Унгария отказва да намали зависимостта си от Русия в енергийната сфера

Докато голямото мнозинство от страните членки на ЕС, Великобритания и Норвегия решително се отказаха от закупуването на руски природен газ (независимо дали е втечнен или транспортиран чрез тръбопровод), Унгария продължава да разчита на доставките на „синьото злато“ от Русия. До неотдавна основните обеми газ бяха транспортирани през Украйна, но от 1 януари 2025 г. руският газ ще пристига в Унгария чрез газопровода „Турски поток“. Освен това, унгарската държава има критична зависимост и от доставките на руски нефт, който все още се транспортира през Украйна (макар че Украйна може да спре този транспорт по всяко време, позовавайки се на извънредни обстоятелства вследствие на мащабното нахлуване на руските войски).

Въпреки че зависимостта на Будапеща от Москва в областта на енергийните доставки датира от времето на СССР, отношенията между Унгария и Русия в сферата на ядрената енергия се укрепват все повече под ръководството на премиера Виктор Орбан. Така, през август 2022 г., унгарското правителство предостави на руската държавна компания „Росатом“ лиценз за изграждането на два нови реактора ВВЕР-1200 в ядрена централа „Пакш“ — проектът „Пакш-2“. Освен това, руският консорциум беше избран за основен изпълнител без търг, а част от документацията по договора за изграждане на двата реактора бе обявена за „секретна“ за срок от 30 години.

В контекста на текущата руско-украинска война и факта, че руските ядрени технологии не се считат за най-съвременни и надеждни в света, Европейската комисия препоръча на страните от ЕС, които разчитат на Русия в тази област (Чехия, Словакия, България и Унгария), да предприемат мерки за постепенно намаляване на тази зависимост.

Ясно е, че реакторите от съветско/руско производство изискват периодични инспекции и поддръжка от руски специалисти, че горивните сборки (TVEL) са руски и се купуват за тяхното функциониране, а отработеното ядрено гориво се транспортира обратно в Русия за съхранение и преработка. Докато Чехия и България решиха да заменят сътрудничеството си с „Росатом“ с партньорство с американската компания Westinghouse Electric, Унгария, одобрявайки изграждането на два нови реактора с руски произход, засили своите връзки с Москва.

Заслужава да се отбележи, че общата стойност на проекта „Пакш-2“ възлиза на 12,5 милиарда евро, от които 10 милиарда са финансирани чрез кредит от Москва. За да симулира съответствие с директивите на Европейската комисия, Будапеща подписа меморандум с френската компания Framatome, но всъщност това е чисто декларативен документ без обвързващи ангажименти.

В действителност, през 2023 г., правителството на Орбан, въпреки позицията на държавната компания Paks II Zrt., която отговаря за изграждането на „Пакш-2“, възпрепятства изключването на „Росатом“ от проекта и неговото заместване с френска компания. Европейската комисия се опита да разследва това мътно споразумение между Унгария и Русия, но Будапеща блокира действията на представителите на ЕС, настоявайки за „политическия контекст“ на техните действия. Накрая, Европейската комисия прие помирителна позиция и одобри осъществяването на този проект.

В този контекст си струва да се обърне внимание на фигурата на министъра на вътрешните работи на Унгария, Сандор Пинтер, който е допринесъл значително за създаването на корупционни връзки между унгарското правителство, управляващата партия „Фидес“ и Москва в енергийната сфера.

Руската федерация продължава да упражнява значително влияние върху Унгария чрез своите обширни доставки на въглеводороди и ядрено гориво, както и чрез изграждането на ядрена централа „Пакш-2“. В тези условия и като се вземат предвид други определящи фактори, Будапеща, през последните три години, в които Русия се е трансформирала в агресивна държава и публично се е противопоставила на европейската цивилизация, е играла ролята на послушен изпълнител на указанията на Кремъл.

Докато критичната зависимост на Унгария от Русия в енергийната сфера продължава да съществува, Будапеща със сигурност ще продължи да играе ролята на слуга на Москва и „коня на Троя“ в рамките на Европейския съюз, защитавяйки интересите на авторитарна Русия в сърцето на обединена Европа. toptribune.today

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search