Японски експерт алармира: Истанбул да очаква ново голямо земетресение, ще удари до…
След катастрофалните трусове в Гьолчук и Дюздже през 1999 г., се очаква ново силно земетресение с магнитуд между 7,4 и 7,5
Последното земетресение в Истанбул с магнитуд 6,2 по Рихтер, регистрирано на 23 април 2025 г., е сериозно предупреждение за потенциално по-силно бедствие в бъдеще. Това заяви японският архитект и експерт по сеизмично строителство Йошинори Мориваки в интервю за турския ежедневник Сабах.
Земетресението усетено в цял Истанбул и дори в съседна България и Гърция, бе с епицентър близо до Силиври, на запад от Истанбул. За щастие, то не доведе до жертви или сериозни щети.
Въпреки това Мориваки подчерта, че „това не е освобождаване на натрупаната сеизмична енергия, а предупреждение“. По думите му, истинската опасност предстои.
След катастрофалните трусове в Гьолчук и Дюздже през 1999 г., се очаква ново силно земетресение с магнитуд между 7,4 и 7,5 в региона на Северноанадолската разломна линия.
Мориваки припомни, че всяко увеличение с една степен по скалата на Рихтер означава около 32 пъти повече енергия.
Прогнозите сочат, че бъдещият силен трус може да се случи в следващите 12 до 15 години – по-рано от обичайния 20–30-годишен цикъл.
Вероятността за ново бедствие се засилва и от исторически данни – Истанбул е бил разтърсван от разрушителни земетресения през 1509 и 1766 г., чийто магнитуд е бил над 7,4.
„Разломната линия под Мраморно море – Северната и Южната – не трябва да се разглеждат като едно цяло. И двете крият рискове, включително за Истанбул.
Земетресенията в региона са част от по-голям сеизмичен пояс, който се простира от Индонезия до Испания“, подчерта японският експерт.
В готовност за бедствието
Мориваки, който живее в Истанбул от 1999 г., остава умерен оптимист, но призовава за готовност срещу предстоящ мощен трус.
Той препоръчва жителите да обръщат внимание на качеството на почвата при избор на жилище.
Най-безопасни според него са кварталите с твърда почва като Бешикташ, Шишли, Истинийе и 5-ти Левент от европейската страна. За Анадолската страна за предпочитане са високите части на Юскюдар, Кадъкьой и Аташехир.
„При покупка на дом гледката не е толкова важна, колкото безопасността. Също така е важно сградата да има строителен лиценз и да е построена след 2000 г., когато започнаха да се прилагат по-строги регулации“, добавя той.
Според Мориваки последните събития не са повод за паника, но са ясен сигнал, че подготовката за бъдещо бедствие не може да чака.
Be the first to leave a review.