Скандал в РЗИ – Благоевград: Уволнена юристка съди инспекцията за 30 000 лв. заради тревожност и безсъние
Уволнението на юристката Вълкова: Сага за 30 000 лева, тревожност и съдебни обрати Надежда Вълкова, бивш главен експерт в Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – Благоевград, съди институцията за 30 000 лева. Искът е за претърпени неимуществени вреди – тревожност, безсъние и социална изолация, както и за душевни болки и страдания, свързани с несправедливото ѝ уволнение на 19 април 2022 г. Този случай, който се развива вече над три години, е пример за сложните правни битки, които могат да възникнат от едно кадрово решение.
Хроника на едно спорно уволнение
През април 2022 г. директорът на РЗИ – Благоевград, д-р Калоян Калоянов, уволнява Надежда Вълкова, мотивирайки се със съкращаване на длъжността ѝ. Според д-р Калоянов, по време на пика на пандемията от COVID-19, инспекцията е имала нужда от главен инспектор с медицинско образование, а не от юрист.
Съдебните обрати: От трудовата инспекция до Върховния административен съд
Случаят обаче не приключва дотук. Заповедта за уволнение на д-р Калоянов е отменена от съда поради няколко причини:
Липса на съгласие от Инспекцията по труда: Надежда Вълкова е с 50% инвалидност, което изисква предварително съгласие от Инспекцията по труда за нейното уволнение – такова не е било налично.
Съмнения за фиктивно съкращаване: Магистратите от Върховния административен съд (ВАС) обръщат внимание на факта, че д-р Калоянов е трансформирал щатната бройка „главен експерт“ в „главен инспектор“ на същата дата, на която е уволнена Вълкова. Това поражда съмнения дали новото щатно разписание не е било създадено именно с цел да се освободят от нея.
Въпреки възстановяването ѝ на работа в РЗИ, Вълкова избира да започне работа в Регионална дирекция по горите (РДГ) – Благоевград. Именно оттам тя започва съдебна битка за обезщетение.
Исковете за неимуществени вреди: Психологическата цена на уволнението
Надежда Вълкова твърди, че периодът, в който е била безработна, ѝ е причинил силно смущение, тревожност, безсъние и социална изолация, за което иска 15 000 лева. Допълнителни 15 000 лева тя претендира за претърпени душевни болки, мъки, страдания, непрекъснати усилия в борбата за правата и здравето си, силен страх от несигурност за оцеляването на семейството, както и изпитан срам и неудобство от зависимостта на семейството от обезщетението за безработица.
Първоначално Административен съд – Благоевград признава само първия иск, но го намалява на 1000 лева, а вторият е отхвърлен като недоказан. Съдът взема предвид и факта, че Вълкова е получавала обезщетение за безработица през периода до започване на работа в РДГ.
Ново развитие: ВАС връща делото за ново разглеждане
ВАС обаче отменя решението на колегите си от Благоевград. Според ВАС, съдът неправилно не е обединил двата иска за по 15 000 лева в един общ иск за 30 000 лева и не е мотивирал достатъчно решението си.
Така, три години след уволнението ѝ, делото на Надежда Вълкова за обезщетение срещу РЗИ – Благоевград отново влиза в Административен съд – Благоевград. Този път с указанията на ВАС да бъде разгледано от друг съдебен състав и да бъдат съобразени всички техни разсъждения по казуса.
Този случай подчертава колко дълъг и изтощителен може да бъде пътят за търсене на справедливост в съдебната система, особено когато става въпрос за неимуществени вреди и психологически последствия от трудови спорове.
Ще успее ли Надежда Вълкова да докаже тежките си преживявания и да получи пълното обезщетение, което търси? Предстои да видим.
Be the first to leave a review.