Идва ли водна криза в Югозапада? Разпоредиха спешна проверка на регионалните клонове на „Напоителни системи“ ЕАД.
Пресъхва ли Югозападът? Доспат на прицел след спешната проверка на Тахов!
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов разпореди спешна проверка на регионалните клонове на „Напоителни системи“ ЕАД. Докато от аграрното ведомство говорят за „златно сечение“ между нуждите на поливното земеделие, домакинствата и енергетиката, в Югозападния регион се надига тревога – ще има ли достатъчно вода за всички?
Обект на инспекцията ще бъдат язовири, изравнители, напоителни и отводнителни канали, както и други хидромелиоративни и хидротехнически съоръжения. Но докато погледите са вперени в язовири като „Батак“, „Пясъчник“ и „Белмекен“, жителите и земеделските производители от Югозападния регион се питат какво ще стане с техните водни ресурси.
Язовир „Доспат“ – под лупата на Югозапада
Притесненията са особено силни около язовир „Доспат“, един от най-големите в България и ключов за региона. Отговорната институция за язовир „Доспат“ е Министерството на околната среда и водите (МОСВ), по-конкретно чрез Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“, а самите съоръжения се управляват от Национална електрическа компания (НЕК) ЕАД. При тази комплексна отговорност, намирането на „златното сечение“ става още по-сложно.
В Югозапада, където земеделието е жизненоважно за местната икономика, всеки спад на водните нива или компромис с напояването може да има катастрофални последици. Докато тримата министри – Георги Тахов, Манов Генов (МОСВ) и Жечо Станков (енергетика) – постигнаха консенсус за водните количества през юли, остава въпросът дали този консенсус отговаря на реалните нужди на региона. 1.5 млрд. лева – спасение или поредно обещание?
За следващите четири години са предвидени 1.5 млрд. лева за реновиране на инфраструктурата на „Напоителни системи“ ЕАД. МЗХ, като принципал на дружеството, обещава да следи за целесъобразното им разходване. Но дали тези средства ще стигнат до отдалечените и често пренебрегвани райони на Югозапада, или ще бъдат погълнати от по-видими и политически атрактивни проекти?
Земеделските производители в региона отдавна алармират за остаряла и амортизирана инфраструктура, която води до огромни загуби на вода и намаляване на добивите. Тази инспекция е шанс да се види реалното състояние на нещата, но и риск да се превърне в поредната PR акция без реални последствия.
Диалогът – докога?
„Благодаря на колегите министри, че дойдоха с екипите си. Работим много конструктивно и оперативно. Целта на срещите е да намерим „златното сечение“ и да разпределим възможните количества вода – за напояване, за енергийни и за питейни нужди“, заяви министър Тахов. Диалогът е важен, но действията са това, което има значение за земеделските производители и гражданите в Югозапада.
Ще успеят ли министрите да намерят „златното сечение“ не само на думи, но и в реалността, преди регионът да пресъхне? Предстои да видим дали спешната проверка ще донесе реални решения или ще остави Югозапада с тревожния въпрос: има ли бъдеще за нас без вода?
Be the first to leave a review.