събор, посветен на 122-ата годишнина от избухването на Илинденско-Преображенското въстание. Решението е взето в знак на съпричастност към трагичната ситуация и с чувство за отговорност към природата, хората и паметта на героите.

Годишнината ще бъде почетена с официална програма пред паметника на Гоце Делчев в местността Попови ливади. Събитието ще започне в 10.30 часа в събота, 2 август, със заупокойна молитва в памет на загиналите във въстанието и молебен за здраве, които ще бъдат отслужени от Неврокопския митрополит Серафим. След това ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметника на великия революционер.

Община Гоце Делчев отправя апел към гражданите и гостите на региона да бъдат изключително внимателни при боравене с открит огън, да не изхвърлят фасове и предмети, които могат да предизвикат запалване, и при забелязана небрежност незабавно да подават сигнал. В настоящата ситуация, когато Пирин е подложен на изпитание, отговорното поведение на всеки човек е от решаващо значение. Природата не е даденост, а ценност, която изисква грижа, уважение и действия.

Решението на общината е акт на солидарност и мъдрост – в момент на бедствие, когато планината гори, тържествата отстъпват пред човешкото съчувствие. Паметта на героите ще бъде почетена в тишина, с молитва и преклонение, а не с шум и веселие.


Start typing and press Enter to search